Ούτε τώρα στη Μαδρίτη

Στο πρώτο από τα δύο ματς της “διαβολοβδομάδας” επί ισπανικού εδάφους, οι “πράσινοι” γνώρισαν την ήττα με 83-68 από την Ρεάλ στο “WiZink Center” για δωδέκατη σερί φορά και συνεχίζουν τις… χαμηλές πτήσεις στην Euroleague.

Για την 22η δεύτερη αγωνιστική της Euroleague, ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα με 83-68 από την Ρεάλ Μαδρίτης στο “WiZink Center” για δωδέκατη συνεχόμενη φορά, στο πρώτο από τα δύο παιχνίδια της “διαβολοβδομάδας” επί ισπανικού εδάφους. Η μαχητικότητα του Γκουντάιτις και μια μικρή άνοδος του Γκριγκόνις ήταν τα μόνα σημεία… ζωής απόψε για το “τριφύλλι”, που ως συνήθως στο δεύτερο μέρος είχε καλύτερη παρουσία εν αντιθέσει με το πρώτο, αλλά η κούραση, σωματική και πνευματική, έκαναν την εμφάνισή τους ξανά.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Παναθηναϊκός δεν ξεκίνησε καλά, με την Ρεάλ Μαδρίτης να σκοράρει όπως θέλει μέσα από τη ρακέτα, φτάνοντας πολύ νωρίς στο +9 (11-2) με 3/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 2/2 βολές. Μόλις ένα καλάθι για τους “πράσινους” σε σχεδόν 4 λεπτά, έχοντας 1/7 εντός παιδιάς και 0/2 βολες. Το σύνολο του Ντέγιαν Ράντονιτς στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν… ασύνδετο, προβληματικό, χωρίς επικοινωνία στην άμυνα και έτσι οι Μαδριλένοι βρέθηκαν στο +12 (26-14). Το μοτίβο του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο, όσες αλλαγές προσώπων κι αν έκανε ο τεχνικός του “τριφυλλιού”. Η Ρεάλ έπαιζε στο… ρελαντί, δεν απειλήθηκε, δεν προβληματίστηκε και βρέθηκε στο +17 (42-25). Φινάλε στο πρώτο μέρος, όπου η “Βασίλισσα” έκανε… περίπατο και πήγε στην ανάπαυλα στο +18 (48-30), με τους “πράσινους” για πολλοστή φορά φέτος να έχουν περισσότερα λάθη (9) από ασίστ (5).

Παπαγιάννης, Λι και Γουόλτερς σκόραραν για τρεις, με τους “πράσινους” να έχουν 3/5 τρίποντα στα πρώτα τέσσερα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου. Η διαφορά όμως ανέβηκε στο +21 (60-39), αφού η άμυνα του Παναθηναϊκού δεν μπορούσε να ακολουθήσει το επιθετικό κρεσέντο των Μαδριλένων. Το “τριφύλλι” έκανε ένα 8-0 σερί, αλλά η Ρεάλ απάντησε με ένα δικό της 6-0 και διατήρησε την διαφορά… ψηλά (+19). Ο Γκουντάιτις με τη (δική του) φάση της χρονιάς – στη μία έκανε το μπλοκ στον Γουίλιαμς – Γκος και στην άλλη έκανε το φόλοου κάρφωμα – τράνταξε το ισπανικό καλάθι και έγραψε το 68-57 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Παναθηναϊκός μείωσε κάποια στιγμή στους 11, είχε την ευκαιρία να ρίξει τη διαφορά και κάτω από τους 10 πόντους, αλλά η κούραση, σωματική και πνευματική, έκαναν την εμφάνισή τους. Η Ρεάλ Μαδρίτης κατέβασε τον ρυθμό του αγώνα στο τέταρτο δεκάλεπτο και δεν… πιεζόταν για κάτι παραπάνω, σαν να έκανε διαχείριση ενόψει του επόμενου αγώνα της “διαβολοβδομάδας”. Η “Βασίλισσα” έκανε τα απολύτως απαραίτητα για να διατηρήσει την διαφορά ασφαλείας, απέναντι σε μια ομάδα που προσπαθούσε απλώς να κρατήσει χαμηλά την… ζημιά. Κάπως έτσι κύλησε το παιχνίδι, με τη Ρεάλ να φτάνει στο τελικό 83-68.

O MVP

O Γκερσόν Γιαμπουσέλε κυριάρχησε κοντά στο καλάθι απέναντι σε όλους τους ψηλούς του Παναθηναϊκού από τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Ο… δυναμικός φόργουορντ της Ρεάλ Μαδρίτης ήταν αρκετά αποτελεσματικός και έκλεισε την βραδιά με 16 πόντους (με 5/8 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 6/6 βολές), 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος σε 17’37” συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 26-14, 48-30, 68-57, 83-68

Ρεάλ Μαδρίτης (Τσους Ματέο): Γουίλιαμς – Γκος 6, Κοζέρ 4, Ρούντι 5 (1/5 τρίποντα), Χεζόνια 14 (4/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ), Σέρχιο 3 (1), Ντεκ 6 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κορνελί 8 (1), Ταβάρες 6 (3/5 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γιουλ 3 (1/5 σουτ, 1/2 βολές), Γιαμπουσέλε 16 (5/8 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 6/6 βολές, 7 ριμπάουντ), Εντιαγιέ, Μούσα 12 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη).

Παναθηναϊκός (Ντέγιαν Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης, Γουόλτερς 7 (3/10 σουτ, 4 ριμπάουντ, 2 λάθη), Λι 17 (5/7 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 1/1 βολή), Παπαγιάννης 8 (1/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 3 (1/4 σουτ, 5 ριμπάουντ), Γ. Καλαϊτζάκης 4, Αβδάλας, Μπέικον 11 (1/5 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 λάθος), Γκριγκόνις 10 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκουντάιτις 6 (7 ριμπάουντ, 3 μπλοκ).//