Ολοκληρωτικό μπάσκετ και «break» ο Προμηθέας στα Λιόσια (video)

Παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ για 40 λεπτά, οι Πατρινοί κέρδισαν την ΑΕΚ με 95-82 και πήραν το πλεονέκτημα για πρόκριση στα ημιτελικά της Μπάσκετ Λιγκ.

Το πάνω χέρι, στην σειρά με την ΑΕΚ, απέκτησε ο Προμηθέας, που θέλει πλέον μία νίκη για να προκριθεί στα ημιτελικά της Μπάσκετ Λιγκ. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στην μεγαλύτερη διάρκεια του, με τους Πατρινούς ωστόσο να είναι εντυπωσιακοί στο β’ μέρος, παίρνοντας τελικά μία πολύτιμη νίκη και εύκολη νίκη όπως αποδείχτηκε. Πλέον η σειρά μεταφέρεται στην Πάτρα και το «Δ. Τόφαλος» την Τετάρτη (25/5, 17:00, ΕΡΤ3, ΕΡΑΣΠΟΡ).

Το ματς

Με εξαιρετικό ρυθμό ξεκίνησαν το παιχνίδι οι δύο ομάδες. Ο Προμηθέας, με «αιχμή» του δόρατος τον Μάρκους Φόστερ που σημείωσε γρήγορα 5 πόντους, προηγήθηκε με 9-5 στο 3′.   Με τον Χαντ να δημιουργεί πολλά προβλήματα στο «ζωγραφιστό» οι Πατρινοί συνέχισαν να κυριαρχούν και ανέβασαν την διαφορά τους στους 6 (13-7). Η «Ένωση» αντέδρασε άμεσα και με τον Άντι Ράουτινς να εκτελεί σωστά δύο συνεχόμενες φορές από τα 6,75 ισοφάρισε σε 13-13 στο 6′. Με 4 εύστοχες βολές του Ανγκόλα, η ΑΕΚ πέρασε μπροστά στο σκορ, 20-18 στο 9′. Με ένα έμμεσο τρίποντο του Γκραντ και ένα άμεσο του Γιάννη Αγραβάνη, ο Προμηθέας έκλεισε το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 25-22.

Το παιχνίδι συνέχισε σε υψηλό τέμπο και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Ράουτινς, είχε 5/5 τρίποντα σε αυτό το σημείο, ο Πετρόπουλος έβαλε άλλο ένα και ο «Δικέφαλος» πήρε τα ηνία, 30-27 στο 22′. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά αντέδρασε και με καλάθια των Δημήτρη και Γιάννη Αγραβάνη πέρασε μπροστά στο σκορ, 33-32 στο 15′. H AEK ωστόσο, συνέχισε να είναι εντυπωσιακή από την περιφέρεια (7/15) και με 2 τρίποντα (ένα του Χάμερ και ένα του Φλιώνη) ισοφάρισε το ντέρμπι σε 38-38 στο 18′. Ο Προμηθέας, απάντησε στην ΑΕΚ με τον ίδιο τρόπο και με δύο τρίποντα (ένα του Γκίκα και ένα του Άντριτς) πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 44-42.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Πατρινοί μπήκαν και πάλι πιο δυνατά στο ματς και με ένα γρήγορο 5-0 προηγήθηκαν με 49-42 στο 23′. Με 4 προσωπικούς πόντους, ο Γιάννης Κουζέλογλου μείωσε στους 3, 49-46 στο 25′. Στην στόχευση της ΑΕΚ να παίζει μέσα στο «ζωγραφιστό», οι φιλοξενούμενοι «απαντούσαν» με τρίποντα. Με 5 σερί πόντους του Σίμπσον, 3 του Αγραβάνη και 2 του Ρέι οι Πατρινοί πήραν την μεγαλύτερη διαφορά τους στο παιχνίδι, 64-52, 1.46′ πριν από το τέλος του δεκαλέπτου. Ο Κέντρικ Ρέι, με τρίποντο διαμόρφωσε το 69-58 που ήταν το σκορ στο 30′.

Ασταμάτητος ήταν ο Προμηθέας και με την έναρξη της τελευταίας περιόδου, ανεβάζοντας την διαφορά στους 14, 74-60 με ένα δίποντο του Σίμπσον και ένα γκολ – φάουλ του Γκραντ. Η ομάδα του Γιατρά, ήταν εξαιρετική και ουσιαστικά τελείωσε το παιχνίδι με τρίποντο του Γιάννη Αγραβάνη που διαμόρφωσε το 86-64 στο 35′. Ο Προμηθέας, διαχειρίστηκε το προβάδισμα του, παίρνοντας την νίκη με 82-95, αποκτώντας μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά της Μπάσκετ Λιγκ.