Ολική κατάρρευση της Γαλλίας στην παράσταση του Γκίλτζιους Αλεξάντερ

Στον πιο θεαματικό αγώνα της μέρας από πλευράς ομάδων και παικτών, ο Καναδάς διέλυσε την Γαλλία με 95-65 και αναγκάζει τους “τρικολόρ” να διεκδικήσουν την πρόκρισή τους για μια θέση στην επόμενη φάση κόντρα στην Λετονία.

Ο Καναδάς με μπροστάρη των Κέλι Ολίνικ (18 πόντους, τέσσερα ριμπάουντ) στο πρώτο ημίχρονο, έμεινε κοντά στο σκορ με την Γαλλία, αλλά με αρκετά χαμένα σουτ και από τις δυο ομάδες. Οι “τρικολόρ” είχαν την διάθεση να τρέξουν στο ανοιχτό γήπεδο και να βρουν σκορ από αιφνιδιασμούς και μέσα από τα “πικ εν ρολ” του Γκομπέρ να πάρουν τα σουτ τριών πόντων. Στα τέλη της δεύτερης περιόδου, η ομάδα του Φερνάντες πάτησε γκάζι και έκλεισε ο ημίχρονο με προβάδισμα τριών πόντων 43-40.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ανέλαβε ο Σάι Γκίλτζιους Αλεξάντερ με ατομικές ενέργειες έπιασε υψηλά στάνταρ, εκμεταλλευόμενος την κακή 3η περίοδο σκοράροντας μόνο οκτώ πόντους. Ο αστέρας των Θάντερ σκόραρε 27 πόντους και μάζεψε 13 ριμπάουντ ψάχνοντας και το “triple double” καθώς μοίρασε και έξι ασίστ.

Ο επίλογος του αγώνα ήρθε με την Γαλλία του Βινσάντ Κολέ να μην έχει καμία απάντηση σε οποιοδήποτε επιθετικό πλάνο που είχαν οι Καναδοί, με δεδομένη την εικόνα που είχαν στο δεύτερο ημίχρονο και την αδυναμία τους σε άμυνα και επίθεση. Η ολική κατάρρευση ήρθε για τους Γάλλους, όταν δεν έβρισκαν σκορ στην επίθεση και στην άμυνα έχαναν πολλά αμυντικά ριμπάουντ, δίνοντας δεύτερες ευκαιρίες στους Καναδούς να βάλουν ελεύθερα τρίποντα. Το τελικό σκορ προδίδει την απογοητευτική εικόνα της Γαλλίας και την κυριαρχία των Καναδών κυρίως στο επιθετικό τους ρεπερτόριο.