Οι Πέισερς “πλήγωσαν” τους πρωταθλητές | Αγωνία για Κάρι

Οι Γουόριορς, με τον ηγέτη τους να αποχωρεί από τον αγώνα στην τρίτη περίοδο με πρόβλημα τραυματισμού στον αριστερό ώμο, γνώρισαν την ήττα στην Ιντιάνα με 125-119 και συνεχίζουν να δείχνουν… προβληματικό πρόσωπο εκτός έδρας.

Οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς φιλοξενήθηκαν από τους Πέισερς στην Ιντιάνα και γνώρισαν την ήττα με 125-119, πέφτοντας στο 2-13 μακριά από το “Chase Center”. Εκτός από τους Κλέι Τόμπσον και Άντριου Γουίγκινς που βρίσκονταν “νοκ άουτ”, οι πρωταθλητές ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση χωρίς τον ηγέτη τους, Στεφ Κάρι, που αποχώρησε με τραυματισμό στον ώμο στην τρίτη περίοδο και σήμανε συναγερμό στο στρατόπεδο των “πολεμιστών”. Επίσης, ο Ντρέιμοντ Γκριν αποβλήθηκε λίγο πριν τη λήξη.

Για τους Πέισερς, που είχαν και 16 τρίποντα, πρώτος σκόρερ ήταν ο Ταϊρίς Χαλιμπάρτον με 29 πόντους, μοιράζοντας 6 ασίστ, ενώ μάζεψε και 4 ριμπάουντ, ο Μάθουριν είχε 24 με 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Μάιλς Τέρνερ 21 και ο Χιλντ 17 για να δώσουν τη νίκη στην ομάδα τους.

Για τους ηττημένους, ο Κάρι όσο αγωνίστηκε ήταν καταπληκτικός και προσέφερε 38 πόντους με 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ. Ο Τζόρνταν Πουλ πέτυχε 20 πόντους (1/7 τρ.) και οι Ντιβιτσέντζο και Τζαμάικαλ Γκριν σκόραραν από 15.

Τα δωδεκάλεπτα: 27-26, 74-54, 93-87, 125-119

Πέισερς: Νέσμιθ 6 (2), Τέρνερ 21 (2), Νέμπχαρντ 8, Χαλιμπάρτον 29 (5/10 τρίποντα, 6 ασίστ), Χιλντ 17 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σμιθ 4 (2/8 σουτ, 6 ριμπάουντ), Μπρίσετ 11, ΜακΚόνελ 5 (9 ασίστ), Μάθουριν 24 (4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ).

Γουόριορς: Ν. Γκριν 1, Λούνι 4 (6 ριμπάουντ), Κάρι 38 (5/10 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ), ΝτιΒιντσέντζο 15 (3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Πουλ 20 (8/22 σουτ, 1/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κουμίνγκα 9 (4/13 σουτ, 8 ριμπάουντ), Τ. Γκριν 15 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Λαμπ 2, Ζερόμ 2, Μούντι 13 (2).//