Οι Μάβερικς έμπλεξαν για τα καλά

Mατσάρα έγινε στην Ατλάντα, με τους Χοκς να επικρατούν με 132-130 των Μάβερικς στην παράταση, χάρη σε βολές του Γιανγκ και να τους στέλνουν ακόμα πιο κοντά στον αποκλεισμό από το play-in tournament της Δύσης.

Σε απίστευτο παιχνίδι, οι Χοκς νίκησαν με 132-130 τους Μάβερικς στην παράταση, χάρη σε δύο βολές του Τρέι Γιανγκ, βάζοντας σε ακόμα μεγαλύτερους μπελάδες το Ντάλας, που δεν μπορεί να ανέβει από την 11η θέση στην Δύση.

Ο Λούκα Ντόντσιτς είχε την ευκαιρία να δώσει τη νίκη στην ομάδα του, αλλά αστόχησε σε τρίποντο στο φινάλε. Νωρίτερα, στο τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα, ο Κρίστιαν Γουντ είχε 1/2 βολές μειώνοντας σε 123-122 με 1 δευτερόλεπτο να μένει για το φινάλε, για να ακολουθήσει μία ακόμα πιο τρελή φάση και τον Τζαβέιλ ΜακΓκί να κερδίζει φάουλ, αλλά να έχει – και αυτός – 1/2 βολές, στέλνοντας το παιχνίδι στο έξτρα πεντάλεπτο, όπου τελικά νίκησαν τα “γεράκια”.

Ο Ντεζούντε Μάρι με 25 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Τρέι Γιανγκ να προσθέτει 24 πόντους και 12 ασίστ και τον Τζον Κόλινς 18 πόντους και 10 ριμπάουντ. Για τους ηττημένους, ο Καϊρί Ίρβινγκ είχε 41 πόντους, ο Ντόντσιτς 22 πόντους και ο Γουντ 18 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 37-29, 70-66, 94-81, 123-123, 132-130

Χοκς: Κόλινς 18 (4/6 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Μπέι 13 (1/6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Καπέλα 14 (11 ριμπάουντ), Γιανγκ 24 (8/24 σουτ, 0/5 τρίποντα, 12 ασίστ), Μάρι 25 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Οκόνιου 14 (5 ριμπάουντ), Γκρίφιν 3 (1), Τζόνσον 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μπογκντάνοβιτς 16 (6/14 σουτ, 4/10 τρίποντα).

Μάβερικς: Χάρνταγουεϊ 6 (1/6 σουτ, 1 τρίποντο), Μπούλοκ 8 (2/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πάουελ 7, Ίρβινγκ 41 (1/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ντόντσιτς 22 (8/21 σουτ, 3/12 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 λάθη), Κλέμπερ 2, Γουντ 18 (2 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Μπέρτανς, ΜακΓκί 11 (6 ριμπάουντ), Γκριν 13 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Χάρντι 2.//