Οι «μαγικοί» Σέλτικς «λύγισαν» τον Αντετοκούνμπο

Οι Κέλτες επικράτησαν με 109-81 των Μπακς και προκρίθηκαν στους τελικούς της Ανατολικής Περιφέρειας, αρπάζοντας την ευκαιρία να επιστρέψουν στην ελίτ του ΝΒΑ.

Η συγκλονιστική σειρά μεταξύ Σέλτικς και Μπακς έφτασε στο τέλος της, με την ομάδα του Ίμε Ουντόκα να ρίχνει τον Γιάννη Αντετοκούνμπο από τον… θρόνο του. Οι Μπακς έριξαν αυλαία και φέτος αναμένεται να αναδειχθεί νέος πρωταθλητής στο πρωτάθλημα της αντίπερα όχθης του ατλαντικού ωκεανού.

Το πρώτο δωδεκάλεπτο άρχισε με ιδανικό τρόπο για την ομάδα του Μιλγουόκι. Με καθοριστικές δύο ασίστ του Γιάννη Αντετοκούνμπο και ένα καλάθι του ίδιου, οι Μπακς έτρεξαν σερί 0-6 (3-6). Στα πρώτα λεπτά του αγώνα, οι Σέλτικς είχαν 1/7 σουτ, με τους φιλοξενούμενους να παίζουν εξαιρετική άμυνα. Μάλιστα, ο Τζρου Χόλιντεϊ είχε αναλάβει προσωπικά του μαρκάρισμα του Τζέισον Τέιτουμ, ακολουθώντας τον σε όλο το μήκος του γηπέδου. Ο «Greek Freak» έκανε επική αρχή στο παιχνίδι, καθώς είχε σκοράρει ή είχε δημιουργήσει και τους 13 πόντους των Μπακς στα πρώτα 4 λεπτά (6-13). Το σύνολο του Μάικ Μπουντενχόλζερ διατηρούσε το προβάδισμα στην πρώτη περίοδο και το διεύρυνε στους 6 πόντους (14-22). Οι Κέλτες μείωσαν τη διαφορά χάρη σε πόντους των Πρίτσαρντ και Μπράουν και το πρώτο δωδεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 26-20 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στην δεύτερη περίοδο, οι Σέλτικς έκαναν δυναμική επιστροφή, ανέβασαν τα ποσοστά επιτυχίας τους στα σουτ και έτρεξαν σκορ 12-4 για το 32-30 στα μέσα του δευτέρου δωδεκαλέπτου. Σε εκείνο το σημείο του παιχνιδιού, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έμοιαζε υπερβολικά μόνος, ωστόσο η ομάδα του κατάφερε να αντιδράσει. Με πρωταγωνιστή τον Έλληνα σούπερ σταρ, οι Μπακς έκαναν σερί 7-0 και ανέκτησαν τη θέση… οδηγού στο παιχνίδι με σκορ 37-32. Οι Κέλτες ισοφάρισαν ξανά το σκορ (38-38), τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι μετρούσαν 3/17 τρίποντα, αδυνατώντας να βρουν καλάθια από τα κομβικά μακρινά σουτ. Προς το τέλος του ημιχρόνου, οι Σέλτικς βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με τρίποντο του Γκραντ Ουίλιαμς (45-43) και έκλεισαν τη διαφορά υπέρ τους στο 48-43 για το φινάλε της δεύτερης περιόδου.

Εν συνεχεία τα πράγματα δυσκόλεψαν για τους Μπακς. Με δίποντο του Μπράουν και τρίποντο του Ουίλιαμς, οι Σέλτικς έφτασαν στο +10 (53-43) στις αρχές του τρίτου δωδεκαλέπτου. Οι Μπακς βρήκαν απαντήσεις «δια χειρός» Χόλιντεϊ και Λόπεζ (56-47), αλλά η ομάδα του Ίμε Ουντόκα διατήρησαν τη διαφορά κοντά στους 10 πόντους. Μάλιστα, έτρεξε σερί 11-4 και ανάγκασε τον Μάικ Μπουντενχόλζερ να καλέσει τάιμ άουτ. Στα μέσα της τρίτης περιόδου, ο Τζέισον Τέιτουμ αποκόμισε τέταρτο φάουλ και οι Σέλτικς κλήθηκαν να τον αφήσουν στον πάγκο τους, προκειμένου να μην αποβληθεί. Ωστόσο, η διαφορά παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα υπέρ των Σέλτικς (68-55) και η ομάδα του Γιάννη Αντετοκούνμπο αναζητούσε τρόπο να επιστρέψει στο ματς. Η έκβαση του αγώνα, πάντως, δεν έδινε ιδιαίτερα ενθαρρυντικά σημάδια για τους Μπακς καθώς πέντε λεπτά πριν το τέλος της περιόδου, είχαν φτάσει τα 3/21 τρίποντα έναντι στα 13/32 των Σέλτικς. Με εύστοχο δίποντο και τρίποντο από τους Μπράουν και Ουίλιαμς αντίστοιχα, οι γηπεδούχοι έφτασαν τη διαφορά στο +16 και έσπρωξαν τους Μπακς στα… σκοινιά. Η εικόνα της ομάδας του Μιλγουόκι δεν έπειθε για επιστροφή στο παιχνίδι, ενώ ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έδειχνε να έχει «χάσει» το μυαλό του. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τη «ψαλίδα» στους 15 πόντους (79-64).

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, οι Σέλτικς μπήκαν αποφασισμένοι να «καθαρίσουν» την υπόθεση και να προκριθούν στους τελικούς της Περιφέρειας. Με τρίποντα των Πρίτσαρντ και Ουίλιαμς, αλλά και δίποντο του Τέιτουμ, οι γηπεδούχοι ανέβασαν κι άλλο τη διάφορα (87-68). Οι Μπακς κατέβαλλαν σημαντική προσπάθεια, ωστόσο η έλλειψη του μακρινού σουτ, τους στέρησε τη δυνατότητα να μείνουν κοντά στο σκορ και να διεκδικήσουν την πρόκρισή τους. Στα μέσα της περιόδου, οι Κέλτες αύξησαν τη διαφορά στο +21 (94-73) και βρίσκονταν «αγκαλιά» με τη νίκη. Όσο περνούσε ο χρόνος, η διαφορά μεγάλωνε περισσότερο, καθώς οι Μπακς αδυνατούσαν να επιστρέψουν στο σκορ και παρέμεναν ιδιαίτερα άστοχοι από το τρίποντο (4/26).

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-26, 48-43, 79-64, 109-81

Μπόστον Σέλτικς (Ίμε Ουντόκα): Τέιτουμ 23 (2/5 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 4/5 βολές, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 1 μπλοκ, 7 λάθη), Γκραντ Γουίλιαμς 27 (7/18 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Χόρφορντ 6 (10 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπράουν 19 (6/11 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Σμαρτ 11 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Γουάιτ 3 (1/10 σουτ), Τάις, Πρίτσαρντ 14 (4/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φιτς 3 (1), Στάουσκας, Νέσμιθ 3 (1), Κορνέτ, Μόργκαν

Μιλγουόκι Μπακς (Μάικ Μπουντενχόλζερ): Μάθιους 3 (1/5 σουτ), Γιάννης Αντετοκούνμπο 25 (9/22 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/6 βολές, 20 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ σε 43:09), Λόπεζ 15 (5/6 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 10 ριμπάουντ), Άλεν 1 (0/6 σουτ), Χόλιντεϊ 21 (9/15 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα σε 40:57), Κόνατον 2 (0/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πόρτις 10 (2/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Χιλ, Κάρτερ, Βιλντόσα 2, Νουόρα 2, Θανάσης Αντετοκούνμπο, Τάκερ