Ο Τσάτσο αποφάσισε… Final-4 με Clasico!

Η Ρεάλ έγινε η πρώτη ομάδα που γυρνάει το εις βάρος της 2-0 και προκρίνεται στα ημιτελικά της Euroleague, καθώς επιβλήθηκε στο Game 5 με 98-94 της Παρτίζαν, με τον Σέρχι Ροντρίγκες να πρωταγωνιστεί στο παρκέ της “WiZink Center”.

Μετά από μια σειρά αγώνων που… τα είχε όλα, η Ρεάλ Μαδρίτης έγινε η πρώτη ομάδα στην ιστορία της Euroleague που γυρνάει σειρά από το 2-0. Η “Βασίλισσα” παρά το εκπληκτικό πρώτο μέρος που πραγματοποίησε η Παρτίζαν, δεν τα παράτησε, έκανε… αντεπίθεση διαρκείας ανατρέποντας διαφορά μέχρι και 16 πόντων, με πρωταγωνιστές τους Σέρχι, Γιούλ, Μούσα και Χεζόνια, επικρατώντας στο τέλος με 98-94 και έτσι “έκλεισε” το τελευταίο “εισιτήριο” για το Final-4 της Euroleague, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Μπαρτσελόνα στο “clasico” που θα κρίνει τον έναν εκ των δυο φιναλίστ της διοργάνωσης.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να εστιάζουν στην… στρατηγική τους και στις δυο μεριές του γηπέδου, χωρίς καμία από τις δυο να παίρνει “κεφάλι” στο σκορ. Η Παρτίζαν προηγήθηκε με 8-4 μετά από ενέργεια του Παπαπέτρου, όμως στη συνέχεια η Ρεάλ ισοφάρισε σε 10-10 (6′) με βολές του Χάνγκα. Ο ρυθμός στο πρώτο δεκάλεπτο ανέβηκε εκατέρωθεν με τους Ισπανούς να παίρνους πόντους δια χειρός Μούσα, ενώ οι Σέρβοι βρήκαν σκορ από τους Πάντερ, Έξουμ και Λεσόρ. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να έχουν ισχνό προβάδισμα (22-23) μετά από καλάθι του Ράντολφ που μείωσε.

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς μπήκε πολύ δυναμικά στη δεύτερη περίοδο και με πρωτεργάτες της τους Πάντερ και Λεσόρ, “εκτόξευσε” τη διαφορά στο +9 (25-34, 13′). Οι Μαδριλένοι προσπάθησαν να βρουν λύσεις μέσα στη ρακέτα των φιλοξενούμενων, όμως η άμυνα ήταν… διαβασμένη πάνω στον Ταβάρες και έτσι στη συνέχεια, η διαφορά ανέβηκε και σε… διψήφια μεγέθη (31-42, 17′). Στην… εξίσωση για τους Σέρβους μπήκαν και οι Νάναλι και ΛεΝτέι, με αποτέλεσμα η Παρτίζαν να έχει το “πάνω χέρι” μέχρι την ανάπαυλα. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους Σέρβους να έχουν προβάδισμα 16 πόντων (39-55) μετά από βολές του Πάντερ.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν εξίσου “ζεστοί” και στην εκκίνηση της τρίτης περιόδου, ανεβάζοντας σύντομα τη διαφορά στους 18 πόντους (41-59, 23′), όμως μετά το τάιμ άουτ του Τσους Ματέο, οι “μερέγχες” έβγαλαν αντίδραση. Με πρωταγωνιστές τους Χεζόνια, Μούσα και Χάνγκα, η διαφορά μειώθηκε στους 10 πόντους (51-61, 25′), δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς. Αν και το “μομέντουμ” ήταν υπέρ των Σέρβων, ένα επιθετικό “ξέσπασμα” στο τελευταίο δίλεπτο της περιόδου από τους γηπεδούχους, οι οποίοι βρήκαν σκορ από τους Μούσα και Ταβάρες, έφερε τη διαφορά στους 7 πόντους (69-76) για το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου.

Η “Βασίλισσα” μπήκε αποφασισμένη στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο και με πρωταγωνιστή της τον Σέρχι Ροντρίγκες, κατάφερε να μειώσει στους 5 πόντους αρχικά και εν συνεχεία με τρίποντο του Χεζόνια, στο καλάθι τη διαφορά (79-81, 33′). Οι δυο ομάδες πήγαιναν “χέρι-χέρι” με τον Σέρχι να κρατάει το σκορ στην ισοπαλία και τον Γιούλ να δίνει προβάδισμα στους γηπεδούχους (86-83, 36′). Η Παρτίζαν… βραχυκύκλωσε επιθετικά σε κομβικό σημείο κάνοντας διαδοχικά λάθη, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Ρεάλ, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +8 (95-87, 38′) με τρίποντο του Γιούλ. Το σύνολο του Ζοτς πίεσε και μείωσε με ένα τρίποντο του ΛεΝτέι στους τρεις πόντους (97-94, 39′). Ο Πάντερ είχε την ευκαιρία, όμως αστόχησε, ο Χεζόνια ευστόχησε σε μια βολή και στο τέλος οι Σέρβοι δεν μπόρεσαν να βρουν ευκαιρία να μειώσουν. Έτσι, η “Βασίλισσα” έγραψε ιστορία επικρατώντας 98-94 και εγινε η πρώτη ομάδα που γυρνάει σειρά από το 2-0.//Γ.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 39-55, 69-76, 98-94