Ο Ραντλ “πλήγωσε” τη Βοστώνη | Η 40άρα του Ίρβινγκ δεν ήταν αρκετή για τους Νετς

Οι Νιου Γιορκ Νικς επικράτησαν με 120-117 των Μπόστον Σέλτικς στην παράταση, με τον Τζούλιους Ραντλ να κάνει εκπληκτικό παιχνίδι, τη στιγμή που το Ντιτρόιτ έκανε την έκπληξη στην έδρα του Μπρούκλιν, παίρνοντας σημαντική νίκη με 130-122.

Η δράση στον μαγικό κόσμο του ΝΒΑ συνεχίζεται με αμείωτο ρυθμό, με το χθεσινό βράδυ να χαρίζει αναμετρήσεις με έντονες εκπλήξεις. Η Βοστώνη (35-15) βρισκόταν στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού πίσω στο σκορ, έκανε την ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο για να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, όμως εκεί οι Νικς (27-23) είχαν περισσότερο καθαρό μυαλό και πήραν τη νίκη με 120-117.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν Τζούλιους Ραντλ, που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με παρολίγον double-double, αφού σταμάτησε στους 37 πόντους και τα 9 ριμπάουντ. Ο Τζέιλεν Μπράνσον πρόσθεσε 29 και ο Μπάρετ 19. Για τους ηττημένους, ξεχώρισε ξανά ο Τζέισον Τέιτουμ, με 35 πόντους και 14 ριμπάουντ, με τον Μπράουν να ακολουθεί με 22 και τον Γουάιτ με 15.

Τα δωδεκάλεπτα: 34-26, 60-58, 85-91, 110-110, παρ. 117-120.

Στο άλλο παιχνίδι της ίδιας ώρας, οι Ντιτρόιτ Πίστονς (13-37), περνούσαν από την έδρα των Μπρούκλιν Νετς (29-19), που δεν είχαν ξανά τον Κέβιν Ντουράντ, με 130-122, σβήνοντας επί της ουσίας την 40άρα του Κάιρι Ίρβινγκ. Η σημαντική διαφορά των δύο ομάδων προέκυψε στη τρίτη περίοδο, όπου οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν 43(!) πόντους και παρά την αντεπίθεση των γηπεδούχων στη τελευταία περίοδο, κράτησαν τη σημαντική νίκη.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Σαντίκ Μπέι, που ολοκλήρωσε τον αγώνα με 25 πόντους και 9 ριμπάουντ και τον Μπουρκς να προσθέτει άλλους 20, ενώ οι Πίστονς είχαν με διψήφιο αριθμό πόντων τους 8 από τους 9 παίκτες που αγωνίστηκαν. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο μαχητικός Κάιρι Ίρβινγκ, που σταμάτησε στους 40 πόντους, με 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Από κοντά ο Κλάξτον με double-double, έχοντας 24 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ άλλους 24 προσθέσει ο Σάμερς, με τους γηπεδούχους να μην έχουν άλλον παίκτη με διψήφιο αριθμό πόντων.

Τα δωδεκάλεπτα: 27-30, 59-58, 90-101, 122-130.//