Ο Προμηθέας… πάτησε γκάζι και ισοφάρισε τη σειρά! (video)

Οι Πατρινοί παρουσιάστηκαν εμφανώς βελτιωμένοι στην έδρα τους, επιβλήθηκαν με 77-63 του ΠΑΟΚ και έτσι έκαναν το 1-1 στη μεταξύ τους σειρά για τα προημιτελικά των πλέι οφ του πρωταθλήματος της Basket League.

“Ζωή” στη σειρά με τον ΠΑΟΚ έδωσε ο Προμηθέας, ο οποίος επικράτησε στην Πάτρα με 77-63 επί του “Δικέφαλου του Βορρά” και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά, η οποία θα κριθεί στη Θεσσαλονίκη την Κυριακή (30/04, 15:45, ΕΡΤ3).

Ο Προμηθέας εκμεταλλεύτηκε την ταχύτητα του Κάουαν και την αποτελεσματικότητα του Χογκ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και προηγήθηκε με 6-1 (2′), όμως ο ΠΑΟΚ σύντομα έβγαλε αντίδραση. Ο Μαργαρίτης με πέντε διαδοχικούς πόντους έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του (6-8, 5′), ωστόσο οι Πατρινοί τότε ανέβασαν “στροφές”. Συγκεκριμένα, το σύνολο του Γιάννη Χριστόπουλου με πρωταγωνιστές του τους Κάουαν, Ντάνγκουμπιτς και Κόντιτ, απέκτησε “κεφάλι” 7 πόντων (18-11) λίγο πριν το φινάλε της πρώτης περιόδου, η οποία ολοκληρώθηκε με τον Τόμασον να ευστοχεί σε ένα δίποντο και έτσι οι γηπεδούχοι “έκλεισαν” στο +7 (20-13) το πρώτο δεκάλεπτο.

Οι Πατρινοί ξεκίνησαν πιο δυναμικά τη δεύτερη περίοδο και με πρωτεργάτη τους τον Κόντιτ και τον Μουράτο κατάφεραν να ανεβάασουν για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια νούμερα (29-19, 13′). Οι Θεσσαλονικείς βρήκαν σκορ δια χειρός Ράιλι, ο οποίος με ένα… ξέσπασμα έφερε τη διαφορά στους 6 πόντος (32-26, 15′). Οι γηπεδούχοι όμως ανέβασαν “στροφές” και με κύριους εκφραστές των επιθέσεών τους τον Χογκ και τον Μουράτο, “έτρεξαν” ένα επιμέρους σκορ 9-2 και έτσι πήγαν με το +12 (41-29) στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ματς.

Ο “Δικέφαλος του Βορρά” μπήκε πιο συγκεντρωμένος στην τρίτη περίοδο και με τα τρίποντα των Ράιλι και Σαλούστρου, έφερε τη διαφορά ξανά σε μονοψήφια “μεγέθη” (48-39, 25′). Στη συνέχεια, οι δυο ομάδες “έσφιξαν” τις άμυνές τους και έτσι ήταν αρκετά άστοχες στην άλλη μεριά του γηπέδου, με τον Προμηθέα να έχει το “πάνω χέρι”. Οι Τόμασον και Κάουαν κράτησαν σε… διψήφιες διαφορές (57-44) το ματς και με τον τρόπο αυτό ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο.

Η ομάδα του Φώτη Τακιανού προσπάθησε να ανεβάσει την πίεσή της και να βρει λύσεις στην επίθεσή της στην αρχή της τέταρτης και τελευταίας περιόδου, μειώνοντας στους 10 πόντους (59-49, 33′). Οι Πατρινοί εκμεταλλεύτηκαν την κυριαρχία του Τσαϊρέλη και στη συνέχεια με ένα τρίποντο του Γκίκα, “εκτόξευσαν” τη διαφορά στο +16 (67-51, 36΄). Οι φιλοξενούμενοι με ένα “κρεσέντο” του Ράιλι, προσπάθησαν να μείνουν “ζωντανοί” λίγο πριν το φινάλε, όμως ο Κάουαν απάντησε με μια “τρίποντη βόμβα” από τα 10 μέτρα για το +15 (74-59, 38′). Τα τελευταία λεπτά του ματς είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα και έτσι ο Προμηθέας πανηγύρισε σημαντική νίκη με 77-63,  ισοφαρίζοντας τη σειρά σε 1-1 για τα προημιτελικά των πλέι οφ της Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 41-29, 57-44, 77-63

Ο MVP

Ο Άντονι Κάουαν Τζούνιορ διακρίθηκε για άλλο ένα ματς για τον Προμηθέα, καθώς τελείωσε την αναμέτρηση με 19 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ μέτρησε 1/4 δίποντα, 4/8 τρίποντα και 5/7 βολές.//Γ.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ (Γιάννης Χριστόπουλος): Κάουαν 19 (4/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ντάνγκουμπιτς 3 (1/5 σουτ), Μουράτος 9 (1/5 τρίποντα, 3 λάθη, 3 κλεψίματα), Χογκ 11 (4 ριμπάουντ), Κουλμπόκα 2 (0/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κόντιτ 11 (5/5 δίποντα, 1/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Πλώτας, Τσαϊρέλης 4, Γκίκας 4, Λάγιος, Τόμασον 12 (1/5 τρίποντα, 6 ασίστ), Τανούλης 2.

ΠΑΟΚ (Φώτης Τακιανός): Φράνκε 5 (1/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Ράιλι 32 (3/5 δίποντα, 7/9 τρίποντα, 5/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 λάθη), Μαργαρίτης 5 (1), Σαλούστρος 3 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Ρένφρο 2 (0/3 δίποντα, 12 ριμπάουντ), Τσιακμάς (0/3 τρίποντα), Χαντς 5, Πόλι 3, Σλαφτσάκης, Σάιμπερτ 4, Κακλαμανάκης 2, Καμπερίδης 2.