Ο ΠΑΟΚ νίκησε τη Χάποελ και ”πάτησε” κορυφή

Οι ”ασπρόμαυροι” κατάφεραν να κυριαρχήσουν στην αναμέτρηση με τη Χάποελ Ιερουσαλήμ, επικράτησαν με 79-77 και ”σκαρφάλωσαν” στην κορυφή του 7ου ομίλου με δύο νίκες σε τρεις αγωνιστικές.

Ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε τη Χάποελ Ιερουσαλήμ στην «PAOK Sports Arena» στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Basketball Champions League. Οι ”ασπρόμαυροι” αντιμετώπισαν την πρώτη βαθμολογικά ομάδα του ομίλου και επιζητούσαν την δεύτερη νίκη τους στην διοργάνωση, ώστε, να βρεθούν αυτοί, στην κορυφή του 7ου ομίλου. Ο Φώτης Τακιανός δεν είχε στην διάθεσή του, τους δύο τραυματίες, Τζαμάνι ΜακΝίς και Νίκο Αρσενόπουλο. Οι διαιτητές της αναμέτρησης ήταν ο Λετονός, Κοζλόφσκι, ο Γιλμάζ (Τουρκία) και ο Πέσιτς από την Σερβία.

Ο ”Δικέφαλος του Βορρά” είχε ένα εξαιρετικό ξεκίνημα στην αναμέτρηση και σε λιγότερα από τέσσερα λεπτά έκανε σερί 11-3 μετά από τρία εύστοχα τρίποντα. Η Χάποελ βρήκε άμεσα λύσεις και στην άμυνα της, αλλά πρωτίστως στην επίθεση, με δικό της σερί 16-6 πέρασε μπροστά στο σκορ και ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο στο +2 (19-17). Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ παρέμεινε εύστοχος από την περιφέρεια και δημιούργησε μία σημαντική διαφορά (31-25), ο Τακιανός έπαιξε με περιορισμένο rotation και με… μπροστάρηδες τους Φρίντρικσον, Τσιακμά, Γκίλμορ και τον αρχηγό του, Μαργαρίτη, ο ”δικέφαλος” οδηγήθηκε στα αποδυτήρια με 39-35 απέναντι στην φιναλίστ του BCL. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ να έχει 7/16 δίποντα, το ”εκπληκτικό” ποσοστό στο τρίποντο με 6/10, 7/10 βολές, 20 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 6 λάθη και 2 τάπες, ενώ, από την άλλη πλευρά η Χάποελ είχε 10/23 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 6/8 βολές, 18 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 λάθη, 5 κλεψίματα και 3 κοψίματα.

Στο δεύτερο μισό, η Χάποελ προσπαθούσε να ”τρέξει” στον αιφνιδιασμό όποτε έβρισκε την ευκαιρία αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να διατηρήσουν το μομέντουμ του αγώνα, με πέντε συνεχόμενους πόντους του Γκίλμορ και το τρίποντο του Σμιθ, ο ΠΑΟΚ απέκτησε ξανά το προβάδισμα με 47-40. Ο Λέβι Ράντολφ με δικούς του πόντους προσπαθούσε να μειώσει την διαφορά, ωστόσο, δεν έφταναν μόνο τα δικά του καλάθια για να πάρει ξανά το προβάδισμα η ομάδα του. Το σύνολο του Φώτη Τακιανού έπαιξε αρκετά καλή άμυνα και ”βραχυκύκλωσε” τις επιθετικές αρετές της Χάποελ, ενώ, παράλληλα διατήρησε το εξαιρετικό ποσοστό από το τρίποντο, το σκορ στο τέλος της 3ης περιόδου ήταν 63-52. Η ομάδα της Ιερουσαλήμ στο τελευταίο δεκάλεπτο μπήκε με το… μαχαίρι στα δόντια και με σερί 7-0 στο πρώτο λεπτό της 4ης περιόδου, οδήγησαν τον προπονητή του ΠΑΟΚ να πάρει τάιμ-αουτ.

Η Χάποελ ισοφάρισε σε 69-69 μετά από τρίποντο του Σμιθ και έβαλε ”φωτιά” στην αναμέτρηση, τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά, ο Άλστον έδωσε και πάλι το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ έπειτα από κερδισμένο επιθετικό ριμπάουντ, το οποίο μετουσιώθηκε σε δίποντο. Στην συνέχεια ο Χάρισον με γκολ φάουλ έκανε το σκορ 74-69. Ο Άλστον μετέπειτα δεν εκμεταλλεύτηκε τις τέσσερις βολές που κέρδισε σε δύο διαδοχικές επιθέσεις, καθώς ευστόχησε μόνο σε μία, η Χάποελ είχε δύο λεπτά να σκοράρει, ωστόσο, ο Ράντολφ και ο Χάκινς ”ξεκόλλησαν” την επίθεση και έκαναν το 75-73. Οι Ισραηλινοί ισοφάρισαν ξανά με τον Χάκινς σε 75-75, για να έρθει ο Κένταλ Σμιθ και να κερδίσει τρεις βολές, στις οποίες ευστόχησε στην συνέχεια, η Χάποελ μείωσε στον πόντο και μετέπειτα, έβγαλε την άμυνα και είχε στα χέρια της την τύχη του αγώνα, στα εναπομείναντα 14 δευτερόλεπτα ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μην δεχθεί καλάθι παίρνοντας το ριμπάουντ έπειτα από σουτ τριών πόντων του Σπίντι Σμιθ, κερδίζοντας παράλληλα και βολές, 79-77 το τελικό σκορ του αγώνα.

Οι ”Ασπρόμαυροι” με αυτήν την νίκη βρίσκονται πλέον στην πρώτη θέση με 2-1. Την επόμενη αγωνιστική ο ΠΑΟΚ υποδέχεται την Μπενφίκα (29/11, 19:30), ενώ, η Χάποελ κοντράρεται εκτός έδρας με την Γαλατασαράι (28/11/23, 19:00).

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 39-35, 63-52, 79-77

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Σμιθ, Γκίλμορ, Χάρισον, Τσιακμά, Σχίζα, Τσαϊρέλη, Φρίντρικσον, Μαργαρίτη, Σκουλαριώτη, Σωτηρίου, Άλστον, Μπελιάουσκας.

Χάποελ Ιερουσαλήμ (Τζίκιτς): Μπλέιζερ, Χάνκινς, Ράντολφ, Σμιθ, Ζούσμαν, Κάρινγκτον, Κακασβίλι, Κορνέλιους, Λεμάρ, ΕνΝτούρ, Πόλεγκ.