Ο ΠΑΟΚ… ισοπέδωσε την Καρδίτσα (video)

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη ήταν καταιγιστική και επικράτησε με 92-63 εκείνης του Βαγγέλου Αγγέλου, έχοντας το προβάδισμα σε όλη την αναμέτρηση, μαζί με εκπληκτικά ποσοστά στο τρίποντο.

Ο ΠΑΟΚ πήρε σημαντικό διπλό στην έδρα της Καρδίτσας με 92-63, πετυχαίνοντας την πέμπτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Basket League. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη “βομβάρδισε” από τα 6,75, έχοντας 18/34 σουτ τριών πόντων.

Κορυφαίος στην αναμέτρηση ήταν ο Χαντς με 28 πόντους και 8/10 τρίποντα. Από κοντά του και ο Φράνκε, που σταμάτησε στους 15 πόντους, μαζί με 6 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Από τους γηπεδούχους διασώθηκαν οι Πριτζέτ και Αγραβάνης, με 17 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση και πέτυχε τους πρώτους πόντους με τις προσπάθειες των Φράνκε και Ρενφρό για το 6-0 στο 3′. Η Καρδίτσα αντέδρασε, με τους Πρίτζετ και Αθηναίου να αναλαμβάνουν δημιουργία και σκοράρισμα, όμως ο “δικέφαλος του βορρά” διατηρούσε το προβάδισμα (8-10 στο 7′). Νέο ξέσπασμα του ΠΑΟΚ ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά στους 7 πόντους (10-17), για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 15-20, με τον Αγραβάνη να βρίσκει τους πρώτους του πόντους.

Στη δεύτερη περίοδο ο ΠΑΟΚ πέτυχε 6 γρήγορους πόντους στο 1ο λεπτό, με τη διαφορά να φτάνει για πρώτη φορά σε διψήφια τιμή (15-26), όμως τέσσερις αναπάντητοι πόντοι της Καρδίτσας μείωσαν στους 7, με τον Λυκογιάννη να καλεί time-out (19-26 στο 12′). Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να βρίσκουν λύσεις και από τα 6,75 και πετυχαίνοντας τρία συνεχόμενα τρίποντα εκτόξευσαν τη διαφορά στο +14 (21-35 στο 14′). Η Καρδίτσα είχε κακά ποσοστά εντός πεδιάς και μοιραία το ημίχρονο έκλεισε με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 15 πόντους, για πρώτη φορά στο παιχνίδι (30-45).

Στην επανάληψη, οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και σε ένα λεπτό με γρήγορο σερί 6-0, έφτασαν στο +21 (30-51 στο 21′). Κάπου εκεί οι παίκτες της Καρδίτσας έβγαλαν μία μίνι αντίδραση, τρέχοντας σερί 10-3 και μείωσαν τη διαφορά στο -14. Λες και έκλεισαν όμως ξανά οι διακόπτες των παικτών του Βαγγέλη Αγγέλου και η διαφορά, με συνεχόμενα σουτ τριών πόντων, πλησίασε στις παρυφές των 30 πόντων (42-69 στο 28′), με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 46-75.

Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον ΠΑΟΚ να ρίχνει το ρυθμό, αλλά να μη χάνει τον έλεγχο της αναμέτρησης. Η διαφορά ξεπέρασε και του 30 πόντους (50-82 στο 34′), με την Καρδίτσα να προσπαθεί να μειώσει, αλλά οι παίκτες του Αγγέλου έκαναν πολλές βεβιασμένες κινήσεις. Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε, με τον ΠΑΟΚ να πετυχαίνει την πέμπτη του νίκη στο πρωτάθλημα, με τελικό σκορ 92-63.

Ο MVP

Ο Φράνκε ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού, με τον παίκτη του ΠΑΟΚ να πετυχαίνει 15 πόντους, να μαζεύει 6 ριμπάουντ και να προσφέρει 7 ασίστ, συγκεντρώνοντας 26 πόντους στο σύστημα αξιολόγησης. Άφησε έτσι στη δεύτερη θέση τον Χαντς, που έκανε τρομερή εμφάνιση επιθετικά.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 30-45, 46-75, 63-92.//