Ο Πανιώνιος στον τελικό δια χειρός Βεργίνη!

Σε έναν συναρπαστικό ημιτελικό που διεξήχθη στο κλειστό γυμναστήριο Χολαργού “Αντώνης Τρίτσης”, ο “Ιστορικός” ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι κόντρα στον Ηρακλή, επικρατώντας με 83-73 και έτσι είναι μία νίκη μακριά από την πρόκριση στο νεοσύστατο Final 8 του Κυπέλλου Ελλάδας.

Πανιώνιος και Ηρακλής άνοιξαν την “αυλαία” των ημιτελικών του Final-4 Unicef Trophy και χάρισαν μια συναρπαστική “μάχη” που θύμισε… παλαιότερες εποχές. Οι “κυανέρυθροι” ήταν αυτοί που έδειξαν τα “δόντια” τους στο τέλος και επιβλήθηκαν με 83-73 επί του Ηρακλή, “σφραγίζοντας” έτσι το “εισιτήριο” για τον τελικό του Σαββάτου (17/12), όπου θα αντιμετωπίσουν τον νικητή του ζευγαριού ανάμεσα στη ΦΕΑ και την ομάδα του Παπάγου.

Για τους νικητές ξεχώρισε σήμερα ο ηγέτης τους, Δημήτρης Βεργίνης, ενώ κομβική ήταν και η παρουσία των Σαχπατζίδη-Σκάνδαλου και Αντωνάκη. Στον αντίποδα, ξεχώρισαν οι Χαριτόπουλος και Γκέθραϊτ, ενώ σημαντικές λύσεις έδωσαν οι Παπαντωνίου και Παπαρέγκας.

Το παιχνίδι άρχισε με μεγάλες “μάχες” εκατέρωθεν και αρκετή αστοχία. Σύντομα, ο Ηρακλής προηγήθηκε με 8-5 χάρη σε ενέργειες του Βουλγαρόπουλου και του Γκέθραϊτ. Ο Πανιώνιος όμως βρήκε λύσεις στην επίθεσή του με πρωταγωνιστή του τον Βεργίνη, “τρέχοντας” ένα 5-0 σερί (10-8, 6′). Παρά το προβάδισμα που είχαν οι “κυανέρυθροι”, ο “Γηραιός” με την έλευση του Τζακόπουλου και τις ενέργειες του Γκέθραϊτ, “έτρεξε” ένα 6-0 σερί στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, παίρνοντας το ισχνό προβάδισμα των 2 πόντων (14-16) στην ολοκλήρωσή του.

Οι Θεσσαλονικείς μπήκαν πιο “ζεστά” στη δεύτερη περίοδο, ευστοχώντας τρεις φορές πίσω από τη γραμμή των 6,75 μέτρων, με τους Χαριτόπουλο, Τέιλορ και Παπαρέγκα για το +9 υπέρ των φιλοξενούμενων (16-25, 13′). Ο Βουλγαρόπουλος στη συνέχεια ανέβασε για πρώτη φορά το δείκτη του σκορ σε διψήφια νούμερα (18-29, 14′), όμως οι Νεοσμυρνιώτες μετά το τάιμ-άουτ του κόουτς Ταυρόπουλου έβγαλαν αντίδραση. Οι Βεργίνης και Σκάνδαλος εκμεταλλεύτηκαν με τη δημιουργία τους τον Αντωνάκη και τον Σαχπατζίδη, με τους τυπικά γηπεδούχους να μειώνουν στους 5 πόντους (30-35, 19′). Οι “κυανόλευκοι” με ένα καλάθι του Λιάπη και δυο εύστοχες βολές του Γκέθραϊτ, “έκλεισαν” στο +7 (32-39) για το φινάλε του πρώτου μέρους.

Oι τυπικά γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν πιο δυναμικά στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου και με πρωτεργάτες τους τον Αντωνάκη και τον Παπαδιονυσίου, μείωσαν τη διαφορά στους 6 πόντους (38-44, 23′). Η εξαιρετική άμυνα του Σκάνδαλου και η πίεση σε όλο το γήπεδο, βοήθησε τον Πανιώνιο να εκμεταλλευτεί την αδράνεια της ομάδας του κόουτς Ντάγιου και να φέρει το ματς στο καλάθι (47-49, 27′). Οι Νεοσμυρνιώτες συνέχισαν την αντεπίθεση… διαρκείας και πήραν ξανά το προβάδισμα με βολές του Αντωνάκη (52-51, 28′). Οι Θεσσαλονικείς όμως στο τέλος έβγαλαν αντίδραση και με τον Χαριτόπουλο να κυριαρχεί στη ρακέτα, “έκλεισαν” το τρίτο δεκάλεπτο στο +5 (55-60).

Το σύνολο του Περικλή Ταυρόπουλου έδειξαν ότι θέλουν διακαώς τη νίκη στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου, “τρέχοντας” ένα 5-0 σερί με τρίποντο του Αντωνάκη και σουτ του Μάντζαρη για να ισοφαρίσουν το σκορ (60-60, 32′). Οι δυο ομάδες πήγαιναν… χέρι-χέρι σε όλη την περίοδο. Οι Χαριτόπουλος, Παπαρέγκας και Παπαντωνίου πρωταγωνιστούσαν για τους Θεσσαλονικείς, ωστόσο οι Νεοσμυρνιώτες είχαν την απάντηση. Οι τυπικά γηπεδούχοι πήραν “αέρα” 6 πόντων (78-72, 39′) με καλάθι που πέτυχε ο Σαχπατζίδης μετά από ασίστ του Βεργίνη σε κομβικό σημείο. Ο Πανιώνιος έμεινε ψύχραιμος στο τέλος και έτσι κατάφερε να πανηγυρίσει μια σπουδαία νίκη με 83-73, σφραγίζοντας το “εισιτήριο” για τον τελικό του Final-4 Unicef Trophy.

Ο MVP

Koρυφαίος για τους νικητές ήταν ο ηγέτης τους, Δημήτρης Βεργίνης, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 27 πόντους και 5 ασίστ, ενώ μέτρησε συνολικά 5/7 δίποντα, 5/8 τρίποντα, αλλά και 2/2 βολές. //

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 32-39, 55-60, 83-73

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος, Λιότσιος, Τσιμπούρης

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Περικλής Ταυρόπουλος): Σκάνδαλος 6 (3/3 δίποντα), Γ. Παπαδιονυσίου 9 (3/4 τρίποντα), Σ. Παπαδιονυσίου 14 (4/4 βολές, 2/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Αντωνάκης 11 (6/6 βολές, 1/2 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Σαχπατζίδης 10 (10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 μπλοκ), Μάντζαρης 4, Σταθόπουλος, Χάλαρης 2, Βεργίνης 27 (2/2 βολές, 5/7 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 5 ασίστ).

ΗΡΑΚΛΗΣ (Γιάννης Ντάγιος): Παπαρέγκας 10 (1/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκαθράιτ 12 (6/8 βολές, 3/12 σουτ), Λιάπης 6 (3/8 σουτ), Μακρής, Χαριτόπουλος 16 (3/6 βολές, 5/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Γεωργάκης, Τζακόπουλος 2, Παπαντωνίου 12 (1/2 βολές, 1/3 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τέιλορ 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βουλγαρόπουλος 8 (2/2 βολές, 3/4 δίποντα, 7 ριμπάουντ).