O Πανιώνιος ισοφάρισε τη σειρά και… έστειλε μήνυμα!

Στο κατάμεστο “Ανδρέας Βαρίκας”, οι “κυανέρυθροι” παρουσιάστηκαν εμφανώς βελτιωμένοι και επιβλήθηκαν με 87-69 της Μυκόνου, κάνοντας το 1-1 στη σειρά και η άνοδος θα κριθεί στο τρίτο και τελευταίο παιχνίδι.

Ο Πανιώνιος ήταν συγκεντρωμένος και με “όπλο” του το εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο, κατάφερε να φτάσει σχετικά εύκολα στην επικράτηση με 87-65 και έστειλε τη σειρά σε τρίτο και τελευταίο ματς, που θα διεξαχθεί ξανά στη Νέα Σμύρνη.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι “κυανέρυθροι” μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση με πρωταγωνιστές τους τον Αντωνάκη, τον Σαχπατζίδη και τον Βεργίνη, ωστόσο ο ρυθμός της πρώτης περιόδου… βόλεψε και τη Μύκονο, η οποία έχοντας ως κύριο εκφραστή της τον Σταμάτη, το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 23-18. Η εκκίνηση της δεύτερης περιόδου άνηκε ξανά στους Νεοσμυρνιώτες, οι οποίοι είχαν πολλές λύσεις κοντά στο “ζωγραφιστό”, φτάνοντας μέχρι και στο +15 (40-25, 15′). Η ομάδα των Κυκλάδων βελτίωσε την επιθετική της λειτουργία και με ενέργειες του Τσάμη και των ψηλών της, “έκλεισε” το πρώτο μέρος με πέντε πόντους διαφορά από τους γηπεδούχους (48-43).

Όπως και στην αρχή του ματς, έτσι και στην εκκίνηση του δεύτερου μέρους, η ομάδα του Περικλή Ταυρόπουλου έδειξε να έχει το “πάνω χέρι” και με τον Βεργίνη να κάνει… ό,τι θέλει την άμυνα των φιλοξενούμενων η διαφορά “εκτοξεύτηκε” ξανά στο +14 (57-43, 25′). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον “Ιστορικό” να αποκτά… προβάδισμα ασφαλείας (70-52). Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε στην τελευταία περίοδο και έτσι ο Πανιώνιος με… συνοπτικές διαδικασίες, κατάφερε να επιβληθεί με το εμφατικό 87-69, ισοφαρίζοντας τη σειρά σε 1-1 και όλα θα κριθούν στο τελευταίο ματς στη Νέα Σμύρνη.//Γ.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 48-43, 70-52, 87-69