Ο Παναθηναϊκός «έσβησε» τον καυτό Μούντι και έκανε το 1-0

Οι «πράσινοι» δυσκολεύτηκαν στον πρώτο αγώνα κόντρα στη Λάρισα, αλλά επικράτησαν με 87-77 και πήραν προβάδισμα στη σειρά εν όψει των τελικών του πρωταθλήματος.

Σε ένα πλούσιο κι ανταγωνιστικό παιχνίδι, το σύνολο του Γιώργου Βόβορα πήρε τη νίκη στο ΟΑΚΑ κι έκανε το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών με την αξιόμαχη Λάρισα.

Η ομάδα του Φώτη Τακιανού έβαλε δύσκολα στο «τριφύλλι» κατά τη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου. Το παιχνίδι άνοιξε με εκπληκτικό τρίποντο με τον Μούντι από το κέντρο του γηπέδου, αλλά ο Σαντ Ρος απάντησε με δικό του τρίποντο για να προηγηθούν στο σκορ οι γηπεδούχοι με 4-3. Το σύνολο του Γιώργου Βόβορα προσπαθούσε να αποκτήσει διαφορά στο σκορ, αλλά η Λάρισα εμφανίστηκε ιδιαίτερα ανταγωνιστική. Μάλιστα, προηγήθηκε στο σκορ, φτάνοντας στο +8 (17-25). Ο Μούντι έβαλε μεγάλα σουτ και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 20-25.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Παναθηναϊκός μείωσε άμεσα τη διαφορά και ανέκτησε το προβάδισμα, φτάνοντας αρχικά στο +7 (34-27). Η Λάρισα ροκάνισε τη διαφορά στους 2 πόντους (36-34), αλλά οι «πράσινοι» έβρισκαν καλάθια στην επίθεση και έφτασαν τη διαφορά έως και τους 12 πόντους λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου. Εν τέλει, το δεύτερο δεκάλεπτο έληξε με τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ. Οι «πράσινοι» άνοιξαν τη «ψαλίδα» στους 10 πόντους (49-39), παρά την εξαιρετική εμφάνιση και τους 19 πόντους του Μούντι.

Η Λάρισα δεν παρέδωσε τα «όπλα» στην τρίτη περίοδο και κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά στους 7 πόντους (55-48), χάρη σε τρίποντο του Καράμπελα με τη βοήθεια του ταμπλό. Οι «πράσινοι» έκαναν το 57-48 με δύο εύστοχες βολές του Γουάιτ, αλλά οι Θεσσαλοί απάντησαν ξανά με τρίποντο από τον Μπέρζινς (57-51). Η ομάδα του Φώτη Τακιανού παρέμενε συνεχώς «ζωντανή» στο ματς, καθώς δεν άφηνε τον Παναθηναϊκό να πάρει ιδιαίτερα ασφαλές προβάδισμα. Μάλιστα, έφτασε τη διαφορά στο +1 (61-60), προτού οι γηπεδούχοι φορτσάρουν ξανά και κλείσουν την τρίτη περίοδο με 70-62.

Tο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο άνοιξε αρχικά με δύο εύστοχες βολές του Μάριτς (70-64) και εν συνεχεία ακολούθησε τρίποντο του Έβανς για το 73-64. Η Λάρισα -όπως έκανε καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού- απάντησε για ακόμη μία φορά με τρίποντο του Ζάρα (73-67), αλλά ο Σίβα πήρε τη… σκυτάλη των τριπόντων, κάνοντας το 76-67. Ο 31χρονος γκαρντ του «τριφυλλιού» πραγματοποίησε εξαιρετικές άμυνες πάνω στον Μούντι, περιορίζοντας ουσιαστικά την επίθεση των φιλοξενούμενων. Τα εναπομείναντα λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, καθώς ο Παναθηναϊκός κράτησε το προβάδισμα και «σφράγισε» τη νίκη με 87-77.

Τα δεκάλεπτα: 20-25, 49-39, 70-62, 87-77

Παναθηναϊκός (Βόβορας): Μέικον 9, Παπαγιάννης 7 (12 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 18 (4/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 7/8 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γουάιτ 10 (4/6 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Σαντ-Ρος 9 (1 τρίποντο, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σίβα 8, Μποχωρίδης, Κασελάκης 3, Νέντοβιτς 20 (3/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5/5 βολές), Έβανς 3.

Λάρισα (Τακιανός): Κρουμπάλι 14 (5/5 δίποντα, 4/4 βολές, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ζάρας 3, Καράμπελας 3 (1/9 σουτ, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μάριτς 6 (6/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Μούντι 29 (4/6 δίποντα, 7/11 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Τσαϊρέλης 14 (7/11 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Βησσαρίου, Γκριν 2, Παπαντωνίου 3, Μπέρζινς 3.

Ο MVP:

Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού, Ιωάννης Παπαπέτρου, πραγματοποίησε γεμάτη εμφάνιση στο ΟΑΚΑ, μετρώντας 18 πόντους με 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Έδωσε σημαντικές βοήθειες για να φτάσει η ομάδα του στη νίκη, ενώ εξίσου καθοριστική ήταν η συμβολή του Νεμάνια Νέντοβιτς στο σκοράρισμα, που αποτέλεσε και τον πρώτο σκόρερ (20 πόντοι) της ομάδας του. Πάντως, στον αντίποδα, ο Στέφαν Μούντι ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 29 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ.