Ο ουραγός Απόλλων υπέταξε την ΑΕΚ (highlights)

Απίστευτο κάζο στην Πάτρα για το σύνολο του Ζοάν Πλάθα, που έχασε από την τρομερή ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου, η οποία επικράτησε με 83-74 στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Basket League και αλλάζει τα δεδομένα στη μάχη της παραμονής.

Το παιχνίδι ξεκίνησε δυναμικά για τους Πατρινούς, οι οποίοι εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των παικτών της ΑΕΚ, μπήκαν με… φόρα από τα τρίποντα των Γκιουζέλη και Βον, φθάνοντας σε νταμπλ σκορ με 10-5, λίγο πριν τα μισά της πρώτης περιόδου. Η “Ένωση” έβγαλε άμεσα αντίδραση, ήταν αποτελεσματική κοντά στο καλάθι και με μακρινό σουτ του Ραντλ, προσπέρασε με 14-12 στο 7′, έχοντας επιμέρους 9-2. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 20-19 με καλάθι του Μόργκαν για το σύνολο του Ζοάν Πλάθα. Στη δεύτερη περίοδο, οι “κιτρινόμαυροι” πέρασαν μπροστά με 27-24, έπειτα από σερί 7-0 και εκεί που έμοιαζαν να ελέγχουν το παιχνίδι, δέχθηκαν σερί 14-0, μένοντας χωρίς πόντο για τέσσερα λεπτά. Έτσι έγινε το 38-27, με τους γηπεδούχους να ολοκληρώνουν το ημίχρονο στο +13 (47-34) με τρίποντα των Σαλούστρου και Κόουλμαν.

Τίποτα δεν άλλαξε με την έναρξη του δευτέρου μέρους στην αναμέτρηση, καθώς ο Απόλλων συνέχισε να είναι εντυπωσιακά αποτελεσματικός επιθετικά, την ώρα που η ΑΕΚ δεν μπορούσε να βρει λύσεις και στις δύο πλευρές του παρκέ. Με σερί 7-0 οι Πατρινοί έφθασαν στο +20 (61-41) στο 26′ και διατήρησαν τη διαφορά σ’ αυτά τα επίπεδα, μέχρι το φινάλε της τρίτης περιόδου, όπου η “Ένωση” πέτυχε τέσσερις συνεχόμενους πόντους και μείωσε σε 70-52. Με το ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου, οι “κιτρινόμαυροι” έβγαλαν αντίδραση και μετέτρεψαν το 72-55 σε 72-65 με σερί 10-0. Ωστόσο, στα τελευταία τέσσερα λεπτά δεν άλλαξε και ο Απόλλων πήρε μία τεράστια νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 47-34, 70-52, 83-74