Ο Ολυμπιακός… σκόρπισε το “τριφύλλι” και… αγκαλιάζει το πρωτάθλημα!

Οι “ερυθρόλευκες” πανηγύρισαν σπουδαίο “διπλό” με 66-60 επί του Παναθηναϊκού στο “Π. Γιαννακόπουλος” και πλέον χρειάζονται μόλις μία νίκη στην έδρα τους για να πανηγυρίσουν την κατάκτηση του τίτλου της Α1 Γυναικών.

Στο κλειστό γυμναστήριο της Λεωφόρου, “Παύλος Γιαννακόπουλος”, ο Ολυμπιακός παρά την κακή πρώτη περίοδο που πραγματοποίησε, κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος του σκορ και να επικρατήσει στο τέλος με 66-60 επί του “αιώνιου” αντιπάλου, κάνοντας το 3-1 στη μεταξύ τους σειρά και… αγκαλιάζοντας την κατάκτηση του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών. Το επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων έχει προγραμματιστεί για την προσεχή Κυριακή (02/04, 14.00), στην αίθουσα 5 του ΣΕΦ.

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν με αρκετά μεγάλη επιθετική… αφλογιστία την αναμέτρηση, όμως ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει… βραχεία κεφαλή στο προβάδισμα (9-5, 7′) με τρίποντο της Κάρτερ. Σε εκείνο το σημείο, οι “πράσινες”… έσφιξαν την άμυνά τους και με ένα 7-0 σερί χάρη στις προσπάθειες των Αλεξανδρή, Πότερ και Χαιριστανίδου, κατάφεραν να “κλείσουν” το πρώτο δεκάλεπτο με διψήφια διαφορά (16-5).

Ο Ολυμπιακός έδειξε πολύ βελτιωμένο πρόσωπο στην αρχή της δεύτερης περιόδου. Με πρωταγωνίστρια την Γκούσταφσον, την Αγιούσο και την Σουκ, οι “ερυθρόλευκες” μείωσαν στους 7 πόντους (22-15, 15′). Το “τριφύλλι” είχε άμεση απάντηση με την Πότερ στη ρακέτα των φιλοξενούμενων, όμως το σύνολο του κόουτς Νίκλα έμεινε συγκεντρωμένο και έδωσε… νέα ομορφιά στο ματς, φέρνοντας τη διαφορά στο ελάχιστο (29-27, 18′). Η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη που είχε… κολλήσει στην επιθετική της λειτουργία, βρήκε λύσεις από τις Κάρτερ και Αλεξανδρή, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +6 (33-27) για την ανάπαυλα του αγώνα.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο με σαφή στόχο να περάσει την μπάλα μέσα στη ρακέτα και να εκμεταλλευτεί την Πότερ, η οποία ανέβασε ξανά τη διαφορά σε… διψήφια νούμερα (39-29, 22′). Οι Πειραιώτισσες απάντησαν με ένα… κρεσέντο των Γκούσταφσον, Αγιούσο και Νικολοπούλου, μειώνοντας στο καλάθι (41-39, 26′). Οι Χριστινάκη και Χαιριστανίδου εκμεταλλεύτηκαν την αδράνεια στην άμυνα των “ερυθρολεύκων” και έτσι οι “πράσινες” ολοκλήρωσαν στο +6 (49-43) την τρίτη περίοδο.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυναμικά στην τελευταία περίοδο, αυξάνοντας την πίεσή του στην άμυνα. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα αρχικά να μειώσουν και εν συνεχεία να προσπεράσουν στο σκορ οι “ερυθρόλευκες” με σερί 9-0 (49-52, 35′), όπου πρωταγωνίστησαν οι Σουκ και Γκούσταφσον. Oι “ερυθρόλευκες” πλέον είχαν το… μομέντουμ με το μέρος τους και η Νικολοπούλου με τρίποντο έδωσε προβάδισμα 6 πόντων (51-57, 37′) στις φιλοξενούμενες. Η Πότερ αστόχησε σε μια κρίσιμη βολή και δεν κατάφερε να φέρει στον πόντο το ματς, με την Νικολοπούλου να απαντά για το +4 (57-61, 39′) των Πειραιωτών. Η Χριστινάκη όμως ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων… βάζοντας φωτιά στο ντέρμπι (60-61, 39′). Η Σουκ έδωσε το προβάδισμα… ασφαλείας, η Αλεξανδρή αστόχησε και οι Γκούσταφσον και Σταμολάμπρου ευστόχησαν από τη γραμμή των βολών, με τον Ολυμπιακό να πανηγυρίζει σπουδαία νίκη με 66-60 και να βρίσκεται μία νίκη μακριά από την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα: 16-5, 33-27, 49-43, 60-66

H MVP

Η Μέγκαν Γκούσταφσον ήταν αυτή που διακρίθηκε για τον Ολυμπιακό, καθώς τελείωσε τον αγώνα με 26 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ, ενώ παράλληλα μέτρησε 9/13 δίποντα, 1/1 τρίποντα και 5/7 βολές. //

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τηγάνης – Τσιμπούρης – Φραγκούλη

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ελένη Καπογιάννη): Ριντ, Κωτούλα, Παυλοπούλου 3 (1/8 σουτ, 5 ριμπάουντ), Πότερ 15 (7/12 δίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σωτηρίου 4 (10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Αλεξανδρή 14 (2), Χριστινάκη 7 (2/8 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Κάρτερ 9 (1/5 τρίποντα, 11 ασίστ), Θεοδωρομανωλάκη, Χαιριστανίδου 8 (4/5 δίποντα).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θάνος Νίκλας): Σταμολάμπρου 4 (1/9 σουτ, 2/2 βολές), Αγιούσο 16 (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σπυριδοπούλου, Σύρρα, Γκούσταφσον 26 (9/13 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5/7 βολές), Νικολοπούλου 14 (4/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Δίελα, Σουκ 6 (8 ριμπάουντ).