Ο Ολυμπιακός με “μυθική” ανατροπή στέφθηκε πρωταθλητής!

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, οι “ερυθρόλευκες” αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 20 πόντους διαφορά, κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση και να κατακτήσουν το 7ο πρωτάθλημα στην ιστορία τους, επικρατώντας με 87-83 επί του “αιώνιου” αντίπαλου.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ δυναμικά την αναμέτρηση και προηγήθηκε με 8-2 (3′) έχοντας πρωταγωνίστριες τις Κάρτερ, Χριστινάκη και Σωτηρίου. Ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις μέσα από τη ρακέτα του, όμως οι “πράσινες” απέκτησαν διψήφιες διαφορές (6-16, 5′) με ενέργεια της Πότερ. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν φρενήρης και από τις δυο μεριές, με τις “ερυθρόλευκες” να μειώνουν με καλάθι της Γκούσταφσον σε 19-26 (8′). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο +9 (24-33) για την ομάδα της Ελένης Καπογιάννη, που είχε ήδη επιβάλλει το ρυθμό της.

Οι φιλοξενούμενες μπήκαν “ζεστά” και στη δεύτερη περίοδο, “τρέχοντας” ένα 9-0 (24-42, 14′) σερί παίρνοντας σκορ από τις Χριστινάκη, Πότερ και Κάρτερ και έτσι πήραν μια… διαφορά ασφαλείας. Το σύνολο του κόουτς Νίκλα προσπάθησε να βελτιώσει την επιθετική του λειτουργία μέσω των Σουκ, Γκούσταφσον και Νικολοπούλου, όμως το “τριφύλλι”… εκτόξευσε τη διαφορά στο +20 (28-48, 16′). Σε εκείνο το σημείο, οι “ερυθρόλευκες”… έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ (14-6) με εξαιρετική αμυντική λειτουργία και έτσι οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με τον Παναθηναϊκό να έχει προβάδισμα 13 πόντων (42-55).

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τις φιλοξενούμενες να εκμεταλλεύονται τη ρακέτα τους με την Πότερ και την Χριστινάκη, όμως ο Ολυμπιακός έβγαλε άμεση αντίδραση. Η Αγιούσο κυριάρχησε με τη δημιουργία της και η Γκούσταφσον εκμεταλλεύτηκε την υπεροχή της, μειώνοντας μετά από ώρα σε μονοψήφια μεγέθη (55-64, 26′). Η αμυντική λειτουργία των “ερυθρολεύκων”… έσφιξε και με τις Νικολοπούλου και Αγιούσο, οι γηπεδούχες έφεραν το ματς στους 3 πόντους (62-65, 28′). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να έχει ισχνό προβάδισμα (69-72), με την Αγιούσο να μειώνει.

Η Χριστινάκη με πέντε διαδοχικούς πόντους έδειξε… το δρόμο για τις “πράσινες” στην αρχή της τελευταίας περιόδου, όμως η αντίδραση των αθλητριών του Θάνου Νίκλα ήταν ξανά άμεση. Γκούσταφσον και Νικολοπούλου βρήκαν τις λύσεις, με την πρώτη να ισοφαρίζει για πρώτη φορά το ματς σε κομβικό σημείο (77-77, 35′). Η Σπυριδοπούλου πέτυχε σημαντικό τρίποντο, όμως η Χριστινάκη απάντησε. Λίγο πριν το φινάλε, η Σταμολάμπρου με ένα δίποντο έδωσε… αέρα τριών πόντων στον Ολυμπιακό (84-81, 38′) και στη συνέχεια η Παυλοπούλου ήταν άστοχη. Οι “ερυθρόλευκες” έμειναν ψύχραιμες και στο τέλος πανηγύρισαν την κατάκτηση του πρωταθλήματος επικρατώντας με 87-83.

Τα δεκάλεπτα: 24-35, 42-55, 69-72, 87-83

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκλας): Σταμολάμπρου 11, Αγιούσο 21 (3/5 τρίποντα), Σπυριδοπούλου 9 (3/5 τρίποντα), Σύρρα, Γκούσταφσον 22 (8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Νικολοπούλου 13 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Διέλα 2, Σουκ 9

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καπογιάννη): Ζιάκα, Κωτούλα, Παυλοπούλου 11 (1), Πότερ 13, Σωτηρίου 5, Αλεξανδρή 14 (2), Χριστινάκη 19 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Κάρτερ 14 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Θεοδωρομανωλάκη 3 (1), Χαιριστανίδου 4