Ο Ντόρσεϊ υπέγραψε την φοβερή ανατροπή της Φενέρμπαχτσε

H Παρτιζάν ξεκίνησε εντυπωσιακά την αναμέτρηση στην Πόλη, έφθασε να προηγηθεί με 36-19, αλλά η τουρκική ομάδα επέστρεψε και πήρε τη νίκη με 91-76, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Euroleague. MVP ο Ελληνοαμερικανός γκαρντ με 24 πόντους.

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη πανηγύρισε η Φενέρμπαχτσε, που διατηρείται ψηλά στη βαθμολογία, έχοντας απολογισμό 12 νικών και 8 ηττών. Δεύτερη σερί ήττα για την Παρτιζάν και τέταρτη στις τελευταίες πέντε αγωνιστικές, με αποτέλεσμα να υποχωρήσει 10-10. Οι Σέρβοι υποδέχονται την Μακάμπι (12/1, 21:30) την επόμενη αγωνιστική και οι Τούρκοι την Μπάγερν (11/1, 19:45).

Στα πρώτα λεπτά το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται στο 12-12 στο 4′. Έκτοτε, ακολούθησε ένας… καταιγισμός από πλευράς Παρτιζάν, που έτρεξε επιμέρους 24-7 και στις αρχές της δεύτερης περιόδου, βρέθηκε στο +17 (36-19). Κάπου εκεί πήρε μπρος ο Ντόρσεϊ και το ημίχρονο έληξε στο 48-43.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν τον έλεγχο του παιχνιδιού και διατήρησαν το προβάδισμά τους, παρά τα συνεχόμενα τρίποντα του Σέστινα. Η Παρτιζάν βρέθηκε στο 62-58 στο 27′, αλλά στο φινάλε της τρίτης περιόδου η Φενέρ με επιμέρους 10-2, πήρε κεφάλι στο σκορ με 68-64.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με σερί 14-0 από τους παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους και κάπως έτσι το σκορ έγινε 82-64 στο 35′. Όταν οι γηπεδούχοι ανέβασαν ένταση στην άμυνά τους, έφθασαν εύκολα στη νίκη, με τελικό σκορ να είναι το 91-76.

Τα δεκάλεπτα: 19-31, 43-48, 68-64, 91-76

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Γιασικεβίτσιους): Μότλι 4, Γουίλμπεκιν (0/2 δίποντα), Σανλί 4, Παπαγιάννης 2 (1/3 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χέιζ 12 (3/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/6 βολές, 7 ριμπάουντ), Μπιμπέροβιτς, Πιερ 4, Γκούντουριτς 15 (3/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Ντόρσεϊ 24 (3/6 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 3/3 βολές), Καλάθης 9 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μάνταρ 3 (1), Σεστίνα 14 (1/2 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ)

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): Σμιθ 11 (2/5 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4/4 βολές), Βούκτσεβιτς, ΛεΝτέι 1 (0/3 σουτ, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 λάθη), Νάναλι 14 (2/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/4 βολές), Τριφούνοβιτς 5 (1), Άντζουσιτς 3 (1), Ντόζιερ 4 (6 ασίστ), Καμίνσκι 7 (3/4 δίποντα), Καμπόκλο 13 (3/4 τρίποντα, 4/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα)