Ο Νόμος της Ρόδου! (video)

Την ξέφρενη πορεία στο νησί του, συνέχισε ο Κολοσσός Ρόδου, ο οποίος σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι επικράτησε του Άρη με 96-90 φτάνοντας τις 10 νίκες στο πρωτάθλημα.

Ο Κολοσσός πανηγύρισε πολύ σημαντική νίκη, η οποία τον φέρνει στο 10-10 και ένα βήμα πιο κοντά σε ένα καλύτερο… πλασάρισμα στην οκτάδα. Από την άλλη μεριά, οι Θεσσαλονικείς έπεσαν στο 10-11.

Με καλύτερο ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι ο Άρης, ο οποίος με κύριο εκφραστή των επιθέσεων του τον Γκούντγουιν (4 πόντοι) προηγήθηκε νωρίς με 8-2. Οι νησιώτες αντέδρασαν και με πόντους του Ντίξον και του Κατσίβελη έκαναν το 11-7 στο 6′. Οι “κίτρινοι” πατούσαν καλύτερα στο παρκέ, είχαν καλύτερο ρυθμό και με τους Χόρκλερ και Νετζήπογλου έκαναν το 14-9. H ομάδα του Γιάννη Καστρίτη, είχε τον έλεγχο και έκλεισε το δεκάλεπτο στο συν 3, 18-15 με βολές του Τολιόπουλου.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ. Νότε και Μήτρου Λόνγκ μπήκαν στην εξίσωση για τους Θεσσαλονικείς, οι οποίοι διατηρούσαν τα ηνία, 23-19 στο 13′. Σμιθ και Μορέιρα απάντησε και οι νησιώτες με ένα επιμέρους 6-0 σερί πήραν προβάδισμα, 25-23 στο 15′. Δύο βολές του Καββαδά και ένα τρίποντο του Νετζήπογλου έκαναν το 28-25 για τους Θεσσαλονικείς στο 16′. O Σμιθ, το πήρε προσωπικά στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου και με κρεσέντο διαμόρφωσε το 41-32 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Θέλοντας να μειώσει γρήγορα, μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο ο Άρης, ο οποίος με ένα γρήγορο 11-4 μείωσε στο καλάθι, 45-43 στο 24′, με τον Βασίλη Τολιόπουλο να παίρνει το… όπλο του από την περίμετρο. O διεθνής γκαρντ με νέο τρίποντο έκανε το 48-48 φέρνοντας το παιχνίδι σε απόλυτη ισορροπία. H ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έπαιρνε διαφορές τριών πόντων, αλλά ο εξαιρετικός Τολιόπουλος είχε πάντοτε την λύση με μακρινά σουτ για το 56-56 του 29′. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 58-58.

Τρομερό ήταν το ξεκίνημα του δεκαλέπτου, με τον Κολοσσό να βρίσκει σκορ με τους Σμιθ και Ντίξον για το 69-64 στο 33′. Η διαφορά για τους νησιώτες, αυξανόταν διαρκώς και με τρίποντο του Σμιθ και καλάθι του Κόφι έφτασε στους 10, 76-66. Οι νησιώτες, παρά την πίεση του Άρη, κατάφεραν να διατηρήσουν την διαφορά που είχαν και να φτάσουν στη νίκη με 96-90

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-18, 41-32, 58-58, 96-90

Κολοσσός Ρόδου: Εκτός με Λαύριο (08/04)
Άρης: Εντός με Προμηθέα (08/04)