Ο Νέντοβιτς “ξέρανε” την Παρτιζάν

Με μεγάλο τρίποντο του Σέρβου γκαρντ, ο Ερυθρός Αστέρας κέρδισε στην “Σταρκ Αρένα” την Παρτιζάν με 76-73 και συνέχισε τα νικηφόρα αποτελέσματα με τον Ντούσκο Ιβάνοβιτς στο τιμόνι του.

Με καλύτερο ρυθμό στο παιχνίδι μπήκαν οι γηπεδούχοι, οι οποίοι με τους Πάντερ και Λεσόρ να σημειώνουν 4 και 3 πόντους, προηγήθηκαν με 13-4 στο 6′. Ο Αμερικανός πρώην γκαρντ της ΑΕΚ και του Ολυμπιακού ήταν εξαιρετικός και η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έκλεισε το δεκάλεπτο στο συν 9, 20-11.

H εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε ριζικά στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Ιβάνοβιτς βελτίωσε κατακόρυφα την άμυνα της (δέχθηκε 4 πόντους σε 5,30′) και με ένα επιμέρους 18-4 σερί προηγήθηκε με 29-24 στο 15΄. Ο Ερυθρός Αστέρας είχε σαφέστατα το μομέντουμ και με τους Νέντοβιτς και Πετρούσεφ να βάζουν μέχρι αυτό το διάστημα 9 και 8 πόντους, πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 7 πόντους, 40-33.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο στο τρίτο δεκάλεπτο, με την Παρτιζάν να καταφέρνει και πάλι να πάρει τα ηνία, χωρίς να μετουσιώσει την κυριαρχία της και να πάρει ασφαλή διαφορά. Στα τελευταία λεπτά της περιόδου, ο Ερυθρός Αστέρας προσπέρασε για το 54-52 με τον Νεμάνια Νέντοβιτς να έχει 15 σε αυτό το διάστημα. Για την ομάδα του Ζοτς, ο Μάνταρ είχε 14.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι στο σκορ. Το παιχνίδι ήταν ισόπαλο, 80” για το τέλος, 73-73. Στο τελευταίο λεπτό, η Παρτιζάν έχασε διαδοχικά τρίποντα με Μάνταρ και Πάντερ. Στην τελευταία σχεδόν επίθεση του αγώνα, ο Ερυθρός Αστέρας βρήκε τρίποντο με τον Νεμάνια Νέντοβιτς για το 76-73. Η ομάδα του Ιβάνοβιτς έβγαλε την άμυνα και πήρε μία τεράστια νίκη στο σερβικό ντέρμπι.

Tα δεκάλεπτα: 20-11, 33-40, 52-54, 73-76

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): Βούκτσεβιτς 2 (6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), ΛεΝτέι 4 (4 ριμπάουντ), Πάντερ 15 (5/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Σμάιλαγκιτς 2, Παπαπέτρου 13 (5/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Έξουμ 5 (1), Μπροτζιάνσκι, Νάναλι, Λεσόρ 11 (4/7 δίποντα, 3/3 βολές, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τριφούνοβιτς 2, Άντζουσιτς 5 (1/5 τρίποντα), Μάνταρ 14 (4/6 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα)

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ιβάνοβιτς): Χόλαντ, Βιλντόσα 14 (4/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα), Λαζάρεβιτς 2, Μίτροβιτς 4, Λάζιτς 3, Μάρτιν 8 (4/6 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Ντόμπριτς 9 (3/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Νέντοβιτς 20 (4/8 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 9/10 βολές, 4 ασίστ), Μάρκοβιτς, Κούζμιτς, Πετρούσεφ 10 (3/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Μπέντιλ 6