Ο… μυθικός Ρογκαβόπουλος οδήγησε σε τεράστια νίκη την Εθνική!

Ο 21χρονος φόργουορντ της Μερκεζεφέντι έβλεπε το καλάθι σαν… βαρέλι, σταμάτησε στους 28 πόντους και η Ελλάδα πανηγύρισε μεγάλη νίκη στη παράταση με 97-92 στο κατάμεστο κλειστό των Άνω Λιοσίων.

Νευρικό ήταν το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να μην έχουν σημειώσει καλάθι εντός πεδιάς για περισσότερο από 4 λεπτά. Το σκορ μετά από 5 λεπτά ήταν 3-3. Με τρίποντο του Φλιώνη, η Εθνική προηγήθηκε με 6-3, αλλά οι Σέρβοι αντέδρασαν και με ένα 10-0 σερί πήραν κεφάλι στο σκορ 13-6. Με τον Μιλουτίνοφ να ελέγχει τα… πάντα στο “ζωγραφιστό”, 4 πόντους 6 ριμπάουντ, οι Σέρβοι έκλεισαν το δεκάλεπτο στο συν 7, 15-8.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, αμφότερες οι ομάδες είχαν καλύτερο ρυθμό. Η Ελλάδα, με πόντους από τους Χατζηδάκη, Μουράτο και Ρογκαβόπουλο μείωσε στους 6, 19-13. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, συνέχισε να βγάζει αντιδράσει και με τρίποντο του Ρογκαβόπουλου και δίποντα των Μωραΐτη και Χουγκάζ ροκάνισε κι άλλο την διαφορά, 21-20 στο 13′. Η Σερβία απάντησε και με πόντους των Ρίστιτς και Σίμανιτς ανέβασε το προβάδισμα της στους 8, 28-20. Οι φιλοξενούμενοι με το δίδυμο Γιόβιτς-Μιλουτίνοφ να είναι καθοριστικό και τον Σίμανιτς να πυροβολεί από την περίμετρο, έκλεισαν το ημίχρονο στο συν 9, 39-30.

Με ρεσιτάλ τριπόντων ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με την Σερβία να παίρνει διψήφια διαφορά, 44-33 στο 22′. Με τους Μιλουτίνοφ και Κούριτσα να σκοράρουν μέσα από το “ζωγραφιστό”, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 12, 50-38 στο 25′. Η Ελλάδα έβγαζε άμυνες, έβαζε τρίποντα με τους Μωραΐτη Καλαϊτζάκη και Ρογκαβόπουλο και έριξε την διαφορά στους 8, 54-46 στο 27′. H ομάδα του Μανωλόπουλου, αρνούνταν να παραδοθεί και με τον Μωραΐτη να κάνει όργια και να πετυχαίνει τρίποντο πίσω από το κέντρο, η “Επίσημη Αγαπημένη” μείωσε στους 7, 62-55.

Η αντεπίθεση της Εθνικής συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου, μειώνοντας στους 2, 65-63 στο 32′ με πόντους των Χουγκάζ και Μουράτου. Με τέσσερις διαδοχικούς πόντους του Νίκου Χουγκάζ και ένα δίποντο του Μωραΐτη, η Εθνική προσπέρασε, 71-68 στο 34′. O Γιάραμαζ απάντησε με τρίποντο για να ισοφαρίσει σε 71-71. Σκυτάλη από τον γκαρντ της Μπάγερν, πήρε ο Μιλουτίνοφ που έδωσε και πάλι προβάδισμα στην Σερβία, 75-73, 2,28′ για το τέλος. Μωραΐτης και Ρογκαβόπουλος κρατούσαν την Εθνική για το 78-78, 55,8′. Η Σερβία, είχε ευκαιρία να πάρει τη νίκη, με τον Γιάραμαζ να αστοχεί και το ματς να οδηγείται στην παράταση (80-80).

Ο Ρογκαβόπουλος, μετά από δύο λεπτά αστοχίας, έδωσε προβάδισμα στην Ελλάδα, 83-81, για να ισοφαρίσει ο Νταβίντοβατς σε 83-83. O Ρογκαβόπουλος ήταν ασταμάτητος από την περιφέρεια με την Ελλάδα να κάνει το 89-85. H Εθνική, διαχειρίστηκε το προβάδισμα της και έφτασε στη νίκη με 97-92.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-15, 30-39, 55-62, 80-80 (κ.δ), 97-92 (παρ.)

Ελλάδα: Εκτός με Λετονία (27/02)
Σερβία: Εντός με Μεγάλη Βρετανία (27/02)