Ο Μοράντ νίκησε τον Μπανκέρο | Ρεκόρ καριέρας για Μάρκανεν.

Σημαντική επικράτηση των Μέμφις Γκρίζλις στην έδρα των Ορλάντο Μάτζικ, που τους διατηρεί στη δεύτερη θέση της δυτικής περιφέρειας, τη στιγμή που ο Φινλανδός σταρ…σταματούσε στους 49 πόντους.

Τα εντυπωσιακά παιχνίδια συνεχίζονται στο “μαγικό κόσμο” του ΝΒΑ, με τους Μέμφις Γκρίζλις (25-13) να επικρατούν με 123-115 στην έδρα των Ορλάντο Μάτζικ (14-25) και τον Μοράντ να νικάει τον Μπανκέρο, ενώ την ίδια στιγμή η Γιούτα (20-21) συνέτριψε το Χιούστον (10-29) με 131-114, με τον Λάουρι Μάρκανεν να κάνει παιχνίδι καριέρας με 49 πόντους.

Η πρώτη περίοδος στο Ορλάντο ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ (20-22). Στο δεύτερο δωδεκάλεπτο άρχισε να δημιουργείται η διαφορά, με τους Γουίλιαμς, Μοράντ και Κόντσαρ να προελαύνουν επιθετικά και τη διαφορά να εκτοξεύεται στο +22 στο ημίχρονο (43-65). Στην επανάληψη ο Μπανκέρο προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά με ατομικές ενέργειες, όμως οι Γκρίζλις διατηρούσαν διψήφιες διαφορές, κυρίως λόγω της σταθερότητας στην επίθεση (78-92). Στο τελευταίο μέρος του παιχνιδιού οι δύο ομάδες έμοιαζαν να έχουν συμβιβαστεί, παρόλο που η διαφορά έπεσε και σε μονοψήφια επίπεδα, με το τελικό αποτέλεσμα και αυτό που κυριαρχούσε ήταν αν θα κερδίσει τη μάχη ο Μοράντ (32 πόντους 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ) ή ο Μπανκέρο (30 πόντους 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), με τον σούπερ σταρ του Μέμφις να βγαίνει τελικά νικητής (115-123).

Τα δωδεκάλεπτα: 20-22, 43-65, 78-92, 115-123.

Η Γιούτα πήρε μία σημαντική νίκη στο Χιούστον, με τον Μάρκανεν να κάνει πράγματα και θαύματα. Οι μαχητικοί Ρόκετς βρέθηκαν πίσω στην ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου με 8 πόντους (23-31), όμως έβγαλαν αντίδραση στο δεύτερο δωδεκάλεπτο και δεν άφησαν τη διαφορά να ξεφύγει περισσότερο στο ημίχρονο, με τους Τζαζ όμως να διατηρούν τον έλεγχο του παιχνιδιού (56-64). Στη τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν τη δική τους αντεπίθεση, πέρασαν και μπροστά στο σκορ (86-85 στο 32′) όμως το σόου του Μάρκανεν, τους άφησε ξανά στο -9 (86-95). Στη τελευταία περίοδο η Γιούτα ανέβασε ακόμα περισσότερο ρυθμό, με τον Φινλανδό να είναι ασταμάτητος, σκοράροντας με κάθε πιθανό τρόπο και τη διαφορά να ξεφεύγει σε διψήφια επίπεδα στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού, πριν το τελικό 114-131.

Τα δωδεκάλεπτα: 23-31, 56-64, 86-95, 114-131.//