Ο… μάστερΣΕΦ της κορυφής

Με συνταγή-νίκης, ο Ολυμπιακός εγκλώβισε αμυντικά τη Ρεάλ και έφτασε στην επικράτηση με 73-60 διατηρώντας την παράδοση 16 αγώνων με 13 νίκες στο γήπεδό του, κόντρα στους Μαδριλένους. Έπιασε στην πρώτη θέση τη “Bασίλισσα”, τη Μπαρτσελόνα και τη Φενέρ.

Οι φιλοξενούμενοι από την αρχή προσπάθησαν να κρατήσουν χαμηλό ρυθμό στο παιχνίδι. Άλλωστε, η Ρεάλ εκ των προτέρων είχε θέμα και έπρεπε να… μακιγιάρει τα προβλήματα στην περιφέρεια κυρίως λόγω των απουσιών που είχε, αφού ταξίδεψε στον Πειραιά δίχως τους Σέρχι, Γουίλιαμς-Γκος και Αμπάλδε. Αυτό φάνηκε από το χαμηλό σκορ (4-4) τα πρώτα τέσσερα λεπτά του αγώνα.

Η λύση ήρθε έξω από τα 6,75 με το τρίποντο του Γουόκαπ (9-6) και του Παπανικολάου (12-6) σε συνδυασμό με τη νευρικότητα που ακολούθησε στις τέσσερις χαμένες επιθέσεις της Ρεάλ. Αυτόματα έδωσαν στους γηπεδούχους από νωρίς αέρα έξι πόντων με νταμπλ σκορ στο 4:43.

Ωστόσο, το δεύτερο φάουλ του Κέιναν στα τέσσερα πρώτα λεπτά, ανάγκασαν τον Μπαρτζώκα να τον τραβήξει στον πάγκο, ενώ οι Μαδριλένοι συνέχιζαν το σετ παιχνίδι με προσπάθειες κοντά στο αντίπαλο καλάθι και παίζοντας κυρίως με τον Ταβάρες (4/4 δίποντα). Και όσο η… αφλογιστία της Ρεάλ συνεχιζόταν, ο Βεζένκοφ είχε ρεσιτάλ αστοχίας με 2/7 σουτ μέχρι το τελευταίο δίλεπτο της πρώτης περιόδου. Η λύση των τριών πόντων έδωσε εκ νέου λύση απέναντι στη ζώνη του Ματέο και αυτό φάνηκε με την εύστοχη προσπάθεια του Γουόκαπ για να κάνει το 19-12. Ο Μάριο Χεζόνια μείωσε με τρίποντο στην ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου για να γίνει τα τελικό 19-15.

Η έναρξη της δεύτερης περιόδου, βρήκε την Ρεάλ να προσπερνά με 20-19, εκμεταλλευόμενη την αστοχία του Ολυμπιακού κοντά και μέσα από τη ρακέτα. Το πρώτο πεντάλεπτο με ένα επιμέρους 2-7 φανέρωσε την εκνευριστική αστοχία και των δύο, μέχρι να έρθει και πάλι το τρίποντο, αυτή τη φορά από τον Σλούκα, για να δώσει νέο προσπέρασμα (24-22) τέσσερα λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου. Και όσο περνούσε ο χρόνος, ολοένα και προκαλούσε μεγάλη εντύπωση ότι οι δύο πιο παραγωγικές επιθέσεις της διοργάνωσης… μάτωναν για να πετύχουν καλάθι. Ρόλο έπαιξε η σωστή αλληλοκάλυψη στην άμυνα του Ολυμπιακού (1/9 τρίποντα η Ρεάλ), μαζί με τα πολλά άστοχα σουτ που είχαν οι γηπεδούχοι (5/18 τρίποντα). Απόδειξη, το άθροισμα-έκπληξη των 64 πόντων (36-28) με τη λήξη του ημιχρόνου. Η τελευταία φάση του ημιχρόνου ήρθε με το εύστοχο τρίποντο του Γουόκαπ που έστειλε τις δύο ομάδες με τη μεγαλύτερη διαφορά στο ματς.

Το πρώτο καλάθι του δευτέρου ημιχρόνου με τον Φαλ ανέβασε ακόμα περισσότερο τη διαφορά (38-28) δίνοντας αέρα δέκα πόντων κόντρα σε μια ομάδα νωθρή στην επίθεση αλλά πάντα ικανή να προκαλέσει ζημιά. Γενικότερα, νευρικότητα στην επίθεση του πρώτου μέρους, κυριάρχησε και στην επανάληψη, αλλά με τους Πειραιώτες να διατηρούν απόσταση ασφαλείας. Ότι πιο απειλητικό για την έξοχη άμυνα του Ολυμπιακού ήταν ο Ταβάρες που έμοιαζε συχνά να παίζει μόνος εναντίον όλων!

Η… έκρηξη έγινε 2:26 με την τρίποντη βόμβα του Κέιναν από τα οκτώ μέτρα και την διαφορά να φτάνει στη μέγιστη τιμή της (52-40). Με Σλούκα, Βεζένκοβ, Φαλ, Παπανικολάου και Κέιναν στο παρκέ, ο Ολυμπιακό φάνηκε να έχει την απόλυτη ισορροπία σε άμυνα και επίθεση μέχρι να φτάσει στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου με 54-44 , βάζοντας θεμέλια νίκης.

Το σκληρό παιχνίδι, είχε συνέχεια στον επίλογο του αγώνα, όπου η Ρεάλ προσπάθησε να μειώσει, βγάζοντας εκνευρισμό κυρίως στην επίθεση, την ίδια στιγμή που οι “ερυθρόλευκοι” έπαιζαν μυαλωμένα και διατηρούσαν απόσταση 15 πόντων (65-50) μέχρι το 36′. Παράσημο για τον Ολυμπιακό η ατσάλινη άμυνα που περιόρισε δραστικά την Ρεάλ στην επίθεση, καθώς μέχρι το παιχνίδι του ΣΕΦ είχε πετύχει φέτος τους λιγότερους πόντους στη νίκη 72-56 επί του Ερυθρού Αστέρα και την ήττα 72-81 στο Κάουνας από τη Ζαλγκίρις. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, ο Ολυμπιακός κυνήγησε ακόμα και διαφορά 20 πόντων, βλέποντας τρεις συνεχόμενες προσπάθειες του Ρούντι να βρίσκουν σίδερο. Το τελικό 73-60 άφησε ικανοποιημένους όσους βρέθηκαν στο ΣΕΦ και δικαίωσαν την επιλογή τους σε ακόμα ένα sold out, μέχρι το επόμενο με τη Μακάμπι

MVP

Ο Κώστας Σλούκας κυρίως σε ρόλο οργανωτή καθοδήγησε μαεστρικά τον ρυθμό του Ολυμπιακού, σε δύσκολα χρονικά σημεία, δίνοντας βοήθειες στην άμυνα και λύσεις στην επίθεση, ακόμα και όταν ήταν εγκλωβισμένος από δύο και τρεις αντιπάλους. Βοήθησε τα μέγιστα ώστε οι Πειραιώτες όχι μόνο να βρεθούν στην κορυφή αλλά να είναι και με πλεονέκτημα απέναντι και στις τρεις υπόλοιπες ισόβαθμες ομάδες. Γενικότερα, ουδείς υστέρησε από τον Ολυμπιακό με πρώτο σκόρερ τον Βεζένκοφ (MVP σύμφωνα με τη Euroleague) και εξαιρετικό στην άμυνα τον Γουόκαπ.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 36-28, 54-44, 73-60

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 18 (4/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/2 βολές), Κέιναν 3 (1), Λαρεντζάκης 2 (1/5 σουτ, 4 ριμπάουντ), Φαλ 4 (7 ριμπάουντ), Σλούκας 11 (1 τρίποντο, 6 ασίστ, 5 λάθη), Βεζένκοβ 15 (6/9 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Παπανικολάου 5 (1/4 τρίποντα), Μπόλομποϊ 2, Πίτερς, Μπλακ 5 (9 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 8 (0/3 τρίποντα).

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ματέο): Κοζέρ 3 (1), Φερνάντεθ (0/5 τρίποντα), Χάνγκα 2 (1/5 σουτ), Χεζόνια 9 (1/4 τρίποντα), Ντεκ 4, Πουαριέ 4 (8 ριμπάουντ), Κορνελί 2, Ταβάρες 12 (6/8 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 4 λάθη), Γιουλ 6 (0/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γιαμπουσέλε 6 (5 ριμπάουντ), Μούσα 12 (1).

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 24/42 δίποντα, 6/26 τρίποντα, 7/11 βολές, 43 ριμπάουντ (29 αμυντικά + 14 επιθετικά), 15 ασίστ, 4 κλεψίματα, 12 λάθη, 3 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Ρεάλ Μαδρίτης: 20/36 δίποντα, 3/25 τρίποντα, 11/13 βολές, 36 ριμπάουντ (25 αμυντικά + 11 επιθετικά), 16 ασίστ, 8 κλεψίματα, 14 λάθη, 4 μπλοκ.

Oλυμπιακός: Εντός με Μακάμπι (27/01)
Ρεάλ Μαδρίτης: Εκτός με Ερυθρό Αστέρα (27/01)//