Ο Μάνφορντ έσωσε την Χάποελ στο φινάλε

Οι Ισραηλινοί πήγαν να χάσουν δικό τους παιχνίδι κόντρα στην Τουρκ Τέλεκομ, όμως με τρίποντο του Εξέβιερ Μάνφορντ στα 4’’ πριν τη λήξη, πήραν μία σπουδαία νίκη ανεβαίνοντας στο 8-4.

Η Χάποελ Τελ Αβίβ νίκησε 84-82 την Τουρκ Τέλεκομ, πιάνοντάς την (8-4) στον δεύτερο όμιλο του Eurocup, σε ένα δικό της παιχνίδι, που χρειάστηκε να το κάνει θρίλερ και να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ στα τελευταία δύο λεπτά, ενώ δεν μέτρησε και εκπρόθεσμο buzzer-beater των φιλοξενούμενων, που θα έστελνα το παιχνίδι στην παράταση.

Με το καλάθι του Γιλμάζ, οι Τούρκοι πήγαν στο +8 (74-82) στο 38’, με τους γηπεδούχους να κάνουν σερί 10-0 μέχρι το τέλος και να παίρνουν τη σημαντική νίκη. Μοιραίος για την ομάδα του Ερντέμ Τσαν ήταν ο Τόνι Τέιλορ, ο οποίος αστόχησε σε τρίποντο στην τελευταία επίθεση, με τον Γκραντ να παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ και να σκοράρει το, για δέκατα του δευτερολέπτου, εκπρόθεσμο δίποντο.

Κορυφαίος για την Χάποελ ήταν ο Μάνφορντ με 33 πόντους και 7/8 τρίποντα, ενώ καλή εμφάνιση έκανε και Τζέιλεν Χορντ με 17πόντους και 9 ριμπάουντ. Από την Τουρκ Τέλεκομ, ξεχώρισε ο Αξέλ Μπουτέιγ με 27 πόντους, με τον πρώην παίκτη του Προμηθέα Πάτρας Τζέριαν Γκραντ, να ακολουθεί με 24.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 39-37, 65-57, 84-82.//