Ο Κοστέλο “ξέρανε” τη Ρεάλ | Η Μπάγερν το ντέρμπι της… ουράς

Η Μπασκόνια “σόκαρε” τους Μαδριλένους, παίρνοντας σπουδαία νίκη (85-81) με “buzzer beater” του 29χρονου Αμερικανού, κάνοντας… δώρο στον Ολυμπιακό. Οι Βαυαροί κατάφεραν να “λυγίσουν” τη Βιλερμπάν (76-72) σε ένα αμφίρροπο παιχνίδι, το οποίο δεν είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον.

Ρεάλ Μαδρίτης – Μπασκόνια 81-85

Οι γηπεδούχοι μπήκαν “ζεστοί” στο παρκέ και προηγήθηκαν με 14-8 στα μισά της πρώτης περιόδου. Οι “μερέγχες” συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, ωστόσο η Μπασκόνια δεν τους επέτρεπε να ανεβάσουν πολύ τη διαφορά και το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε στο 22-17. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στη δεύτερη περίοδο και πέρασαν μπροστά στο σκορ (38-32, 26′), όμως η Ρεάλ Μαδρίτης αντέδρασε και πήγε στα αποδυτηρία προηγούμενη με 43-40.

Ο ισπανικός “εμφύλιος” συνέχισε να είναι και στην τρίτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα μέχρι το 24′, όταν οι φιλοξενούμενοι, με τα διαδοχικά τρίποντα των Τόμπσον και Κοστέλο, ξέφυγαν για πρώτη φορά (59-50). Κάπου εκεί πήρε… μπρος ο Μούσα και οι Μαδριλένοι τελείωσαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +3 (65-62). Οι γηπεδούχοι, με ένα μίνι… ξέσπασμα, πήραν προβάδισμα επτά πόντων (78-71, 36′), όμως οι Βάσκοι ισοφάρισαν άμεσα (79-79, 38′). Τα τελευταία δευτερόλεπτα ήταν… δραματικά. Ο Χομς έκοψε στα ίσια τον Ταβάρες και στον αιφνιδιασμό ο Κοστέλο “καθάρισε” για την Μπασκόνια με “buzzer beater” τρίποντο και φάουλ (85-81).

Δεκάλεπτα: 22-17, 43-40, 65-62, 81-85

Ρεάλ Μαδρίτης (Ματέο): Γουίλιαμ-Γκος 6 , Κοζέρ 1 , Φερνάντεθ 9 (3/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χάνγκα 6 (2), Χεζόνια 2 (3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Ροντρίγκεθ 3 (1/3 τρίποντα, 8 ασίστ), Ντεκ 4 , Πουαριέ 10 (5 ριμπάουντ, 2 μπλοκ) , Ταβάρες 13 (5 ριμπάουντ, 4 λάθη, 2 μπλοκ), Γιαμπουσέλε 6 (1), Μούσα 21 (3/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη)

Μπασκόνια (Πεναρόγια): Χάουαρντ 11 (3/7 τρίποντα) , Χάιντεγκερ 5 (1/2 τρίποντα, 3 λάθη), Σεντεκέρσκις (3 ριμπάουντ), Μαρίνκοβιτς 3 (1) , Ντίεθ 3 (1) , Τόμπσον 18 (3/7 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 3 κλεψίματα) , Κότσαρ 13 (6 ριμπάουντ) , Ίνοχ 4, Κοστέλο 20 (2/4 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ) , Γκεντράιτις 6 (1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 κλέψίματα) , Χομς 2 (2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ) , Κούρουτς

Μπάγερν Μονάχου – Βιλερμπάν 76-72

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυναμικά την αναμέτρηση, με την πρώτη περίοδο να έχει συνεχείς εναλλαγές στο προβάδισμα και τους Γερμανούς να έχουν μικρό προβάδισμα στο τέλος του δεκαλέπτου (21-19). Η Μπάγερν ήταν πιο εύστοχη στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και ανέβασε τη διαφορά ακόμη και στους 10 πόντους (33-23, 15′), όμως οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν στους δύο (38-36) πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια.

Οι γηπεδούχοι δεν έχαναν το προβάδισμα και αύξησαν εκ νέου τη διαφορα στους οκτώ πόντους (44-36, 23′). Η Βιλερμπάν, όμως, βρήκε ξανά τον τρόπο να αντιδράσει και το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε 53-50 υπέρ των Βαυαρών. Οι Γάλλοι πέρασαν μπροστά στο σκορ μετά από πολλή ώρα (59-56, 34′), όμως η Μπάγερν δεν άργησε να προηγηθεί ξανά (62-60, 36′). Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι έφτασε τελικά στη νίκη, επικρατώντας με 76-72.//

Δεκάλεπτα: 21-19, 38-36, 53-50, 76-72

Μπάγερν Μονάχου (Τρινκιέρι): Βάιλερ-Μπαμπ 6 (0/3 τρίποντα, 4 ασίστ), Γουόλντεν 10 (1/9 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Σίλι 12 (2), Γουίνστον 3 (1/9 σουτ), Γκιφάι 9 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Χάντερ 8 (0/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπόνγκα 6 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Ομπστ 15 (5/8 τρίποντα), Βίμπεργκ 3 (1), Γκιλέσπι 4 (4 ριμπάουντ)

Βιλερμπάν (Μπελνού): Μάθιους 10 (4 ριμπάουντ), Νουά 3 (3 ριμπάουντ), Μποστ 18 (5/10 τρίποντα, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Ντιό 5 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Τάιους 5 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φαλ 12 (5/5 δίποντα, 2/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Λάιτι 13 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 λάθη), Ομπασόχαν 6 (1), Πονς