Ο Κάνααν πήρε το τρίποντο “όπλο” του και εκτέλεσε την Άλμπα

Ο 32χρονος Αμερικανός γκαρντ πέτυχε 31 πόντους με 9/14 τρίποντα (!) και οδήγησε τον Ολυμπιακό στη νίκη με 101-87 επί της Άλμπα Βερολίνου στο ΣΕΦ. Εντυπωσιακό ντεμπούτο για τον Ράιτ.

Η εκρηκτική του τρίτη περίοδος, η οποία είχε μεγάλο πρωταγωνιστή τον ρέκορντμαν Αϊζάια Κάνααν (career high με 31π. και 9/14 τρίποντα), χάρισε στον Ολυμπιακό μία άνετη νίκη με 101-87 επί της Άλμπα Βερολίνου στο ΣΕΦ, στην εκκίνηση της διαβολοβδομάδας της EuroLeague.

Εντυπωσιακό το ντεμπούτο του Μόουζες Ράιτ με τη φανέλα των Πειραιωτών, γεμίζοντας τη στατιστική του με 15 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 ασίστ, 4 μπλοκ και μόλις 1 λάθος σε 23 λεπτά συμμετοχής.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Ολυμπιακός, ο οποίος είχε από την αρχή τον Μόιζες Ράιτ στην σύνθεσή του, ξεκίνησε νωχελικά το ματς με την Άλμπα να βάζει δύσκολα στους “ερυθρόλευκους”. Οι Πειραιώτες πήραν αρχικά προβάδισμα με 12-5, με τον Κάνααν να πετυχαίνει 8 πόντους από αυτούς, ωστόσο η γερμανική ομάδα έβγαλε ενέργεια στο παιχνίδι της και με την καλή της άμυνα δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να ξεφύγουν. Η Άλμπα ισοφάρισε σε 17-17 λίγο πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου με το τρίποντο του Σνάιντερ, με τον Πίτερς να απαντάει και να κάνει το 20-17 στην εκπνοή του χρόνου.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ξεκίνησε καλύτερα τη δεύτερη περίοδο και προηγήθηκε μέχρι και 7 πόντους (38-31), ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα επιθετικό σερί (11-4) και με τα καλάθια τον Μάτισεκ, Σπανιόλο και Στέρλινγκ ανέτρεψε την κατάσταση και πέρασε μπροστά στο σκορ (40-41). Οι “ερυθρόλευκοι” δεν είχαν καλές επιλογές στην επίθεση και δεν μπόρεσαν να απαντήσουν σε αυτό τα σερί της Άλμπα. Η γερμανική ομάδα σκόραρε με τον Τζάστιν στην εκπνοή του χρόνου κι έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στο ημίχρονο (48-45).

Η Άλμπα συνέχισε από εκεί που σταμάτησε στο πρώτο ημίχρονο και πήρε προβάδισμα 5 πόντων (45-50), αναγκάζοντας τον Ολυμπιακό να κάνει μια μικρή ανατροπή. Οι φιλοξενούμενοι δεν επέτρεψαν στους “ερυθρόλευκους” να παίξουν όπως θα ήθελαν στην επίθεση. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι βρήκαν την απάντηση με δύο τρίποντα από τον Κάνααν και ένα από τον Μπραζντέικις ,πέρασαν μπροστά (63-55) και μετέτρεψαν την συνέχεια της αναμέτρησης σε διαδικαστικού χαρακτήρα. Οι Πειραιώτες διεύρυναν το προβάδισμά τους και το κερασάκι στην τούρτα το έβαλε ο Μόισες Ράιτ με καλάθι και φάουλ λίγο πριν την εκπνοή του δεκαλέπτου κάνοντας το 78-61.

Ο Ολυμπιακός δεν άφησε το πόδι από το γκάζι και με μεγάλο πρωταγωνιστή της βραδιάς τον Αϊζέια Κάνααν έφτασε την διαφορά στους 25 πόντους (88-63), κλειδώνοντας ουσιαστικά την υπόθεση νίκη. Στην συνέχεια οι “ερυθρόλευκοι” έπαιξαν πιο απελευθερωμένα παρουσιάζοντας θέαμα στο παρκέ. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έσπασε την… κατοστάρα κι πέτυχε μία πολύ σημαντική νίκη δεδομένων και των προβλημάτων που έχει.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 45-48, 78-61, 101-87

Ολυμπιακός: Γουόκαπ (0/3 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη), Γουίλιαμς-Γκος 14 (7/8 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα), Ράιτ 15 (7/9 δίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 μπλοκ), Κάναν 31 (2/2 δίποντα, 9/14 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λαρεντζάκης 9 (2), Μήτρου-Λονγκ (0/3 τρίποντα), Παπανικολάου 5 (1/2 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μπραζντέικις 11 (5/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Πίτερς 11 (2/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Σίκμα 5 (2/4 δίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), ΜακΚίσικ.

Άλμπα Βερολίνου: Μπράουν 10 (2/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές), Πρόσιντα 9 (1/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/4 βολές), Σπανιόλο 8 (1/5 δίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 λάθη), Γουέτζελ 8 (3/4 δίποντα, 2/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Ντέλοου, Μάτισεκ 12 (4/4 τρίποντα), Σνάιντερ 12 (4/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Τόμας 6 (1), Χέρμανσον 8 (2), Νίκιτς, Κουμάτζι 6 (3/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Μπιν 8 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ).//Λ.