Ο Ιωνικός «ελπίζει» στην παραμονή δια χειρός Κολοβέρου

Με τον νεαρό γκαρντ να παραμένει ψύχραιμος στο φινάλε, οι Νικαιώτες πανηγύρισαν ένα σπουδαίο διπλό στη Θεσσαλονίκη.

Το προβάδισμα για την παραμονή απέκτησε σήμερα ο Ιωνικός με τη σπουδαία νίκη που πανηγύρισε στο «PAOK Sports Arena» με 80-79 στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Μπάσκετ Λιγκ.

Με αυτή τη νίκη, οι Νικαιώτες ανέβηκαν στο 6-16, το ίδιο ρεκόρ που έχει και ο Ηρακλής, ο οποίος επικράτησε άνετα του Λαυρίου, ωστόσο οι Θεσσαλονικείς έχουν τιμωρηθεί με αφαίρεση 3 βαθμών. Από την άλλη μεριά, ο «Δικέφαλος του Βορρά» υποχώρησε στο 9-13 χάνοντας σημαντικό «έδαφος» για μια καλύτερη θέση στην «8αδα», που οδηγεί στα Πλέι-οφ του πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο «ζεστά» στην αναμέτρηση, παίρνοντας ένα ισχνό προβάδισμα στα πρώτα αγωνιστικά λεπτά. Στη συνέχεια, ο Ιωνικός κατάφερε να ελέγξει τον τομέα των ριμπάουντ και ο Χάμιλτον με τρίποντο έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους με 18-15 στο 7′. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με εύστοχη βολή του Αρσενόπουλου, η οποία έδωσε «αέρα» 4 πόντων στους Νικαιώτες (19-23).

Ο Ρίβερς με τρίποντο μείωσε για τους γηπεδούχους αμέσως στον πόντο και πάλι, ωστόσο τότε οι παίκτες του Άγγελου Τσίκληρα «έτρεξαν» ένα σερί 11-0 (22-34), παίρνοντας καθαρό προβάδισμα. Οι Θεσσαλονικείς βελτίωσαν την αμυντική τους λειτουργία και κατάφεραν να μειώσουν στον πόντο (41-42) με τρίποντο του Καμπερίδη στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Ιωνικός άρχισε το δεύτερο μέρος αρκετά δυναμικά όπως και το πρώτο, πραγματοποιώντας ένα 6-0 σερί. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» βρήκε λύσεις από τους περιφερειακούς του και κυρίως μέσω του Ζερμέιν Λοβ, ο οποίος στο 26′ έβαλε και πάλι μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους (54-53). Οι δυο βολές του Κολοβέρου στα τελευταία δευτερόλεπτα της τρίτης περιόδου, έφεραν και πάλι ισοπαλία στο ματς (60-60) και οι ομάδες ετοιμάζονταν για την τελευταία και πιο κρίσιμη περίοδο.

Σε αυτή, οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη έδειξαν στοιχεία συγκέντρωσης στα πρώτα λεπτά και είχαν το «πάνω χέρι» στο σκορ. Ωστόσο, στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, ένα τρίποντο από τον Χάμιλτον και ένα λέι απ από τον Κολοβέρο, έβαλαν μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους. Μπορεί ο Λοβ να ισοφάρισε για τον ΠΑΟΚ, ωστόσο ο Κολοβέρος ήταν εύστοχος από τη «γραμμή της φιλανθρωπίας», βάζοντας και πάλι μπροστά την ομάδα του (79-80) 6 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Ο Ντιλέο πήρε το ριμπάουντ, ωστόσο ο Λοβ έγινε και ο «μοιραίος» παίκτης, αφού δεν κατάφερε να βρει καθαρή φάση, που θα έδινε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να διεκδικήσουν τη νίκη.

Ο MVP

Για τους νικητές ξεχώρισε με την εμφάνισή του και ειδικά στο κρίσιμο μέρος του ματς, ο Ιωσήφ Κολοβέρος. Ο νεαρός γκαρντ τελείωσε την αναμέτρηση με 20 πόντους έχοντας 5/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ με δική του εύστοχη βολή διαμορφώθηκε το τελικό σκορ της μεγάλης νίκης που πανηγύρισε ο Ιωνικός.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μάνος, Τσόλακος, Καρπάνος

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-23, 41-42, 60-60, 79-80

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Λι 4, Γκριν 4(0/3 τρίποντα), Χριστοδούλου 7(0/4 τρίποντα), Λοβ 18(7/10 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4 ασίστ), Ντι Λέο 13(2/5 τρίποντα), Ρίβερς 6(2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Καμαριανός 4, Μάντζαρης 5(1/4 τρίποντα), Καμπερίδης 3(1/1 τρίποντο), Τολιόπουλος 9(2/7 τρίποντα), Γιάνκοβιτς, Ρένφρο 6(7 ριμπάουντ).

ΙΩΝΙΚΟΣ (Τσίκληρας): Μουστάφα, Χάμιλτον 15(3/11 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 4 λάθη), Κολοβέρος 20(5/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μαυροκεφαλίδης 17(6/9 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Γκιουζέλης 9(3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Τζόλος 5(4 ριμπάουντ), Αρσενόπουλος 14(5/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Τούμπα, Μόουζες.