Ο Φρίντρικσον, οι 11 ασίστ και η εποχή… Μούλα

Ένα από τα στοιχεία στα οποία οικοδομήθηκε η επικράτηση του ΠΑΟΚ επί του Κολοσσού Ρόδου ήταν η παρουσία του Ισλανδού γκαρντ, ο οποίος ήταν καθοριστικός.

Ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε μεγάλες δυσκολίες από τον Κολοσσό στο πρώτο ημίχρονο του χθεσινού αγώνα (04/12) αλλά κυριάρχησε στην τέταρτη περίοδο και έφτασε στη νίκη με τον Έλβαρ Φρίντρικσον να πρωταγωνιστεί για τον “Δικέφαλο του Βορρά”.

Πιο συγκεκριμένα…

*Η άνοδος του Ισλανδού έπαιξε τον ρόλο της στην ανατροπή του σκηνικού υπέρ των γηπεδούχων, με τον γκαρντ του Δικεφάλου να κλείνει το παιχνίδι με 11 ασίστ. Μία επίδοση που κατατάσσεται ανάμεσα στις επτά κορυφαίες στην ιστορία του ΠΑΟΚ στην Basket League.

*Ο Ισλανδός ισοφάρισε την τέταρτη καλύτερη επίδοση μεταξύ των παικτών του Δικεφάλου και σημείωσε τη μεγαλύτερη μετά από σχεδόν τρία χρόνια. Ήταν 28 Φεβρουαρίου 2021 όταν Ο Μάλκολμ Γκρίφιν μοίρασε 11 ασίστ στο εκτός έδρας παιχνίδι με τη Λάρισα.

*Δεδομένου ότι και η επίδοση των 13 ασίστ του Νέναντ Μιλιένοβιτς, στις 3 Δεκεμβρίου 2016, σημειώθηκε στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Κύμη και εκείνη των 11 του Ντι Τζέι Κούπερ στις 31 Μαρτίου 2014, σημειώθηκε επίσης εκτός έδρας, με αντίπαλο τον Πανιώνιο, για να βρούμε επίδοση ανάλογη ή μεγαλύτερη από παίκτη του ΠΑΟΚ σε ματς που έγινε στο “PAOK Sports Arena”, θα πρέπει να γυρίσουμε πίσω σχεδόν 20 χρόνια.

Ήταν στις 25 Απριλίου 2004 όταν ο Νταμίρ Μουλαομέροβιτς μοίρασε 14 ασίστ στο εντός έδρας παιχνίδι με το Περιστέρι, επίδοση που παραμένει και η κορυφαία στην ιστορία του Δικεφάλου. Ο “Μούλα” είχε άλλη μία τέτοια επίδοση στην ίδια σεζόν και σχεδόν ένα μήνα νωρίτερα, σε εντός εδρας ματς με το Ηράκλειο, μοιράζοντας 11 ασίστ.

*Πέραν των 11 ασίστ που μοίρασε, ο Φρίντρικσον είχε και 14 πόντους. Έτσι ο ΠΑΟΚ έγινε η πρώτη ομάδα του φετινού Πρωταθλήματος που παρουσίασε τρεις παίκτες με επιδόσεις double-double, αφού είχαν προηγηθεί οι Τζαμάνι ΜακΝίς και Τζάστιν Άλστον. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης είναι δεύτερη στη λίστα με τα περισσότερα double-double αφού έφτασε τα τέσσερα και είναι πίσω μόνο από το Μαρούσι που έχει έξι.

*Ο Ισλανδός σημείωσε το πέμπτο double-double της σεζόν με πόντους και ασίστ αφού δύο έχει ο Τζόε Ράγκλαντ και από ένα οι Μάρεκ Κλάσεν και Αϊζάια Μπρίσκοου.

*Οι 11 ασίστ συνδυάστηκαν και με ένα μόνο λάθος για τον Φρίντρικσον που έτσι σημείωσε την έκτη διψήφια επίδοση στον συντελεστή ασίστ/λαθών στο φετινό Πρωτάθλημα. Παράλληλα ο γκαρντ του ΠΑΟΚ, έχοντας και τρία κλεψίματα, είχε συντελεστή 13 στην “οικονομία” ισοφαρίζοντας τη δεύτερη μεγαλύτερη επίδοση της σεζόν.

Έλβαρ Φρίντρικσον παράλληλα με τις επιδόσεις του στην “οικονομία”, είχε 3/3 τρίποντα και ισοφάρισε τη δεύτερη καλύτερη επίδοση της σεζόν. Απόλυτη ευστοχία από την περίμετρο με τρία ή περισσότερα σουτ υπήρξε συνολικά για έκτη φορά.

Το… αλφάδι του Χάρισον στο top15 του ΠΑΟΚ

Καθοριστική για τον ΠΑΟΚ, ήταν και η συμβολή του Άντριου Χάρισον, με τον Αμερικανό να μπαίνει σε μία ξεχωριστή λίστα του Δικεφάλου…

Χάρισον είχε 10/10 βολές, επίδοση που αποτελεί νέο ρεκόρ για τη φετινή Basket League. Πριν το ματς της Πυλαίας αυτό ήταν η επίδοση των 8/8 βολών που είχαν από μία φορά οι Χάντερ Χέιλ, Τι Τζέι Σταρκς, Ντέιβιντ Ντε Τζούλιους και Μίροσλαβ Ραντούλιτσα.

*Η επίδοση του Αμερικανού ωστόσο ξεφεύγει από τα όρια της φετινής σεζόν και μπήκε στη λίστα των κορυφαίων στην ιστορία του ΠΑΟΚ στην Basket League. Ήταν η 15η φορά που ένας παίκτης του Δικεφάλου ήταν απόλυτα εύστοχος από τη γραμμή του φάουλ, επιχειρώντας τουλάχιστον 10 βολές. Η τελευταία ανάλογη ή μεγαλύτερη επίδοση σημειώθηκε πριν από σχεδόν τρία χρόνια, στις 9 Ιανουαρίου 2021 όταν ο Ζερμέιν Λοβ είχε 13/13 στο εντός έδρας ματς με το Μεσολόγγι.

*Αξίζει επίσης να σημειωθεί ότι πριν από 10 χρόνια στο αντίστοιχο παιχνίδι εκείνης της σεζόν, ένας άλλος παίκτης του ΠΑΟΚ είχε την ίδια επίδοση βολών, με αυτήν στην οποία έφτασε χθες ο Χάρισον. Ήταν 12 Οκτωβρίου 2013 όταν ο Δικέφαλος υποδέχτηκε τον Κολοσσό, τον νίκησε με 88-81 και ο Κώστας Χαραλαμπίδης είχε 10/10 βολές.

Χάρισον σημείωσε τη δεύτερη προσωπική, διψήφια επίδοση στις εύστοχες βολές αφού είχε 10/12 στο Λαύριο. Δύο τέτοιες επιδόσεις έχει και ο Άντονι Κάουαν αλλά κανένας άλλος παίκτης του φετινού Πρωταθλήματος.

*Ακόμη ο Χάρισον σημείωσε την 6η επίδοση 15+ πόντων, 5+ ασίστ που συνδυάστηκε και με μηδενική επίδοση λαθών στη φετινή Basket League.

Ακόμη σε ατομικό επίπεδο για τον ΠΑΟΚ…

*Τα δύο επιθετικά ριμπάουντ που είχε χθες οδήγησαν τον Μιχάλη Τσαϊρέλη σε ένα ξεχωριστό επίτευγμα. Ο έμπειρος φόργουορντ-σέντερ έγινε ο 25ος στην ιστορία της Basket League που έφτασε τα 400. Για να το καταφέρει, χρειάστηκε 380 αγώνες με τους οποίους έφτασε σε ένα ακόμη επίτευγμα.

Με αυτούς ξεπέρασε τον Αντώνη Ασημακόπουλο και ανέβηκε στη 17η θέση της λίστας στα χρόνια του επαγγελματικού Πρωταθλήματος (από το 1992-93) και στην 26η από καταβολής Α’ Εθνικής (από το 1963-64).

Τα 70 από αυτά τα 380 παιχνίδια τα έκανε με τον ΠΑΟΚ και έτσι έγινε ο 29ος στην ιστορία του στη Basket League που έφτασε σε αυτόν τον αριθμό.

Παράλληλα ο Μιχάλης Τσαϊρέλης έχοντας 4/7 δίποντα, “σκαρφάλωσε” μία θέση στην ιστορική λίστα του Δικεφάλου. Έφτασε τα 247 εύστοχα σουτ δύο πόντων και ανέβηκε στην 11η θέση αφού ξεπέρασε τον Κένι Γκρέγκορι που είχε 246 στη διετία 2008-10.

Φώτης Τακιανός συμπλήρωσε τις 20 νίκες σε 37 ματς ως γηπεδούχος στους πάγκους της κατηγορίας. Παράλληλα σημείωσε την πρώτη νίκη του επί του Κολοσσού για την κανονική περίοδο, αφού μέχρι χθες το ρεκόρ του ήταν 0-4. Είχε νικήσει πάντως την ομάδα της Ρόδου ως προπονητής της Λάρισας για τα προημιτελικά των πλέι οφ του 2022.

Ο ΠΑΟΚ με έξι ρεκόρ περιόδου και την τρίτη μεγαλύτερη ανατροπή

Ο Δικέφαλος έφτασε στην πέμπτη νίκη του σε εννιά αγωνιστικές μέσα από έξι κορυφαίες φετινές επιδόσεις του αλλά και την τρίτη μγαλύτερη ανατροπή της σεζόν…

ΠΑΟΚ περιόρισε τα λάθη του στα έξι, ισοφαρίζοντας τη δεύτερη καλύτερη επίδοση της φετινής Basket League. Ήταν η τρίτη φετινή επίδοση που ήταν μικρότερη των επτά και παίρνει ακόμη μεγαλύτερη αξία για τον Δικέφαλου, δεδομένου ότι πριν το χθεσινό ματς δεν είχε πέσει κάτω από τα 10, όσα έκανε στο ματς με το Περιστέρι.

Πρόκειται για ρεκόρ διετίας για τον ΠΑΟΚ αφού είχε πέντε λάθη στο εντός έδρας παιχνίδι με τον Ολυμπιακό, στο ματς της σεζόν 2021-22.

*Η ομάδα του Φώτη Τακιανού σημείωσε και την κορυφαία φετινή επίδοση τις στις ασίστ, τελειώνοντας το παιχνίδι με 23. Το προηγούμενο ρεκόρ της ήταν εκείνο των 17 που καταγράφηκαν στη στατιστική του αγώνα με το Περιστέρι. Ήταν συνολικά η 14η επίδοση 23+ ασίστ της φετινής Basket League.

ΠΑΟΚ σημείωσε την κορυφαία φετινή επίδοση του στους πόντους ενός ημιχρόνου με τους 55 στους οποίους έφτασε στο δεύτερο μέρος του χθεσινού αγώνα. Ξεπέρασε τους 54 που είχε στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα με τον Άρη. Ήταν η 12η φετινή επίδοση 55+ πόντων ενός ημιχρόνου. Ρεκόρ για την ομάδα της Θεσσαλονίκης στη σεζόν αποτελεί και το +21 που έκανε στο δεύτερο ημίχρονο (55-34) αφού ξεπέρασε το +20 που είχε στο πρώτο ημίχρονο του ματς με τον “αιώνιο” αντίπαλο του (54-34).

*Οι γηπεδούχοι παρουσίασαν έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, κάτι που έγινε για πρώτη φορά αφού είχαν πέντε στο ματς με τον Άρη. Ήταν συνολικά η 6η επίδοση 6+ διψήφιων σκόρερ από μία ομάδα στη σεζόν.

*Τον δρόμο προς τη νίκη άνοιξε για τον ΠΑΟΚ ένα σερί 13-0 που μετέτρεψε το 63-69 του 30:33 στο 76-69 του 33:43. Ήταν το μεγαλύτερο που έκανε φέτος αφού πριν το χθεσινό παιχνίδι είχε κάνει ένα 12-0 στην πρεμιέρα με τον Προμηθέα.

*Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έκανε την τρίτη μεγαλύτερη ανατροπή της σεζόν αφού νίκησε παρότι βρέθηκε πίσω ακόμη και με 14 πόντους (40-54 στο 21:56). Μεγαλύτερες ανατροπές είναι μόνο εκείνες του Παναθηναϊκού επί του Περιστερίου (από το -19) και της ΑΕΚ  επί του ΠΑΟΚ (από το -17).

Ο Περάντες μπήκε στο κλαμπ των 50+ ασίστ του Κολοσσού

Ο Κολοσσός είχε διπλή ατυχία με τους δύο πόιντ γκαρντ του (Περάντες, Κολοβέρο) να τραυματίζονται. Ο Αμερικανός ωστόσο πρόλαβε να φτάσει σε ένα επίτευγμα μέσα από την παρουσία των 14:35 στο παρκέ. Μοίρασε πέντε ασίστ και με αυτές έγινε ο 39ος στην ιστορία του Κολοσσού που έφτασε και ξεπέρασε τις 50.

Ακόμη για τον Κολοσσό

Άντριου Γκάουντλοκ ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 20 πόντους. Έγινε έτσι ο δεύτερος παίκτης του Κολοσσού, μετά τον Λούκα Μπραΐκοβιτς που είχε δύο επιδόσεις 20+ πόντων ενώ μία έχει και ο Πολ Τζόργκενσεν.

Κολοσσός έφυγε από τη Θεσσαλονίκη με ένα αρνητικό ρεκόρ περιόδου, αφού έμεινε στο ένα κλέψιμο, χαμηλότερη και από την επίδοση δηλαδή που είχε μία μέρα νωρίτερα ο Απόλλων στο Περιστέρι (2). Για να βρούμε την τελευταία φορά που η ομάδα της Ρόδου έμεινε στο ένα κλέψιμο, θα πρέπει να γυρίσουμε στην περίοδο 2017-18 όταν περιορίστηκε σε αυτήν την επίδοση στο ματς της 14ης αγωνιστικής απέναντι στο Ρέθυμνο.

*Η ομάδα του Κούρο Σεγκούρα, έχοντας δύο τάπες και ένα κλέψιμο, ισοφάρισε το αρνητικό ρεκόρ στον αμυντικό συντελεστή των δύο αμυντικών κατηγοριών αφού 3 είχε και στο εκτός έδρας ματς με τον Απόλλωνα ενώ την ίδια επίδοση είχε και το Μαρούσι απέναντι στον Προμηθέα.//Γ.