Ο Ερυθρός σόκαρε την Φενέρμπαχτσε που… ελπίζει!

Οι “ερυθρόλευκοι” της Σερβίας μετά από ένα συγκλονιστικό ματς που κρίθηκε στην παράταση, επιβλήθηκαν με 91-89 επί της ομάδας του Δημήτρη Ιτούδη, η οποία αναμένει τα υπόλοιπα αποτελέσματα, προκειμένου να μάθει αν θα εξασφαλίσει το “εισιτήριο” για τα πλέι οφ της Euroleague.

Μετά από ένα σπουδαίο ματς που κρίθηκε στην παράταση, ο Ερυθρός Αστέρας αποχαιρέτησε τη φετινή Euroleague με νίκη 91-89, “κλείνοντας” με ρεκόρ 17-17, ενώ το σύνολο του Δημήτρη Ιτούδη υποχώρησε στο 19-15. Παρά την ήττα τους, οι Τούρκοι για να αποκλειστούν από την τελική φάση της διοργάνωσης χρειάζονται πολλαπλούς συνδυασμούς αποτελεσμάτων.

Η Φενέρμπαχτσε ξεκίνησε πολύ δυναμικά με δυο τρίποντα των Ντόρσεϊ και Καλάθη για το 8-2 (3′) και στη συνέχεια… ανέλαβαν δουλειά οι Χέις-Ντέιβις και Μότλεϊ για το +9 (4-13, 4′) υπέρ των Τούρκων. Ο Ερυθρός απάντησε με ένα 5-0 σερί (8-13, 5′) από τους Μάρτιν και Βιλντόσα, όμως το “πάνω χέρι” το είχε η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 21-15 υπέρ των φιλοξενούμενων με τιυς βολές του Πιέρ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ “ζεστοί” στη δεύτερη περίοδο και με πρωταγωνιστές τους Ντόμπριτς, Μίτροβιτς και Καμπάτσο, ισοφάρισαν σύντομα (25-25, 13′), όμως η Φενέρ τότε έβγαλε αντίδραση. Συγκεκριμένα, με εκπληκτική αμυντική λειτουργία και προσπάθειες των Μότλεϊ και Χέις-Ντέιβις, “έτρεξε” ένα σερί, φτάνοντας στο +8 (27-35, 16′). Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς τότε απάντησε με ένα δικό της σερί 10-0 (37-35, 18′) με τους Ντόμπριτς, Βιλντόσα και Μάρτιν να κυριαρχούν. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους “ερυθρόλευκους” να έχουν ισχνό προβάδισμα δυο πόντων (41-39) μετά από τρίποντο του Καμπάτσο.

Ο Ερυθρός είχε καλύτερη παρουσία και στις δυο μεριές του γηπέδου στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, δίνοντας με τις ενέργειές του προβάδισμα 6 πόντων (45-39, 22′) στην ομάδα του, όμως η Φενέρμπαχτσε αντέδρασε και με ένα σερί από τους Χέις-Ντέιβις, Πιέρ και Μότλεϊ, ισοφάρισε σε 47-47 (24′). Οι δυο ομάδες συνέχισαν… χέρι-χέρι, όμως ο Ντόρσεϊ με 5 διαδοχικούς πόντους, έδωσε “βραχεία κεφαλή” στους φιλοξενούμενους (55-56, 29′), όμως το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε ισόπαλο στο 57-57 δια χειρός Ντόμπριτς.

Με μεγάλες “μάχες” ξεκίνησε η τέταρτη και τελευταία περίοδος, όμως οι “ερυθρόλευκοι” έδειξαν να έχουν το “μομέντουμ”, καθώς με ενέργειες του Ντόμπριτς πήραν… αέρα 4 πόντων (67-63, 34′). Στη συνέχεια, το σύνολο του κόουτς Ιτούδη βελτίωσε την αμυντική του προσέγγιση και προηγήθηκε σε κομβικό σημείο με +5 (69-74, 37′). Οι Σέρβοι βρήκαν σκορ από τους Καμπάτσο, Βιλντόσα και Ντόμπριτς, φέρνοντας ξανά το ματς στον πόντο (75-76, 39′). Η Φενέρ δεν βρήκε λύσεις στην επιθετική της λειτουργία και έτσι ο Καμπάτσο κατάφερε να ισοφαρίσει με ατομική ενέργεια σε 79-79, που ήταν και το τελικό σκορ της κανονικής διάρκειας του αγώνα, καθώς οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να ευστοχήσουν με τον Γκούντουριτς στα τελευταία τρία δευτερόλεπτα.

Στο “έξτρα πεντάλεπτο”, οι “ερυθρόλευκοι” είχαν πιο… καθαρό μυαλό και με πρωτεργάτη τους τον Καμπάτσο, αύξησαν τη διαφορά στους 6 πόντους (90-84, 44′) σε κομβικό σημείο. Ο Μότλεϊ απάντησε με μια ατομική ενέργεια και δυο βολές, φέρνοντας τη διαφορά στους 3 πόντους (90-87, 45′) και στη συνέχεια μείωσε στον πόντο (90-89) με βολές του Ντόρσεϊ. Ο Καμπάτσο ευστόχησε σε μια βολή και στην τελευταία επίθεση, ο Καλάθης αστόχησε σε σουτ τριών πόντων και έτσι ο Ερυθρός πανηγύρισε τη νίκη με 91-89 στο Βελιγράδι.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 41-39, 57-57, 79-79 (κ.δ.), 91-89 (παρ.)

Ο MVP

Ο Λούκα Βιλντόσα ήταν αυτός που διακρίθκηε για τους Σέρβους, καθώς τελείωσε το ματς με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, ωστόσο άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Φακούντο Καμπάτσο με 24 πόντους έχοντας 5/7 δίποντα, 3/10 τρίποντα και 5/6 βολές.//

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Χόλαντ, Βιλντόσα 17 (5/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Λαζάρεβιτς 2, Καμπάσο 24 (5/7 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 5/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μίτροβιτς 12 (5/8 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Μάρτιν 6, Ντόμπριτς 22 (6/9 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/2 βολές), Ίλιτς, Νέντοβιτς, Μάρκοβιτς 3 (1), Πετρούσεβ 5 (6 ριμπάουντ).

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Δημήτρης Ιτούδης): Μότλεϊ 27 (11/21 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 5/8 βολές, 8 ριμπάουντ), Χέιζ – Ντέιβις 19 (3/5 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 8 ριμπάουντ), Μπιμπέροβιτς, Πιερ 7 (0/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Τζέκιρι 2, Γκούντουριτς 11 (1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη), Ντόρσεϊ 12 (2/5 τρίποντα), Καλάθης 11 (3/8 τρίποντα, 12 ασίστ, 3 κλεψίματα).