O δάσκαλος νίκησε τον μαθητή!

Η Παρτίζαν του Ζέλικο Ομπράντοβιτς “απέδρασε” από την Κωνσταντινούπολη, επικρατώντας με 73-72 επί της Φενέρμπαχτσε του Δημήτρη Ιτούδη μετά από ένα συναρπαστικό ντέρμπι.

Την τρίτη διαδοχική ήττα της στην Euroleague γνώρισε η Φενέρμπαχτσε, η οποία ηττήθηκε σε ένα ματς… θρίλερ στην “Ούλκερ Σπορτς Αρένα” με 73-72 από την Παρτίζαν Βελιγραδίου στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής.

Πριν από το ματς, ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς βραβεύτηκε για όσα έχει προσφέρει στην τούρκικη ομάδα τα προηγούμενα χρόνια που βρισκόταν στο “τιμόνι” της. Με τη νίκη αυτή, οι Σέρβοι ανέβηκαν στο 6-9, ενώ οι Τούρκοι “εκθρονίστηκαν” από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Euroleague, καθώς μετρούν πλέον ρεκόρ 10-5. Απρόσμενος “ήρωας” για τους νικητές ήταν ο Αβράμοβιτς, ενώ μεγάλη βοήθεια είχε από τους Πάντερ, Λεσόρτ και Έξουμ. Στον αντίποδα διακρίθηκαν οι Γουίλμπεκιν, Πιέρ και Καλάθης.

Το ματς άρχισε με τις δυο ομάδες να μην είναι αρκετά αποτελεσματικές στην επιθετική τους λειτουργία, ωστόσο η Φενέρμπαχτσε πήρε σύντομα προβάδισμα με 8-2 έχοντας ως πρωταγωνιστή της τον Τζεκίρι. Η Παρτίζαν απάντησε άμεσα με πρωτεργάτες της τον Λεντέι και τον Έξουμ, όμως οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την αμυντική τους εικόνα, κρατώντας διαρκώς το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο. Αυτό ολοκληρώθηκε με τον Μπιρσέν να ευστοχεί σε ενέργεια μετά από ασίστ του Έντουαρτς, δίνοντας έτσι το ισχνό προβάδισμα 3 πόντων (19-16) στην ομάδα του.

Οι Μαντάρ, Πάντερ και Λεσόρτ δήλωσαν “παρών” στην αρχή της δεύτερης περιόδου, δίνοντας το προβάδισμα στους Σέρβους (19-23, 12′) με ένα 6-0 σερί. Η έλευση του Γουίλμπεκιν έδωσε ενέργεια και λύσεις πίσω από τη γραμμή των 6,75μ. στην ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, όμως οι φιλοξενούμενοι απαντούσαν με τους Άντζουσιτς και Πάντερ, έχοντας τον έλεγχο της αναμέτρησης. Ο Μαχμούτογλου με ένα τρίποντο και ο Χέιζ-Ντέιβις με δυο βολές, έδωσαν “μαξιλαράκι” 4 πόντων (37-33) στη Φενέρ για την ανάπαυλα του πρώτου μέρους.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να έχουν γρήγορο ρυθμό, με τους Τούρκους να πατάνε το πόδι στο “γκάζι” και να ανεβάζουν τη διαφορά σε… διψήφια νούμερα (47-37, 25′) με κύριους εκφραστές τους τον Γουίλμπεκιν και τον Πιέρ. Η Παρτίζαν βρήκε λύσεις στη συνέχεια μέσω της καλής αμυντικής της λειτουργίας και το σκοράρισμα του Πάντερ, μειώνοντας στους 6 πόντους (55-49, 29′) σε κομβικό σημείο. Οι γηπεδούχοι “έκλεισαν” στο +6 (57-51) το τρίτο δεκάλεπτο με τον Έξουμ να μειώνει με δυο εύστοχες βολές.

Oι Σέρβοι ξεκίνησαν πολύ “ζεστά” την τέταρτη και τελευταία περίοδο, τρέχοντας ένα 9-2 σερί με πρωταγωνιστές τον Λεσόρτ και τον Παπαπέτρου, ο οποίος με τρίποντο έβαλε μπροστά στο σκορ την Παρτίζαν με 60-59 (34′). Οι δυο ομάδες πήγαιναν… χέρι-χέρι μέχρι το τελευταίο δίλεπτο, όπου οι γηπεδούχοι πήραν… αέρα 4 πόντων (70-66, 38′), όμως η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ισοφάρισε με 4 διαδοχικούς πόντους του Λεντέι. Ο Αβράμοβιτς σε κομβικό σημείο κέρδισε φάουλ και ευστόχησε σε μια από τις δυο βολές, όμως οι γηπεδούχοι “πέταξαν στα σκουπίδια” την ευκαιρία που είχαν μετά την επαναφορά και έτσι η Παρτίζαν επικράτησε με 73-72 μέσα στην Κωνσταντινούπολη για την 15η “στροφή” της Euroleague.

O MVP

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Κέβιν Πάντερ, ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς με 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, μετρώντας 3/4 δίποντα και 6/8 ελεύθερες βολές.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 37-33, 57-51, 72-73

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς, Πατέρνικο, Πέρεθ

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Δημήτρης Ιτούδης): Μπίρσεν 2, Γουίλμπεκιν 14 (4/8 τρίποντα), Έντουαρντς, Μαχμούτογλου 3 (1) , Χέιζ 9 (7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πιερ 13 (1/1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Τζεκίρι 8 (4 ριμπάουντ), Γκούντουριτς 4 (0/8 τρίποντα) , Μπούκερ 8, Καλάθης 11 (7 ριμπάουντ, 7 ασίστ).

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ζέλικο Ομπράντοβιτς): ΛεΝτέι 8 (6 ριμπάουντ), Αβράμοβιτς 6, Πάντερ 12 (5 ριμπάουντ), Σμάιλαγκιτς 4, Παπαπέτρου 5 (6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο) , Έξουμ 10 , Νάναλι 5 (1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Λεσόρ 12 (4 ριμπάουντ), Τριφούνοβιτς , Άντζουσιτς 4 (1), Μάνταρ 7 (1).