Ο Χάρντεν πήρε από το χέρι τους Σίξερς… και 2-2

Ο «Μούσιας» θυμήθηκε τον παλιό καλό του εαυτό, πέτυχε 31 πόντους και οδήγησε τους Φιλαδέλφεια στη νίκη με 116-108 επί των Μαϊάμι Χιτ, κάνοντας το 2-2 στη σειρά.

Ο Τζέιμς Χάρντεν έπειτα από τρία άσχημα παιχνίδια, «εμφανίστηκε» στην ημιτελική σειρά της Ανατολής κόντρα στους Χιτ, πήρε από το χέρι τους Σίξερς, τους οδήγησε στη νίκη με 116-108 και έγραψε το 2-2 στη σειρά.

Στο πρώτο 12λεπτο ο «Μούσιας» έμεινε άποντος. Πήρε μπρος από την δεύτερη περίοδο και μετά, όπου και είχε 31 πόντους (6/10 τρίποντα) και 9 ασίστ, θυμίζοντας κάτι από τα παλιά. Άξιος συμπαραστάτης ο Τζοέλ Εμπίντ, που πέτυχε 24 πόντους.

Για τους Χιτ, ο Τζίμι Μπάτλερ ήταν συγκλονιστικός πετυχαίνοντας 40 πόντους, με τον Αντεμπάγιο να προσθέτει άλλους 21.

Tο παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι, με τους Σίξερς στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να κάνουν το 64-56 και να παίρνουν ελαφρύ προβάδισμα. Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν σταθερά μπροστά και με διψήφια διαφορά πόντων. Στο τέλος του αγώνα, το Μαϊάμι έκανε την αντεπίθεσή του και 3.5 λεπτά πριν το φινάλε μείωσε στους πέντε (106-101). Όμως ο Χάρντεν, πήρε (ξανά) την κατάσταση στα χέρια του, έβαλε δύο μεγάλα τρίποντα και καθάρισε το παιχνίδι.

Η σειρά πλέον επιστρέφει στο Μαϊάμι, με το «Game 5» να διεξάγεται τα ξημερώματα της Τετάρτης 11 Μαΐου στις 02:30.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-28, 64-56, 89-85, 116-108

ΣΙΞΕΡΣ: Χάρις 13 (1), Γκριν 11 (3), Εμπίντ 24 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ), Μάξι 18 (2), Χάρντεν 31 (6/10 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 6 λάθη), Νιάνγκ 10 (2), Ριντ 2, Τάιμπουλ 5 (1), Μίλτον 2

ΧΙΤ: Τάκερ 7 (1), Μπάτλερ 40 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Αντεμπάγιο 21 (7 ριμπάουντ), Λάουρι 6 (3/10 σουτ, 0/6 τρίποντα, 7 ασίστ), Στρους 6 (2), Μόρις, Μάρτιν, Βίνσεντ 2 (1/6 σουτ), Χίρο 11 (4/12 σουτ, 1/5 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Ολαντίπο 15 (3/9 σουτ, 1/5 τρίποντα)