Ο Απόλλωνας ισοπέδωσε τον Ιωνικό και έκανε άλμα… παραμονής (video)

Οι Πατρινοί, ελέγχοντας τον αγώνα στο μεγαλύτερο διάστημα του, επικράτησε στο κλειστό της Περιβόλας του Ιωνικού με 93-66, παίρνοντας παράλληλα και την διαφορά του πρώτου αγώνα. Πλέον, η ομάδα του Νίκου Βετούλα, έχει το… πάνω χέρι σε περίπτωση ισοβαθμίας με τους Νικαιώτες.

Την 4η του νίκη στο πρωτάθλημα, αλλά την πιο σημαντική μέχρι στιγμής, πανηγύρισε ο Απόλλωνας Πάτρας, ο οποίος επικράτησε εύκολα του Ιωνικού με 93-66 καλύπτοντας την διαφορά του πρώτου αγώνα στο κλειστό του Πλάτωνα. Πλέον, οι δύο ομάδες ισοβαθμούν με ρεκόρ 4-14. Κορυφαίοι για τους Πατρινούς οι Βερτζ και Μακ με 23 και 20 πόντους αντίστοιχα, ενώ για τον Ιωνικό ξεχώρισε ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με 20.

O αγώνας

Χαμηλός ήταν ο ρυθμός της αναμέτρησης στα πρώτα λεπτά με τις δύο ομάδες να ξεκινούν αρκετά νευρικές. Ο Ιωνικός με τον Χόκινς προηγήθηκε με 6-5 για να έρθει ένα επιμέρους 5-2 του Απόλλωνα για το 10-8 στο 5′. Οι Πατρινοί σε εκείνο το διάστημα, έπαιρναν σκορ από τουσ Βερτζ και Ντέιβις που είχαν από 5 πόντους. Μακ και Ντέιβις συνδέθηκαν με το καλάθι, με την ομάδα του Βετούλα να παίρνει διαφορά 8 πόντων στο 7′, 15-8. Οι Νικαιώτες, με τρίποντο του Χόκινς και δίποντο του Σίμονς, μείωσαν στους 3, 15-13 στο 9′. To δεκάλεπτο έκλεισε στο 17-13 με καλάθι του Φιλιππάκου.

Με τον Ζώη Καράμπελα να σημειώνει 7 πόντους, ο Απόλλωνας πήρε διψήφια διαφορά στον αγώνα, 26-16. Οι γηπεδούχοι, έβγαζαν περισσότερη ενέργεια στο παρκέ, είχαν μεγαλύτερη διάθεση και με βολές του Βερτζ έκαναν το 28-18 στο 5′. Ο Ιωνικός δεν τα παρατούσε και με ένα 5-0 σερί μείωσε την διαφορά στους 5, 28-23. Ο Βερτζ με 5 πόντους έδωσε και πάλι διψήφιο προβάδισμα στην ομάδα του, 33-23. Μαυροκεφαλίδης με 5 πόντους και Λέισι με 3 έδωσαν ξανά πνοή στους Νικαιώτες που έφτασαν ολοένα και πιο κοντά, 35-31, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Με το μαχαίρι στα… δόντια μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο ο Απόλλωνας, ο οποίος με κύριο εκφραστή των επιθέσεων τον Νικ Γκρίφιν έτρεξε ένα επιμέρους 10-0 και πήρε την μεγαλύτερη διαφορά του στο ματς, 45-31. Οι γηπεδούχοι το έβλεπαν… βαρέλι και με τους Γκρίφιν, Μακ και Βερτζ έκαναν το 59-37, τρέχοντας ένα επιμέρους 25-6 σε 6 αγωνιστικά λεπτά. O Ιωνικός μείωσε στους 17, 64-47, αλλά ο Απόλλωνας με δύο βολές του Μαστρογιαννόπουλου έκλεισε το δεκάλεπτο στο συν 19, 66-47.

Με 6-0 σερί ξεκίνησε τη τελευταία περίοδο ο Ιωνικός, ο οποίος μείωσε στους 13 πόντους, 66-53. Σιλά, Γκρίφιν και Μακ σκόραραν για τους γηπεδούχους, οι οποίοι ανέβασαν την διαφορά στους 20, 75-55 στο 34′. Βερτζ, Ντέιβις και Καλχούν, τελείωσαν επί της ουσίας τον αγώνα, αφού διαμόρφωσαν το 84-57 στο 37′. Οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του ματς, φτάνοντας τελικά στην επικράτησε με 93-66.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-13, 35-31, 66-47, 93-66.

Απόλλων Πάτρας: Εκτός με Κολοσσό Ρόδου (19/03)
Ιωνικός: Εντός με Περιστέρι (15:45)