Ντεμπούτο με ήττα στο Άμπου Ντάμπι για τους Μπακς του Γιάννη (video)

Οι Ατλάντα Χοκς επικράτησαν στο ιστορικό ματς επίδειξης στην “Etihad Arena” επί των “Ελαφιών” με 123-113 στο πρώτο ματς του “Greak Freak” στη 10η σεζόν του στο “μαγικό κόσμο” του ΝΒΑ.

Στο πρώτο παιχνίδι που διεξήχθη στο Άμπου Ντάμπι, οι Μιλγουόκι Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο γνώρισαν την ήττα από τους Ατλάντα Χοκς με 123-113. Οι δυο ομάδες θα αναμετρηθούν ξανά σε δυο βράδια (08/10, 19:00).

Ο “Greak Freak” μπορεί να μην αγωνίστηκε πολλά λεπτά, ωστόσο “τράβηξε τα βλέμματα” τελειώνοντας το ματς με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη και 3 φάουλ σε 21 λεπτά συμμετοχής, ενώ κάποια λεπτά συμμετοχής πήρε και ο Θανάσης Αντετοκούνμπο σε έναν αγώνα που έλειπαν οι Κρις Μίντλετον και ο Τζο Ινγκλς.

Για τα “Γεράκια” ξεχώρισαν οι Τρέι Τρέι Γιανγκ και Ντεζούντε Μάρεϊ, οι οποίοι πέτυχαν από 22 και 25 πόντους αντίστοιχα. Οι Χάντερκ αι Κόλινς ήταν αρκετά υποστηρικτικοί σε ένα ματς που οι δυο ομάδες έβγαλαν χρήσιμα συμπεράσματα.

Τα δωδεκάλεπτα: 32-33, 71-67, 101-94, 123-113

ΑΤΛΑΝΤΑ ΧΟΚΣ (ΜακΜίλαν): Χάντερ 17 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Κόλινς 16 (7/10 σουτ), Καπέλα 5, Γιανγκ 22 (8/15 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 6/8 βολές, 3 ασίστ), Μάρι 25 (9/11 δίποντα, 7/8 βολές, 8 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Τζάστιν Χόλιντεϊ 9 (2), Οκόνγκου 11 (5/8 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Άαρον Χόλιντεϊ 16 (2), Καμίνσκι, Μάρτιν 2, Ετιέν, Γκρίφιν, Σίλβα.

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μπουντενχόλζερ): Γιάννης Αντετοκούνμπο 19 (6/15 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 7/10 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πόρτις 14 (3/9 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λόπεζ 3 (1), Άλεν 13 (1), Χόλιντεϊ 12 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κόνατον 3 (1), Κάρτερ 17 (5/6 τρίποντα), Ιμπάκα 15 (5/9 σουτ, 4/5 βολές, 7 ριμπάουντ), Χιλ, Νουόρα 6, Μποτσάμπ 4, Γουίγκιντον, Γκριν 2, Θανάσης Αντετοκούνμπο.