Νικήτρια στο… θρίλερ και ζωντανή στο κόλπο της οκτάδας!

Η Αναντολού Εφές έδειξε πως εξακολουθεί να… αναπνέει για τις πρώτες οκτώ θέσεις της Euroleague κι επικράτησε με 90-89 της Ρεάλ Μαδρίτης, στην 24η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν αρνείται να αφήσει από τα χέρια της την οκτάδα της Euroleague. Οι Τούρκοι λύγισαν την… εφτάψυχη Ρεάλ Μαδρίτης, που έχασε την πρωτιά από τον Ολυμπιακό και ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 14-14, απέχοντας μόλις μία νίκη από την όγδοη θέση. Κορυφαίος για την Εφές ήταν ο Λάρκιν με 18 πόντους και 8 ασίστ, ενώ ακολούθησε ο Μπράιαντ με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ, αλλά και ο Κλάιμπερν με 15 πόντους και 7 ριμπάουντ. Από την άλλη, ο Μούσα μέτρησε 16 πόντους, ενώ ακολούθησαν οι Ντεκ και Ροντρίγκες με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Από την πρώτη κι όλας περίοδο, η αναμέτρηση πήρε μορφή ντέρμπι. Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν πήρε προβάδισμα στο σκορ, ωστόσο οι Μαδριλένοι πέρασαν άμεσα μπροστά με γκολ-φάουλ του Μούσα (4-8), προτού οι γηπεδούχοι μειώσουν στον πόντο (7-8), με τρίποντο του Μίτσιτς. Η ομάδα του Τσους Ματέο ανέβασε εκ νέου τη διαφορά, φτάνοντας το +5 (10-15), αλλά οι Τούρκοι έβρισκαν άμεσες απαντήσεις και δεν επέτρεπαν στους αντιπάλους τους να ξεφύγουν στο σκορ. Η Ρεάλ Μαδρίτης διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα και το φινάλε της πρώτης περιόδου τη βρήκε μπροστά στο σκορ στο +6 (18-24).

Στη δεύτερη περίοδο, η Εφές μείωσε στους 3 (21-24), χάρη σε τρίποντο του Λάρκιν, αλλά η Ρεάλ απάντησε με το ίδιο… νόμισμα από τον Κοσέρ (21-27). Οι Μαδριλένοι βρέθηκαν μπροστά στο σκορ ακόμη και με επτά πόντους, αλλά η ομάδα του Εργκίν Αταμάν βρήκε εκ νέου λύσεις για να μην τους επιτρέψει να απομακρυνθούν και διατηρούσε σταθερά τη διαφορά κάτω από τους πέντε πόντους. Στα τελευταία τέσσερα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου, οι Τούρκοι κατάφεραν να ροκανίσουν τη διαφορά αρχικά στον έναν πόντο (38-39) και εν συνεχεία προηγήθηκαν στο σκορ (42-39) για πρώτη φορά μετά τις αρχές του αγώνα, κλείνοντας το ημίχρονο με τη… σκυτάλη στα χέρια τους.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, η Ρεάλ ισοφάρισε σε 42-42, χάρη σε τρίποντο που πέτυχε για ακόμη μία φορά ο Μούσα. Η τουρκική ομάδα κατάφερε να διατηρήσει αρχικά το προβάδισμα τριών πόντων, με τον Κλάιμπερν να απαντά από την περιφέρεια για το 45-42. Οι Μαδριλένοι πέρασαν μπροστά στο σκορ προσωρινά (45-47), αλλά η Εφές έτρεξε αργότερα ένα σερί 9-0 με διαδοχικά τρίποντο και πήρε προβάδισμα για οκτώ πόντους (60-52). Στη συνέχεια, αύξησαν κι άλλο τη διαφορά με νέο τρίποντο του Κλάιμπερν και ο ίδιος παίκτης κάρφωσε στην επόμενη φάση για να διαμορφώσει το 65-54 (+11), προκαλώντας το τάιμ άουτ του Τσους Ματέο. Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν έβλεπαν σαν… βαρέλι το καλάθι των Μαδριλένων και άνοιξαν κι άλλο τη ψαλίδα με το +15 (73-58). Ο Ντάνστον, με ένα τρομερό κάρφωμα, έφερε το +17 (75-58) στο ματς και η Ρεάλ Μαδρίτης αναζητούσε διακαώς λύσεις στην επίθεση, δίχως ιδιαίτερη επιτυχία. Έτσι, το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με την Εφές μπροστά στο σκορ (77-60).

Στην τέταρτη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι άρχισαν την… αντεπίθεσή τους, θέλοντας να μπουν εκ νέου στο κόλπο της αναμέτρησης και να διεκδικήσουν το διπλό στην Τουρκία. Η ομάδα του Τσους Ματέο μείωσε άμεσα τη διαφορά στους 14 πόντους, χάρη σε τρίποντο του Ρούντι και στη συνέχεια βρήκαν περαιτέρω λύσεις, ρίχνοντας τη διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους (79-70). Ο Εργκίν Αταμάν θορυβήθηκε όταν η Ρεάλ μείωσε στους επτά πόντους (79-72), ωστόσο με το τάιμ άουτ δεν κατάφερε να αλλάξει τα δεδομένα και οι Μαδριλένοι μείωσαν στους τέσσερις πόντους (79-75), επιστρέφοντας για τα καλά από το -17. Οι Τούρκοι, με ένα σερί 4-0 έβγαλαν αντίδραση στο αντίστοιχο σερί 12-0 των φιλοξενούμενων και πήγαν εκ νέου στο +8 (83-75). Το σύνολο του Τσους Ματέο έδειξε πως έχει… ψυχή και μείωσε για ακόμη μία φορά τη διαφορά, αλλά αυτή τη φορά την έφτασε στο καλάθι (83-81). Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι πέρασαν και μπροστά στο σκορ με τρίποντο του Γιαμπουσέλι (83-84), μετά από σκληρή άμυνα των γηπεδούχων. Ο Λάρκιν έδωσε… ανάσα στην ομάδα του με τρίποντο για το 86-84. Στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα, η Έφες πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (88-84) και εν τέλει πήραν τη νίκη με 90-89.//

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 42-39, 77-60, 90-89.