Νίκησε τον Μπέντιλ με… άμυνα η Ρεάλ

Η “βασίλισσα” βρέθηκε σε μέτριο επιθετικό βράδυ, ωστόσο έκαμψε την αντίσταση του Ερυθρού Αστέρα και του εξαιρετικού Γκανέζου φόργουορντ/σέντερ και επικράτησε με 72-56 στο “Γουίζινγκ Σέντερ”.

Τη δεύτερη φετινή της νίκη στην Ευρωλίγκα πέτυχε η Ρεάλ Μαδρίτης. Οι πρωτευουσιάνοι τα χρειάστηκαν σε ένα σημείο του αγώνα, ωστόσο εν τέλει επικράτησαν των Σέρβων που έμειναν χαμηλά στο σκορ. Πλέον, βρίσκονται στην 9η θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 2-2, την ώρα που ο Αστέρας έμεινε στην τελευταία θέση με 0-4.

Οι Μαδριλένοι κυριάρχησαν από το πρώτο δευτερόλεπτο του αγώνα. Οι παίκτες του Ματέο δεν άφησαν τους αντιπάλους τους να πάρουν… ανάσα και ξέφυγαν από το πρώτο δεκάλεπτο με 15 πόντους διαφορά (25-10). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να διατηρηθούν κοντά στο σκορ και με Μπεν Μπέντιλ να ξεχωρίζει κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια βρισκόμενοι πίσω με εννέα πόντους (39-30). Παρ’ ότι η διαφορά έφτασε έως και τους δύο (44-42), οι “μερένγκες”… ξύπνησαν μετά τα μέσα της τρίτης περιόδου. Ο Μούσα βοήθησε σημαντικά με τους πόντους του και η Ρεάλ έφτασε ξανά στο +10, στα 30 αγωνιστικά λεπτά. Οι Σέρβοι το πάλεψαν, ωστόσο ένας Μπέντιλ δεν ήταν αρκετός. Ο Γιαμπουσέλε ανέβασε και αυτός την απόδοσή του, ουσιαστικά “καθαρίζοντας” το ματς για τη “Βασίλισσα”. Το 10-0 σερί, δύο λεπτά πριν το τέλος, ήταν αρκετό για να κριθεί ο νικητής.

Τα δεκάλεπτα: 25-10, 39-30, 54-44, 72-56