Νίκησε μετά από ένα μήνα ο Προμηθέας (highlights)

Επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα μετά από τριάντα τέσσερις ημέρες για την ομάδα του Μάκη Γιατρά που επικράτησε στο «ΔΑΚ Τόφαλος» με 78-69 επί του Ηρακλή.

Ο Προμηθέας κατάφερε να διατηρηθεί στην πέμπτη θέση, όντας μια νίκη πίσω από την ΑΕΚ. Από την άλλη, οι Θεσσαλονικείς βυθίστηκαν ακόμα περισσότερο όντες πλέον στο -2 από τον Ιωνικό, έχοντας και ματς περισσότερο. Την επόμενη αγωνιστική, οι Πατρινοί θα αγωνιστούν εκτός έδρας κόντρα στη Λάρισα. Ταυτόχρονα, οι Κυανόλευκοι θα υποδεχτούν τον πρωταθλητή Παναθηναϊκό.

Το ξεκίνημα του Ηρακλή ήταν αρκετά καλό. Ο Παπαδάκης με 4/4 τρίποντα έδωσε αρκετές λύσεις επιθετικά για τους Θεσσαλονικείς. Παρ’ όλα αυτά, ο Προμηθέας έμεινε κοντά στο σκορ με τους Φράνκαμπ και Σίμπσον να πρωταγωνιστούν. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Μέξα έφτασαν έως και το +4 (31-27). Όμως, ένα σερί των γηπεδούχων στα τελευταία λεπτά του έστειλε στα αποδυτήρια με προβάδισμα εννέα πόντων (43-34).

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν την προσπάθειά τους στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά δεν μπόρεσαν να μείνουν στη διεκδίκηση της νίκης. Μια επιθετική «έκρηξη» του Φράνκαμπ οδήγησε την ομάδα του Γιατρά στο +14 (64-50). Η τελευταία περίοδος δεν είχε ιδιαίτερο ενδιαφέρον, με τους Πατρινούς να βρίσκονται πολύ μπροστά στο σκορ. Το ματς είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα και οι δύο προπονητές άνοιξαν το ροτέισον. Ο Ηρακλής έκανε ένα 12-0 σερί στο φινάλε αλλά ήταν πολύ αργά για να διεκδικήσει οτιδήποτε.

Ο MVP

Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Κόνερ Φράνκαμπ που τελείωσε με 18 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Κώστας Παπαδάκης με 21 πόντους (5/7 τρίποντα)

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 43-34, 64-52, 78-69.

Προμηθέας Πάτρας (Μάκης Γιατράς): Γκραντ 8, Χαντ 10, Δ. Αγραβάνης 14, Γ. Αγραβάνης 4, Σίμπσον 11 (1), Λάγιος, Άντριτς 13 (3), Φράνκαμπ 18 (2), Μπαζίνας, Τανούλης.

Ηρακλής (Κώστας Μέξας): Σταμάτης 8 (2), Χένρι 11, Γκάρετ 17 (16 ριμπάουντ), Φίλιος, Χαριτόπουλος, Ντολεζάι 1, Εϊμπραμς 11 (1), Παπαδάκης 21 (5).