Νίκησε και φώναξε παρών

Ο Απόλλων Πάτρας επικράτησε του Λαυρίου με 71-60 και έδειξε πως μπορεί να παλέψει για την παραμονή μέχρι το τέλος, καθώς αυτή η νίκη της δίνει τεράστια ανάσα για την συνέχεια του πρωταθλήματος.

Στο κλειστό της “Περιβόλας” ο Απόλλωνας φιλοξένησε το Λαύριο με στόχο την νίκη που θα τον ξεκολλήσει από την τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, απέναντι στην ομάδα των νοτίων προαστίων που είχε ξεκινήσει εξαιρετικά την σεζόν. Με την έναρξη της αναμέτρησης επικράτησε η αστοχία και τα λάθη των δυο πεντάδων. Συγκεκριμένα, στα σουτ τριών πόντων δεν ξεπέρασαν το 15% με τους φιλοξενούμενους να έχουν και έξι λάθη. Η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 14-9 με τους προπονητές να ανακατεύουν την τράπουλα για να βρουν λύσεις στο σκορ. Στη δεύτερη περίοδο οι ομάδες απελευθερώθηκαν με τις άμυνες να γίνονται πιο ελαστικές. Ο Μπλέιλοκ με τον Βον ήταν αυτοί που ηγούνταν της προσπάθειας των “Φρουρών της Αχαΐας” με τους φιλοξενούμενους να έχουν ως κορυφαίους τους Ζάρα και Τσάμη να μειώνουν την διαφορά που είχαν χτίσει η Πατρινοί. Στο τέλος του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι πήραν διψήφια διαφορά με 34-23, κάνοντας σημαντικό βήμα για την νίκη από το πρώτο μέρος.

Στην τρίτη περίοδο ο Απόλλωνας ήταν πολύ καλύτερος σε σχέση με τις δυο πρώτες περιόδους πετυχαίνοντας πόντους στο ανοιχτό γήπεδο, με την έκπληξη της αναμέτρησης  να είναι ο Γάιος Σκορδίλης που πέτυχε 10 πόντους στα πρώτα πέντε λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου. Η μεγαλύτερη διαφορά ήταν το +20 με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να μειώσουν για να πάνε στη τελευταία περίοδο για την ανατροπή. Το σκορ έκλεισε στο 51-34 με την ομάδα από την Αχαΐα να κάνει εξαιρετική τρίτη περίοδο και να έχει όλες τις βάσεις για την νίκη στο τελευταίο δεκάλεπτο. Στη τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι συντηρούσαν τη διαφορά που είχαν από τις προηγούμενες περιόδους. Η αδυναμία των παικτών του Κώστα Μέξα φάνηκε από το σκορ, καθώς στα μέσα του τέταρτου δεκάλεπτου είχε πετύχει 39 πόντους με τους γηπεδούχους να υπερτερούν σε όλες τις στατιστικές. Το τελικό 71-60 έδωσε την δεύτερη νίκη στην ομάδα του Απόλλωνα και κρατήθηκε πάνω από την Καρδίτσα, έστω και προσωρινά περιμένοντας το αποτέλεσμα της ομάδας από τη Θεσσαλία.

Τα δεκάλεπτα: 14-9, 34-23, 51-34, 71-60

Απόλλων Πάτρας (Χριστόπουλος): Μπράουν, Γκιουζέλης, Μουράτος, Σαλούστρος, Βον, Μπλέιλοκ, Γουάσινγκτον, Καφέζας, Όσμπορν, Σκορδίλης, Βισσαρίου

Λάυριο (Μέξας): ΝτεΤζούλιους, Γκρόμοβς, Θόρτον, Ζάρας, Μουρ, Καστανέδα, Δεϊμέζης, Φλάτεν, Οικονομόπουλος, Παπαδάκης, Σπρίτζιος, Τσάμης