Νικηφόρο ξεκίνημα για την Βαλένθια

Με τους Κρις Τζόουνς και Σέμι Οτζελέγιε να κάνουν σπουδαίο ματς, οι “νυχτερίδες” επικράτησαν 70-65 της Μονακό στην πρώτη έκπληξη της φετινής Euroleague. Πάλεψε μόνος του ο Μάικ Τζέιμς ο οποίος είχε 27 πόντους 7 ριμπάουντ και 7 ασίστ και λίγο έλειψε να πραγματοποιήσει trible double.

Ο αγώνας

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά στις επιθέσεις τους, με τους Γάλλους να είχαν ένα ισχνό προβάδισμα (7-6, στο 5′). Οι Γάλλοι συνέχισαν να έχουν την καλή κυκλοφορία στην επίθεση, με την ομάδα του Ομπράντοβιτς να αποκτάει ένα προβάδισμα 6 πόντων (15-9) στο 7′. Οι “νυχτερίδες” βρίσκοντας κυρίως λύσεις από την περίμετρο, μείωσαν και στους τρεις (18-15). Διαφορά που ήταν και το πρώτο δεκάλεπτο, με τους Μονεγάσκους να είχαν ένα ισχνό προβάδισμα (20-17).

Οι Γάλλοι συνέχισαν την καλή τους απόδοση στον αγώνα, χωρίς να δείχνει εύκολα σουτ στους Ισπανούς και είχαν προβάδισμα (25-19 στο 12′). Ωστόσο, η ομάδα του Μουμπρού με ένα 7-0 σερί, και με τον Οτζελέγε να έφτανε στους 12 πόντους, πέρασε μπροστά (26-25, στο 14′). Μάλιστα, με καλό ρυθμό από την περίμετρο η Βαλένθια μεγάλωσαν την διαφορά στο +4 (32-28 στο 15′). Με τον Μάικ Τζέιμς να παίρνει το “όπλο” του, η Μονακό έκανε ένα επιμέρους σκορ 10-4, ξανά ανέκτησαν το προβάδισμα (38-36) στο 19′.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι ομάδες δίνοντας έμφαση στις άμυνες, μην έχοντας το παιχνίδι καλό ρυθμό, η Μονακό ανέκτησε προβάδισμα πέντε πόντων (41-46 στο 25′). Ο Μάικ Τζέιμς που ήταν η κύρια αναφορά της ομάδας του Ομπράντοβιτς, έχοντας 17 πόντους, έδωσε “αέρα” οκτώ πόντων (51-43 στο 28′). Με ένα 10-0 σερί οι γηπεδούχοι πήραν εκ νέου προβάδισμα 53-51 στην λήξη της τρίτης περιόδου, με τον Οτζελέγε να είναι ο πρωταγωνιστής των Ισπανών.

Στην τέταρτη περίοδο οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με τους γηπεδούχους να είχαν ένα ισχνό προβάδισμα τριών πόντων (58-55 στο 34′). Ο Οκόμπο με ένα τρίποντο κράτησε την διαφορά στην ελάχιστη τιμή για τους φιλοξενούμενους 58-58 στο 35′. Ο Μάικ Τζέιμς ο οποίος έφτασε στους 21 πόντους έβαλε μπροστά τους Γάλλους 61-63 2:11 πριν το τέλος. Οι Ισπανοί με ένα 7-0 σερί, με τους Κρις Τζόουνς και Οτζελέγε πήρα ένα “αέρα” επτά πόντων (70-63, 40”) πριν το τέλος. Έτσι, οι “νυχτερίδες” πανηγύρισαν μια σπουδαία νίκη και ξεκίνησαν νικηφόρα στο μαραθώνιο της Euroleague.//ΓΓ

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 39-38, 53-51, 70-65

Βαλένθια(Μουμπρού): Χάρπερ 1, Κλαβέρ, Πουέρτο, Ρίβερς 5, Πραντίγια 3, Τζόουνς 14, Ίνγκλις 9 (6 ριμπάουντ), Γιόβιτς 2, Τουρέ 5, Ρόμπερτσον 8, Ντέιβις 4, Οτζελέγε 19 (7 ριμπάουντ)

Μονακό (Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 17 (4/7 τρίποντα), Μπλόσομγκεϊμ 4, Μπράουν 8, Ντιαλό 5, Κορνελί, Τζαϊτέ, Μοτιεγιούνας 8 (5 ριμπάουντ), Τάρπεϊ, Ουαταρά, Στραζέλ 2, Χολ, Τζέιμς 21 (7 ριμπάουντ, 7 ασίστ).