Νικηφόρα επιστροφή του “Βασιλιά” στο Κλίβελαντ

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς αγωνίστηκε κόντρα στην παλιά του ομάδα, τους Καβαλίερς, φορώντας την φανέλα των Λέικερς, σε μία αναμέτρηση από την οποία οι “Λιμνάνθρωποι” βγήκαν νικητές, με τελικό σκορ 121-115.

Η ομάδα από το Λος Άντζελες φιλοξενήθηκε στο “Rocket Mortgage FieldHouse”, στο Κλίβελαντ, από όπου πέρασαν νικηφόρα με πρωταγωνιστές τους ΛεΜπρόν Τζέιμς και Άντονι Ντέιβις. Έτσι, οι Λέικερς έκαναν το 10-7, αποκομίζοντας την τρίτη συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη τους.

Η ομάδα του “Βασιλιά” πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση στην τελευταία περίοδο, στην οποία απέκτησε διαφορά 8 πόντων, “καθαρίζοντας” το ματς. Μάλιστα, ο Άντονι Ντέιβις σκόραρε 23 από τους 32 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο, πραγματοποιώντας νταμπλ-νταμπλ εμφάνιση, αφού μάζεψε και 13 ριμπάουντ. Όσον αφορά τον ΛεΜπρόν Τζέιμς, σκόραρε 22 πόντους, μάζεψε 6 ριμπάουντ και μοίρασε 6 ασίστ.

Ο μοναδικός που στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων από μεριάς των γηπεδούχων ήταν ο Ντόναβαν Μίτσελ, ο οποίος πέτυχε 22 πόντους, αλλά είχε ποσοστό 4/18 σουτ εντός παιδιάς.

Τα δωδεκάλεπτα: 40-35, 71-70, 94-93, 115-121.//ΓΚ