«Αντίο» με ήττα στον τελικό της παρηγοριάς

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε του Ολυμπιακού με 84-74 στον μικρό τελικό του φάιναλ φορ του Βελιγραδίου.

Η Ελληνική ομάδα αποχαιρέτησε την Ευρωλίγκα κατακτώντας την 4η θέση στην κατάταξη. Πλέον, συγκεντρώνεται στις εγχώριες διοργανώσεις και πιο συγκεκριμένα τα πλέι οφ της μπάσκετ λιγκ. Πρώτος αντίπαλος στον δρόμο για την επιστροφή στο πρωτάθλημα θα είναι το Περιστέρι του Μίλαν Τόμιτς. Από την άλλη, οι Καταλανοί έχουν μπροστά τους τον στόχο της κατάκτησης της ACB.

Η Μπαρτσελόνα έδειξε μεγαλύτερη συγκέντρωση στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Η ομάδα του Σάρας έφτασε σχετικά γρήγορα στο +8 (10-2). Ο Σανλί, απειλώντας από όλες τις αποστάσεις, ήταν αυτός που ξεχώρισε. Οι «ερυθρόλευκοι» επέστρεψαν με τους Ντόρσεϊ και Βεζένκοφ να πετυχαίνουν συνολικά δεκατρείς πόντους. Το πρώτο δεκάλεπτο «έκλεισε» με τους «μπλαουγκράνα» στο +4 (20-18).

Στη δεύτερη περίοδο, οι παίκτες του Μπαρτζώκα θέλησαν να προηγηθούν και το κατάφεραν. Ένα καλάθι και φάουλ του Κώστα Σλούκα, έβαλε τους Πειραιώτες μπροστά στο σκορ (31-30). Παρ’ όλα αυτά, οι τυπικά γηπεδούχοι «πυροβόλησαν» έξω από τα 6,75μ. για να αποκτήσουν ξανά τον έλεγχο του ματς. Δύο τρίποντα του Αμπρίνες και ένα του Σανλί, έδωσαν στην Μπάρτσα προβάδισμα επτά πόντων (45-38). Με αυτό το σκορ οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες.

Στο δεύτερο ημίχρονο ανέλαβε δράση ο Νίκολα Μίροτιτς, θέλοντας να «καθαρίσει» το ματς. Ο Μαυροβούνιος φόργουορντ επιβλήθηκε στο ζωγραφιστό με τη διαφορά να «εκτοξεύεται» στους 15 πόντους (57-42). Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να πλησιάσει με ένα προσωπικό σερί του Βεζένκοφ και έφτασε έως το -6 (62-56).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, το σκορ έμεινε σχετικά χαμηλά. Οι δύο ομάδες δεν ήταν ιδιαίτερα εύστοχες, όμως, η διαφορά παρέμενε χαμηλή. Παρ’ ότι στην πραγματικότητα το διακύβευμα ήταν ουσιαστικά ανύπαρκτο, όλοι οι παίκτες έδιναν «μάχες» στο παρκέ. Η «κλάση» των Καλάθη και Μίροτιτς έπαιξε καθοριστικό ρόλο στο φινάλε για να πάρουν τη νίκη οι «μπλαουγκράνα». Ο Έλληνας γκαρντ μοίρασε αρκετές μπάλες στους συμπαίκτες του στα τελευταία λεπτά. Οι Καταλανοί επικράτησαν με σκορ 84-74.

Ο MVP

Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Νίκολα Μίροτιτς. Ο Μαυροβούνιος φόργουορντ μέτρησε 27 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης. Σε 25:37 λεπτά συμμετοχής είχε 19 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 45-38, 62-56, 84-74

Οι διαιτητές: Μπελόσεβιτς, Λάτισεβς, Γιαβόρ

Μπαρτσελόνα (Σαρούνας Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 10 (5/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 λάθη), Έξουμ 3, Σανλί 16 (3/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ), Χέιζ, Λαπροβίτολα 4, Αμπρίνες 8 (2/5 τρίποντα), Χίγκινς 11 (1), Κούριτς (0/3 τρίποντα), Γιοκουμπάιτις 4, Μίροτιτς 19 (7/10 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Καλάθης 9 (3/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 0/1 βολή, 8 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη).

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 8 (2/3 τρίποντα), Ντόρσεϊ 10 (3/4 δίποντα, 4/4 βολές), Λούντζης, Λαρεντζάκης 5 (1 τρίποντο, 3 ασίστ), Φαλ 2, Σλούκας 14 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Μάρτιν 2 (1/4 δίποντα), Βεζένκοβ 20 (6/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/7 βολές, 11 ριμπάουντ), Πρίντεζης, Παπανικολάου (0/3 τρίποντα), Ζαν Σαρλ 2, ΜακΚίσικ 11 (3/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 5/6 βολές, 3 ασίστ, 5 λάθη).