Νίκη… τετράδας για τη Μονακό

Απόντος του Μάικ Τζέιμς, οι Μονεγάσκοι απέδρασαν με το 102-93 σε βάρος της Μπασκόνια, από την “Φερνάντο Μπουέσα Αρίνα”, για την αναμέτρηση που διεξήχθη στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής της Euroleague.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στα πρώτα λεπτά του αγώνα, φτάνοντας γρήγορα έως και στο +7 (19-12). Η περίοδος έκλεισε με το σκορ στο 28-23, ωστόσο οι παίκτες του Σάσα Ομπράντοβιτς, επανήλθαν πολύ γρήγορα στη συνέχεια. Τζόρνταν Λόιντ και Ντόντα Χολ βοήθησαν τα μέγιστα στην ανατροπή (41-40), η οποία έγινε μετά από ένα σερί 10-2 στα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου. Το μομέντουμ άνηκε πλήρως στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια με προβάδισμα πέντε πόντων (52-47).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν πιο… ισορροπημένο, με τους Χάουαρντ και Τόμπσον να αναλαμβάνουν το φορτίο της ομάδας του Πεναρόγια στην επίθεση. Οι Οκόμπο και Ντιαλό έκαναν τη διαφορά για τη Μονακό, η οποία έδειξε ψυχραιμία στο φινάλε, ενώ νωρίτερα το ματς είχε μετατραπεί σε… ντέρμπι. Το 91-87 των Βάσκων ακολουθήθηκε από ένα σερί 15-2 για τους Μονεγάσκους, οι οποίοι επικράτησαν με 102-93 και πλέον ισοβαθμούν στην τρίτη θέση με Μπαρτσελόνα, έχοντας ρεκόρ 18-10. Οι αντίπαλοί τους από τη άλλη… έμπλεξαν σε τετραπλή ισοβαθμία με Παρτίζαν, Μακάμπι και Ζαλγκίρις στο 15-13.//

Τα δεκάλεπτα: 28-23, 47-52, 73-74, 93-102