Νίκη πρωτιάς με… μυθικό σουτ Οκόμπο στην εκπνοή!

Παρ’ ότι η ουραγός της Euroleague Άλμπα Βερολίνου την δυσκόλεψε πάρα πολύ, η Μονακό κατάφερε να επικρατήσει με 92-89 στην έδρα της και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας, όπου πλέον συγκατοικεί με Μπαρτσελόνα και Φενερμπαχτσέ.

Ο Έλι Οκόμπο ήταν αυτός που έκρινε την αναμέτρηση βάζοντας ένα εκπληκτικό buzzer-beater τρίποντο με step-back, έχοντας πρώτα σπάσει τους αστραγάλους του αντιπάλου του. Οι Μονεγάσκοι έχουν πλέον ρεκόρ 10 νικών και 4 ηττών, ακριβώς όπως Καταλανοί και Τούρκοι. Από την άλλη, οι Βερολινέζοι έχασαν για 11η συνεχόμενη φορά στη διοργάνωση και έχουν πλέον 3-11, όντες μόνοι στην τελευταία θέση.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Παρά το αρχικό “ξέσπασμα” των γηπεδούχων (9-2 στο 3′), οι Γερμανοί ισορρόπησαν γρήγορα την κατάσταση (19-19 στο 7′). Ο Ίσραελ Γκονζάλες βρήκε αρκετούς πρωταγωνιστές στο σκοράρισμα, την ώρα που τα μεγάλα ατού της Μονακό (Τζέιμς, Οκόμπο) έμειναν… σε χαμηλές πτήσεις. Το βασικό “όπλο” των παικτών του Ομπράντοβιτς ήταν το σουτ τριών πόντων (38-30 στο 13′), με το ποσοστό να ξεπερνά το 50% και τον Μπλόσομγκεϊμ να έχει δύο εύστοχα. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους Μονεγάσκους στο +8 (52-44).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Μονακό κράτησε το ισχνό προβάδισμά της (60-56 στο 25′), με τον Άλφα Ντιαλό να είναι ο κύριος εκφραστής των επιθέσεών της. Για την Άλμπα πήραν… μπρος οι Λο και Λάμμερς, φτάνοντας το σκορ στο… σουτ (66-63), λίγο πριν το 30′. Οι Γερμανοί απέδειξαν ότι είναι “σκληρά καρύδια” και μάλιστα κατάφεραν να προηγηθούν (80-79) τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Η Μονακό βρήκε τα κρίσιμα σουτ, βγάζοντας παράλληλα και άμυνες. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν (89-89) με τον Λάμμερς 17 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ωστόσο, ο Έλι Οκόμπο ήταν αυτός είπε την… τελευταία κουβέντα, βάζοντας ένα εκπληκτικό buzzer-beater τρίποντο με step-back, έχοντας πρώτα σπάσει τους αστραγάλους του αντιπάλου του για το τελικό 92-89.

O MVP

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Μάικ Τζέιμς με 8 πόντους, 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ σε 25 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα.//

Τα δεκάλεπτα: 28-25, 52-44, 72-65, 92-89