Νίκη… οκτάδας για τη Μακάμπι

Η ομάδα του Όντεντ Κάτας, παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πολλές φορές πίσω στο σκορ, κατάφερε να “λυγίσει” εκτός έδρας την Ολίμπια Μιλάνο (77-71) και βρίσκεται πλέον στην όγδοη θέση της Euroleague.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ ήταν πιο ψύχραιμη στο τέλος του παιχνιδιού και με… καυτό Λορέντσο Μπράουν έφυγε με το “διπλό” από το “Μεντιολάνουμ Φόρουμ”. Το σύνολο του Έτορε Μεσίνα δε λέει να… ξεκολλήσει από την τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η Μακάμπι μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκε γρήγορα στο ξεκίνημα (10-4, 3′). Στη συνέχεια ανέβασε ρυθμό και η Ολίμπια Μιλάνο, ισοφαρίζοντας άμεσα (12-12, 6′). Μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου, οι δύο ομάδες βάδιζαν… χέρι-χέρι και την ολοκλήρωσαν ισόπαλες (21-21).

Στο ίδιο “μοτίβο” κινήθηκε και το δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Ισραηλινούς να έχουν το ελάχιστο προβάδισμα (26-25, 13′). Οι γηπεδούχοι κρατούσαν χαμηλά την ομάδα του Όντεντ Κάτας και σε συνδυασμό με ορισμένες ωραίες ατομικές ενέργειες βρισκόταν μπροστά στο σκορ (33-30, 16′). Το ημίχρονο τελείωσε με τους Ιταλούς να προηγούνται με 40-32.

Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και μπήκαν… φουριόζοι στο δεύτερο ημίχρονο (41-41, 23′). Η συνέχεια, ωστόσο, δεν ήταν ανάλογη και η Ολίμπια Μιλάνο πήρε ευρύ προβάδισμα (54-45, 26′). Πολλά σκαμπανεβάσματα στην απόδοση και των δύο ομάδων, με σερί εκατέρωθεν και το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε ισόπαλο (59-59).

Οι δύο ομάδες μπήκαν… διστακτικά στην τέταρτη περίοδο και το σκορ παρέμενε χαμηλά (62-61, 33′). Η Μακάμπι Τελ Αβίβ έδειχνε να είναι πιο “διψασμένη” και με πολύ καλή άμυνα πέρασε μπροστά με 69-65, στο 36′. Η ομάδα του Όντεντ Κάτας κατάφερε, εν τέλει, να πάρει μια πολύ σημαντική νίκη, επικρατώντας με 77-71.