Νίκη με ανατροπή για την Εφές

Η τουρκική ομάδα έκανε ένα εξαιρετικό τελευταίο δεκάλεπτο και επικράτησε με 81-79 της Παρτίζαν στην πρώτη ημέρα του 5ου τουρνουά “Παύλος Γιαννακόπουλος”, παίρνοντας το εισιτήριο για τον τελικό.

Η τυπικά γηπεδούχος Εφές δεν ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση, επέλεξε να επιτεθεί ως επί το πλείστον από την περιφέρεια και πλήρωσε την αστοχία της, μένοντας πίσω στο σκορ από την αρχή του παιχνιδιού. Η τουρκική ομάδα χρειάστηκε τρία λεπτά για να πετύχει το πρώτο της καλάθι και η Παρτίζαν, που πήγε σε πιο ορθολογικές επιθέσεις κατάφερε να “χτίσει” μία διαφορά. Με κορυφαίους του Νάναλι και Άντζουσιτς, 6 και 7 πόντους αντίστοιχα, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με +11 (23-12).

Εντελώς διαφορετική εικόνα από τους παίκτες του Ερντέμ Τσαν στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, κάτι που οφείλεται στην ταυτόχρονη παρουσία των Τόμπσον, Μπομπουά, Μπράιαντ, Κλάιμπερν και Πλάις στο παρκέ. Καλύτερο πρόσωπο έδειξε η Εφές και στις δύο πλευρές του παρκέ. Με 8-0 σερί άρχισε το δεύτερο δεκάλεπτο, με τη διαφορά να πέφτει στους τρεις (23-20), ενώ δύο τρίποντα του Μπομπουά έφεραν το ματς στα ίσα (26-26). Η Παρτίζαν κατάφερε και πάλι να ξεφύγει με 35-28, ωστόσο οι Τούρκοι βρήκαν λύσεις από την περίμετρο και έκλεισαν το ημίχρονο, μειώνοντας σε απόσταση ενός τριπόντου (43-40).

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ξεχώρισε η αμυντική λειτουργία της ομάδας του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, που δεν επέτρεψε στην Εφές να κάνει το παιχνίδι της. Μόλις τέσσερις πόντους σε εξίμισι λεπτά πέτυχαν οι Τούρκοι, που δεν μπόρεσαν να αντιμετωπίσουν την επιθετικότητα στην άμυνα της Παρτίζαν, που έφθασε μέχρι και το +13 (57-44), παίρνοντας λύσεις και από τον Καμίνσκι, που μπήκε για πρώτη φορά στον αγώνα. Όμως η διαφορά κατέβηκε στους επτά (61-54) στη λήξη της τρίτης περιόδου και το ενδιαφέρον παρέμεινε μεγάλο για το τέλος.

Η Εφές είχε το μομέντουμ και το εκμεταλλεύτηκε, μπαίνοντας στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Κλάιμπερν για την αντεπίθεση της τουρκικής ομάδας, που βελτιώθηκε και στις δύο πλευρές του παρκέ και με επιμέρους 13-3, πέρασε μπροστά με 67-64, 6:17 πριν το φινάλε. Στη συνέχεια έφθασε μέχρι και το +7 (71-64), αλλά η Παρτίζαν βρήκε τον τρόπο να ανακτήσει τον έλεγχο. Με βολές του Πάντερ βρέθηκε να προηγείται με 79-78 στο τελευταίο λεπτό. Στα 57’’ ο Μπράιαντ έκανε 1/2 βολές και ισοφάρισε σε 79-79, ακολούθησαν άστοχες επιθέσεις εκατέρωθεν και ο Τόμπσον με φόλοου έκανε το 81-79 για την Εφές στα 14’’. Ο Λεντέι αστόχησε σε δίποντο στο φινάλε και δεν άλλαξε κάτι στο ματς.//MΠ

Τα δεκάλεπτα: 12-23, 40-43, 54-61, 81-79