Νίκη και αγωνία για τη Γεωργία | Δυσκολεύτηκαν αλλά πήραν το αποτέλεσμα οι Ιταλοί

Σπουδαία εμφάνιση από τους Ουκρανούς για τρία δεκάλεπτα κόντρα στην Ιταλία, που όμως προδόθηκαν από τα κακά ποσοστά στο τρίποντο, ενώ από την άλλη στη Γεωργία κάθονται σε… αναμμένα κάρβουνα, με τον Σενγκέλια να τραυματίζεται στον ώμο.

Δύο σπουδαίες αναμετρήσεις, με βάση την εξέλιξή τους έγιναν σήμερα (24/08) για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023. Οι Γεωργιανοί επικράτησαν, έστω και δύσκολα από τη στιγμή που τραυματίστηκε ο Σενγκέλια, των Ολλανδών με 77-66, με τους Ιταλούς να τα βρίσκουν σκούρα, αλλά να μη στραβοπατούν κόντρα στους Ουκρανούς, τους οποίους νίκησαν με 97-89.

Γεωργία-Ολλανδία 77-66.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν κυριολεκτικά πόντο-πόντο. Η Ολλανδία εκμεταλλευόταν τα λάθη της Γεωργίας και έβρισκε εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό, χωρίς όμως το σκορ να ξεφεύγει, κυρίως λόγω του εκπληκτικού Σενγκέλια.

Ο Γεωργιανός φόργουορντ μέτρησε 16 πόντους σε 17 λεπτά συμμετοχής στο πρώτο ημίχρονο, κρατώντας στο σκορ τη χώρα του, σε ένα παιχνίδι που τα δύο πρώτα δεκάλεπτα έληξαν στην απόλυτη ισοπαλία (18-18 και 17-17).

Η τρίτη περίοδος όμως ήταν εντελώς διαφορετική από το πρώτο ημίχρονο, με τους Γεωργιανούς να ξεκινούν με το τρομερό 16-0 στα πέντε πρώτα λεπτά. Ο έλεγχος στα ριμπάουντ και τα πολλά κλεψίματα των Γεωργιανών (14-8) έδωσαν ρυθμό πρώτα στην άμυνα της ομάδας του Ζούρου και μετά στην επίθεση.

Το σκηνικό άλλαξε εντελώς στο τελευταίο δεκάλεπτο. Οι Ολλανδοί εκμεταλλευόμενοι το τραυματισμό του Τόκο Σενγκέλια (χτύπησε στον ώμο και υπάρχουν ανησυχίες ενόψει Eurobasket) και την αστοχία των Γεωργιανών από τα 6,75, έκαναν επιμέρους σκορ 6-16 στα πρώτα 5′ λεπτά και μείωσαν το παιχνίδι στο καλάθι (62-60). Ένα ξέσπασμα όμως των, άστοχων μέχρι τότε, Μαμουκελασβίλι (10π./10ρ.) και ΜακΦάντεν (19π./5α.) ήταν αρκετό για να νικήσουν τον πρώτο σκόρερ της αναμέτρησης Γουόρθι Ντε Γιονγκ (22 π.) για το τελικό 77-66.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 35-35, 56-44, 77-66.

Ουκρανία-Ιταλία 89-97.

Η Ουκρανία αιφνιδίασε τους Ιταλούς μπαίνοντας δυνατά στην αναμέτρηση και διατηρώντας υψηλά τα ποσοστά της στο δίποντο, τελείωσε την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 19-18 και τους Ιταλούς να δυσκολεύονται να βρουν πόντους στον αιφνιδιασμό.

Στη δεύτερη περίοδο η Ιταλία προσπάθησε να αντιδράσει και να ανεβάσει το ρυθμό κάνοντας επιθέσεις των 10 δευτερολέπτων, όμως η αστοχία των Ιταλών μεν και ο έλεγχος στα ριμπάουντ από τους Ουκρανούς, έδωσαν εύκολους πόντους στους δεύτερους, οι οποίοι τελείωσαν το ημίχρονο στο +11 (45-34).

Οι Ιταλοί μπήκαν δυνατά στη τρίτη περίοδο, με τους Φοντέκιο (20π.) και Γκαλινάρι (10π.) να αναλαμβάνουν την πρωτοκαθεδρία στο σκοράρισμα. Από κοντά ο Μέλι (17π./6ρ.)στο σκοράρισμα και στον έλεγχο στα ριμπάουντ, έδωσαν προβάδισμα 5 πόντων (67-72) στο τέλος του δεκαλέπτου στη χώρα της.

Η τελευταία περίοδος κυλούσε πόντο-πόντο με τους Μιχάϊλιουκ (11π.) και Πούστοβι (11π.) να κουβαλούν το σκοράρισμα της Ουκρανίας. Οι Ιταλοί όμως μέσα από την άμυνά τους, τα λίγα λάθη (10) και τα καλά ποσοστά στο τρίποντο (42%) διατηρούσαν μια διαφορά ασφαλείας, με το τελικό 89-97 να διαμόρφωνεται από απανωτές βολές στο τελευταίο ενάμιση λεπτό.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 45-34, 67-72, 89-97.