Νίκη για την Τουρκ Τέλεκομ | “Γονάτισε” η Μπεσίκτας

Το EuroCup διανύει την 11η αγωνιστική του ημέρα, χαρίζοντάς μας μερικές ακόμη φανταστικές αναμετρήσεις.

Προμετέι – Μπεσίκτας 89-70

Η τουρκική ομάδα μπήκε πολύ νωχελικά στην αναμέτρηση, με τους γηπεδούχους να προηγούνται στην λήξη της πρώτης περιόδου, με σκορ 26-14. Ωστόσο, η Μπεσίκτας κατάφερε να μειώσει την διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο, με μπροστάρη τον Οντρέι Μπάλβιν. Μάλιστα, οι οικοδέσποινα ομάδα έκλεισε την “ψαλίδα” στους 5 πόντους, με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου (45-40).

Ο Μάθιου Μίτσελ όμως, πήρε την σκυτάλη του… αρχηγού και άνοιξε ξανά την διαφορά, η οποία πήρε χαώδεις διαστάσεις. Πιο συγκεκριμένα, η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 72-50. Στο ίδιο τέμπο συνεχίστηκε και το τέταρτο δεκάλεπτο, με το ματς να ολοκληρώνεται με τελικό σκορ 89-70.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 45-40, 72-50, 89-70.

Μπουργκ – Τρέντο 79-67

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με πολύ χαμηλό σκορ, αφού η πρώτη περίοδος έληξε με σκορ 15-10, υπέρ της οικοδέσποινα ομάδας. Οι άμυνες δεν ήταν ιδιαίτερα καλές, αλλά ακόμη πιο αδύναμες ήταν οι επιλογές σκοραρίσματος. Η έλλειψη παραγωγής και δημιουργίας κόστισε και στις δύο ομάδες, αλλά γύρισαν στο δεύτερο δεκάλεπτο… δριμύτερες. Για την ακρίβεια, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 35-34, έχοντας πάρει “κεφάλι” δύο πόντων η Μπουργκ.

Ωστόσο, οι γηπεδούχοι αύξησαν αμέσως την διαφορά, μετά την επιστροφή από τα αποδυτήρια για το δεύτερο μισό, αφού η Τρέντο έδειξε να γυρνάει… χαμένη. Μάλιστα, η Μπουργκ κατάφερε να ανοίξει διαφορά τάξεως 9 πόντων, με σκορ τρίτης περιόδου 56-47. Τίποτα απολύτως δεν άλλαξε στην τελευταία περίοδο, αφού η οικοδέσποινα ομάδα κράτησε ελεγχόμενη την απόσταση, με την αναμέτρηση να ολοκληρώνεται στο 79-67.

Τα δεκάλεπτα: 15-10, 35-34, 56-47, 79-67.

Μπούντουτσνοστ – Τουρκ Τέλεκομ 73-96

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν χέρι – χέρι στην πρώτη περίοδο, η οποία έληξε με σκορ 22-21, υπέρ της τουρκικής ομάδας. Μάλιστα, ο Τζέιμς Πάλμερ ήταν εκείνος που είχε ξεχωρίσει από την Τουρκ Τέλεκομ, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει από νωρίς το μεγάλο… μπαμ, με αποτέλεσμα να μην βρει το αδύναμο σημείο της Μπούντουτσνοστ. Έτσι, οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν πρώτο ημίχρονο όντας πολύ κοντά η μία στην άλλη, με σκορ 39-37.

Οι φιλοξενούμενοι, άνοιξαν ακόμη περισσότερο την διαφορά, αφού το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 47-41. Ωστόσο, τελείωσαν το ματς στην τέταρτη περίοδο, χωρίς να αφήσουν κανένας περιθώριο στους γηπεδούχους να αντιδράσουν. Για την ακρίβεια, η διαφορά άγγιξε ακόμη και τους 21 πόντους (85-64), αλλά με την ολοκλήρωση της αναμέτρηση, ξεπέρασε και εκείνο το… φράγμα. Στο τέλος της ημέρας, η Τουρκ Τέλεκομ αναδείχθηκε νικήτρια, με τον φωτεινό πίνακα να “γράφει” 96-73.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 37-39, 41-47, 73-96

Χουβεντούτ Μπανταλόνα – Τσεντεβίτα Ολίμπια

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν να έχουν ελάχιστα καλύτερο ρυθμό στο πρώτο δεκάλεπτο, από ό,τι η οικοδέσποινα ομάδα, αφού η περίοδος έληξε με σκορ 26-22. Η Μπανταλόνα όμως, θέλησε να γυρίσει τα πράγματα… τούμπα. Και έτσι έκανε. Πιο συγκεκριμένα, οι γηπεδούχοι μπήκαν στα αποδυτήρια με διαφορά τεσσάρων πόντων, αφού το πρώτο μισό ολοκληρώθηκε με 49-45.

Το ίδιο… βιολί συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο. Για την ακρίβεια, η ισπανική ομάδα κράτησε την διαφορά ασφαλείας, η οποία άγγιξε τους 3 πόντους στην λήξη του τρίτου δεκαλέπτου (66-63). Στη τελευταία περίοδο η Τσεντεβίτα πάλεψε για το αποτέλεσμα, καθώς θέλησε να βγάλει αντίδραση μετά από συνεχόμενες ήττες στην διοργάνωση, αλλά ηττήθηκε με 83-81. Οι Ισπανοί έφτασαν σε θετικό ρεκόρ νικών-ηττών, με τους Σλοβένους να βυθίζονται στη τελευταία θέση.

Τα δεκάλεπτα: 22-26, 49-45, 66-63, 83-81

Λόντον Λάιονς – Τάουερς Αμβούργου

Τα “Λιοντάρια” ήταν ανώτερα και το έδειξαν από νωρίς, αφού το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με… διψήφια διαφορά (24-14). Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με πολύ πιο διαφορετικό ρυθμό, βρίσκοντας τις αδυναμίες των γηπεδούχων. Έτσι, το πρώτο μισό ολοκληρώθηκε με σκορ 48-40. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Γερμανοί μπήκαν καλύτερα και έφτασαν να περάσουν και μπροστά στο σκορ με την περίοδο να κλείνει στο 65-67, κάνοντας την επιστροφή στο τρίτο δεκάλεπτο. Η τελευταία περίοδος είχε πολλές ανατροπές στο σκορ, με καμία από τις δυο δεν ξέφυγε στο σκορ, με τους Λάιονς να μην εκμεταλλεύονται τα λάθη των παικτών του Αμβούργου, με τους Γερμανούς να παίρνουν στο τέλος τεράστια νίκη με 83-81, κάτι που δεν αλλάζει δραματικά την θέση τους στη βαθμολογία και τους Βρετανούς να μένουν στην τρίτη θέση.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 40-48, 65-67, 81-83