Νίκη εξάδας για την ψυχωμένη Μακάμπι

Η ομάδα του Όντεντ Κάτας επικράτησε της Ζαλγκίρις με 83-76, παραμένοντας σε τροχιά play off διεκδικώντας ακόμα και τις πρώτες έξι θέσεις της Euroleague.

Η Μακάμπι μπήκε αρκετά μουδιασμένη στην αναμέτρηση με την Ζαλγίρις που έχει δείξει πως μπορεί να προκαλέσει προβλήματα σε ομάδες που έχουν τον ίδιο στόχο με αυτήν. Στο πρώτο ημίχρονο οι Ισραηλινοί είχαν τα ηνία της αναμέτρησης στα σημεία, έχοντας ισχνό προβάδισμα 42-40, με την ομάδα του Αντρέα Τρινκέρι να έχει εκλάμψεις στο σκοράρισμα της. Η Μακάμπι έκανε κακή τρίτη περίοδο, καθώς άφησε τους Λιθουανούς να εκμεταλλευτούν τους πόντους στο ανοιχτό γήπεδο και να φτιάξει μια διαφορά έξι πόντων για να τα παίξει όλα για όλα στο τελευταίο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι έμειναν όρθιοι παρά το γεγονός ότι είχαν αρκετά μέτρια ποσοστά στο τρίποντο.

Με ένα επί μέρους σκορ 27-14, έκανε την ανατροπή και πήρε την νίκη με 83-76, για να μπει σε τροχιά play off, απέναντι στην Ζαλγκίρις που έχει αλλάξει πρόσωπο στα τελευταία παιχνίδια.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-21, 42-40, 56-62, 83-76.