Νίκη… χρυσάφι για την Καρδίτσα (video)

Σε ένα παιχνίδι… ακατάλληλο για καρδιακούς, η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου επικράτησε με 78-77 στην παράταση απέναντι στον Άρη, κάνοντας σημαντικό βήμα για την παραμονή της στην Basket League.

Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες στην αρχή της αναμέτρησης, με τους Θεσσαλονικείς να προηγούνται με 4-0. Η Καρδίτσα αντέδρασε και ανέκτησε το προβάδισμα, χάρη στο καλό ξεκίνημα του Έβανς (14-11). Οι φιλοξενούμενοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσια (16-16) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, όμως μπήκαν με δύο παίκτες λιγότερους στη δεύτερη περίοδο, αφού τραυματίστηκαν Σανόγκο και Χάγκινς. Οι δύο ομάδες έμεναν κοντά στο σκορ, με τον Νετζήπογλου να “γράφει” το 31-31. Οι γηπεδούχοι, με πρωταγωνιστές τους Αθηναίου και Γκάλινατ, πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 36-34.

Ο Άρης πέρασε μπροστά στο σκορ, με συνεχόμενα καλάθια από Χόρκλερ και Χρηστίδη (47-46). Στο τελευταίο τρίλεπτο του δεκαλέπτου, Σχίζας και Νετζήπογλου… έκαναν κουπί επιθετικά, με τους “κιτρινόμαυρους” να προηγούνται με 56-50 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Η διαφορά έφτασε μέχρι τους οκτώ πόντους (60-52), ωστόσο η Καρδίτσα αντέδρασε και ισοφάρισε σε 64-64. Ο Γκάλινατ έδωσε προβάδισμα (68-67) στους γηπεδούχους, δύο λεπτά πριν το τέλος. Στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο Αθηναίου είχε 1/2 βολές, ο Γκούντγουιν έχασε το ριμπάουντ, με τον Άρη να βγάζει την άμυνα και τον Αμερικανό σέντερ να κάνει το 69-69, με κάρφωμα και φάουλ, οδηγώντας το παιχνίδι στην παράταση.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην παράταση, με τους παίκτες της Καρδίτσας να είναι πιο ψύχραιμοι. Ο Μήτρου-Λονγκ έχασε κρίσιμη βολή, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 78-77 και ο Νότε έχασε το νικητήριο σουτ, με τους Θεσσαλούς να παίρνουν μια πολύ σημαντική νίκη.//

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 36-34, 50-56, 69-69 (κ.δ.), 78-77 (παρ.)