Νίκη… ανάσα για την Παρτίζαν

Η ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς πήρε τη “ματσάρα” απέναντι στην Αναντολού Εφές (82-79), με τους Πάντερ, Νάναλι και Έξουμ να βρίσκονται σε εξαιρετική βραδιά. Οι Σέρβοι “ξεκόλλησαν” και έφτασαν τις πέντε νίκες, ενώ οι Τούρκοι υποχρεώθηκαν σε δεύτερη συνεχόμενη ήττα.

Η Παρτίζαν… έδειξε τα δόντια της απέναντι στην πρωταθλήτρια Ευρώπης, δεν τα παράτησε όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ και πήρε μια σημαντική νίκη, που θα της δώσει αυτοπεποίθηση ενόψει της δύσκολης συνέχειας στη Euroleague.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με περισσότερη ενέργεια στην αναμέτρηση και πήραν… κεφάλι στο σκορ (6-2, 3′). Η Παρτίζαν συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και αύξανε σταδιακά τη διαφορά, με την Εφές να μην μπορεί να παίξει στα επιθετικά “στάνταρ” της (12-5, 6′). Οι δύο ομάδες ήταν εξαιρετικά άστοχες στην πρώτη περίοδο, η οποία τελείωσε με σκορ 14-10 υπέρ των Σέρβων.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου η Εφές έδειξε να… αφυπνείται, όμως παρέμενε πίσω στο σκορ (16-14, 13′). Στη συνέχεια οι Τούρκοι ανέβασαν κι άλλο το ρυθμό τους και πέρασαν μπροστά (23-18, 16′). Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν πετούσε… φωτιές στη δεύτερη περίοδο και πήγε στα αποδυτήρια, προηγούμενη με 37-28.

Η Παρτίζαν μπήκε αποφασισμένη να… γυρίσει το διακόπτη, όμως οι Τούρκοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό (41-34, 23′). Οι γηπεδούχοι δεν έβρισκαν απάντηση και η Αναντολού Εφές διατηρούσε… σβηστά το προβάδισμα της  (46-38, 26′). Στη συνέχεια οι Σέρβοι “έτρεξαν” ένα σερί 15-6 και προηγήθηκαν με 53-52, πριν ο -τρομερός σήμερα- Μπομπουά σκοράρει για το 54-53, το οποίο ήταν το σκορ στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Το παιχνίδι παρέμενε ντέρμπι, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκονται μπροστά στο σκορ (64-61, 33′). Συνεχείς εναλλαγές στο προβάδισμα για τις δύο ομάδες, με τον Νάναλι να βάζει μπροστά τους γηπεδούχους, με εύστοχο τρίποντο (68-67, 36′). Τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ήταν… φωτιά, με την Παρτίζαν να επικρατεί, εν τέλει, με 82-79.