Νίκη… ανάσα για την Αρμάνι Μιλάνο

Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα, σε μία αναμέτρηση που ήταν ντέρμπι έως το φινάλε, επικράτησε με 89-83 της Μπασκόνια και επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα μετά από πέντε διαδοχικές ήττες, ανεβάζοντας το ρεκόρ της στο 7-15.

Μετά τις ήττες κόντρα σε Ολυμπιακό, Άλμπα Βερολίνου, Ζαλγκίρις, Βιλερμπάν και Μονακό, η Αρμάνι Μιλάνο βρήκε τον τρόπο να επιστρέψει στις νίκες, υποτάσσοντας με την Μπασκόνια. Το σύνολο του Έτορε Μεσίνα ανέβηκε στο 7-15, ενώ η ισπανική ομάδα έριξε το ρεκόρ της στο 12-10, παραμένοντας στις θέσεις των πλέι οφ.

Η ισπανική ομάδα πέτυχε το πρώτο καλάθι του παιχνιδιού, αλλά η Αρμάνι ήταν αυτή που απέκτησε προβάδισμα έξι πόντων (8-2). Η Μπασκόνια δεν άφησε τους Ιταλούς να διευρύνουν περισσότερο το προβάδισμά τους, αντέδρασαν και πέρασαν μπροστά στο σκορ με 12-14. Οι δύο ομάδες, ουσιαστικά πήγαιναν μαζί στο σκορ, αλλά η Αρμάνι Μιλάνο έκλεισε την πρώτη περίοδο, ούσα… οδηγός στο ματς (18-17). Εν συνεχεία, η ομάδα του Χουάν Πεναρόγια πέρασε μπροστά με τον Μαρίνκοβις (18-19), αλλά το σύνολο του Έτορε Μεσίνα πάτησε… γκάζι και έφτασε τη διαφορά υπέρ της στο +7 (28-21). Για ακόμη μία φορά, η Μπασκόνια κατάφερε να τη “ροκανίσει” ανά διαστήματα, αλλά δεν πήρε εκ νέου προβάδισμα και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, με την Αρμάνι να παραμένει σε θέση οδηγού (40-34).

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι έφτασαν για πρώτη φορά στου +8, αλλά η… χαρά της διαφοράς τους δεν διήρκησε πολύ. Η Μπασκόνια παρέμενε… ζωντανή και βρισκόταν μονίμως στον… σβέρκο των γηπεδούχων. Καθ’ όλη τη διάρκεια της τρίτης περιόδου, η Αρμάνι διατηρούσε το προβάδισμα, αλλά περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 53-54. Ένα τρίποντο των γηπεδούχων άλλαξε εκ νέου τη… σκυτάλη, αλλά η Μπασκόνια απάντησε με τον ίδιο τρόπο. Εν συνεχεία, το σύνολο του Έτορε Μεσίνα έκλεισε την περίοδο, όντας μπροστά στο σκορ με 62-60. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Αρμάνι έφτασε αρχικά στο +4 (64-60), αλλά η Μπασκόνια δήλωσε για ακόμη μία φορά παρούσα. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι και στο τέταρτο δεκάλεπτο, αφήνοντας ανοιχτή την υπόθεση του νικητή. Σε κρίσιμο σημείο, ο Φόιγκτμαν ευστόχησε σε τρίποντο για το 72-69 και εν συνεχεία ήταν αυτός που έφερε την ομάδα του στο +5 (77-72). Η Αρμάνι άνοιξε τη διαφορά στους 7 πόντους (83-76) και εν τέλει επικράτησε με 89-83.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 40-34, 62-60, 89-83.

Αρμάνι Μιλάνο: Εντός έδρας με Ερυθρό Αστέρα (2/2)
Μπασκόνια: Εντός έδρας με Παναθηναϊκό (3/2)